شرکت سپرده گذاری مرکزی چیست؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 1785
  • 0
  شرکت سپرده گذاری مرکزی چیست؟

  شرکت سپرده گذاری مرکزی که برای بسیاری بیش‌تر با نام شرکت سرمایه گذاری مرکزی شناخته شده است در سال 1384 از طرف سازمان بورس اوراق بهادار افتتاح شد. اگر در بورس سرمایه گذاری کرده باشیم پس حتما نام سجام و ثبت نام سجامی که یک ضرورت برای سرمایه گذاری در بورس است را به خوبی می‌شناسیم.

  به عنوان مثال می‌توان به همین سجام اشاره کرد که یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه گذاری مرکزی به حساب می‌آید. در پاسخ به این سوال که شرکت سپرده گذاری مرکزی چیست؟ به طور کلی باید گفت که این شرکت به خاطر ثبت و نگهداری از اوراق بهادار موجود در بازار سرمایه و تسویه وجوه راه اندازی شده است. این شرکت به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای بازار سرمایه در حال فعالیت است.

  شاید این پرسش برای هر کدام از ما شکل بگیرد که هدف به وجود آمدن چنین شرکتی برای چیست؟ وجود امنیت و جلوگیری از خطراتی مانند تامین مالی گروه‌های تروریستی و پولشویی را می‌شود از طریق این شرکت و زیرمجموعه‌هایش فهمید و از به وجود آمدن‌شان جلوگیری کرد.

  در واقع، تضمین امنیت و و کاهش ریسک و مهم‌تر از همه، کارآمد شدن بازار از مهم‌ترین اهدافی است که شرکت سپرده گذاری مرکزی برای تحقق‌شان تلاش می‌کند. از نکات جالب در مورد این شرکت می‌توان به عضویت آن در فدراسیون بورس‌های اروپا آسیا اشاره کرد.

  شرگت سرمایه گذاری مرکزی

  خدمات و وظایف شرکت سپرده گذاری مرکزی

  قبل از این که به خدمات و وظایف شرکت سرمایه گذاری مرکزی بپردازیم بد نیست برای دادن پاسخ کامل‌تر به سوال شرکت سپرده گذاری مرکزی چیست توضیحی در مورد فعالیت این شرکت بدهیم. شرکت سپرده گذاری مرکزی با دریافت و ثبت شماره حساب سهامداران بورس و از طرف دیگر با بروز رسانی اطلاعات و معاملات اخیر شرکت‌ها باعث می‌شود تا نقل و انتقالات و تسویه وجوه با سرعت بیش‌تری انجام شود و علاوه بر آن سهامداران بتوانند به راحتی سود شرکت‌ها را دریافت کنند.

  کد گذاری و نگهداری و تسویه معاملات اوراق بهادار و ابزارهای مالی، واسطه گری در قرض دهی و قرض گیری مبادله اوراق بهادار، استفاده از ابزارها و روش‌های الکترونیکی در تسویه و معاملات پایاپای اوراق بهادار، خدمات تخصصی در بازارهای خارج از بورس و معاملات پایاپای اوراق بهادار از جمله فعالیت‌های شرکت سپرده گذاری مرکزی به شمار می‌رود.

  و اما یکی از مهم‌ترین اقدامات این شرکت تهیه و ارائه اطلاعات موردنیاز از شرکت‌ها برای انجام معاملات است. تمام کارایی‌ها و ضرورت وجود این شرکت به این خاطر است که برای انجام معاملات بازار سرمایه هیچ محیط فیزیکی تعریف نشده است و به همین خاطر از شرکت سرمایه گذاری مرکزی به عنوان یک فضا برای انجام معاملات استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت که معاملات سرمایه گذاران خارج از این شرکت امکان پذیر نیست.

  نحوه ورود به سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی

  نشانی وبسایت شرکت سرمایه گذاری مرکزی csdiran.ir است. بعد از ورود به این وبسایت می‌توانید از خدماتی مانند سامانه کارا، سامانه سجام، سامانه DDN، سامانه دیما، میز خدمت، دریافت فرم ها، سوالات متداول، دفاتر پیشخوان و توثیق سهام استفاده کنید. یکی از پر استفاده‌ترین خدمات وبسایت شرکت سرمایه گذاری مرکزی، سامانه سجام است که سهامداران از طریق این سامانه می‌توانند به بررسی اطلاعات شخصی خود در بورس بپردازند.

  شرکت سپرده گذاری مرکزی با دریافت و ثبت شماره حساب سهامداران بورس و از طرف دیگر با بروز رسانی اطلاعات و معاملات اخیر شرکت‌ها باعث می‌شود تا نقل و انتقالات و تسویه وجوه با سرعت بیش‌تری انجام شود و علاوه بر آن سهامداران بتوانند به راحتی سود شرکت‌ها را دریافت کنند. کد گذاری و نگهداری و تسویه معاملات اوراق بهادار و ابزارهای مالی، واسطه گری در قرض دهی و قرض گیری مبادله اوراق بهادار، استفاده از ابزارها و روش‌های الکترونیکی در تسویه و معاملات پایاپای اوراق بهادار، خدمات تخصصی در بازارهای خارج از بورس و معاملات پایاپای اوراق بهادار از جمله فعالیت‌های شرکت سپرده گذاری مرکزی به شمار می‌رود. و اما یکی از مهم‌ترین اقدامات این شرکت تهیه و ارائه اطلاعات موردنیاز از شرکت‌ها برای انجام معاملات است. تمام کارایی‌ها و ضرورت وجود این شرکت به این خاطر است که برای انجام معاملات بازار سرمایه هیچ محیط فیزیکی تعریف نشده است و به همین خاطر از شرکت سرمایه گذاری مرکزی به عنوان یک فضا برای انجام معاملات استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت که معاملات سرمایه گذاران خارج از این شرکت امکان پذیر نیست.