طلای آب شده چیست؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 288
  • 0
  طلای آب شده چیست؟
  طلا همیشه یکی از فلزات مورد تقاضای مردم بوده است. این فلز در گذشته به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزش قرار گرفته است. اما امروزه نحوه استفاده از آن به عنوان وسیله مبادله تغییر کرده و استفاده‌های دیگری دارد.

  طلا فلز گرانبها و با ارزشی است که از هزاران سال پیش تاکنون مورد استفاده بوده و همواره در میان حکومت‌های مختلف باستانی به عنوان واسطه داد و ستد مورد استفاده قرار می‌گرفته. از دلایل ارزش بالای این فلز گران قیمت، کمیابی آن است اما در سطح زمین می‌توان آن را یافت. این فلز زیبا به آسانی قابلیت شکل پذیری و به اصطلاح چکش خواری دارد و همین مزیت باعث شده جایگزینی برای معاملات خوبی باشد. این فلز دچار خوردگی نشده و حل نمی‌شود، به همین دلیل تقریبا هر طلایی که در طول تاریخ کشف شده باشد هنوز نیز وجود دارد.

  طلای آب شده چیست؟

  طلای آب شده اصطلاحی است که زرگرها به یک نوع طلا داده‌اند. طلای آب شده در واقع از ذوب کردن طلاهای دست دوم و شکسته که مصرف کنندگان خانگی آن را به طلا فروشی‌ها می‌فروشند، به دست می‌آید. این طلاها توسط طلا فروشی‌ها جمع آوری شده و سپس آن‌ها را به کارگاه‌های ذوب طلا می‌فرستند. در آن کارگاه‌ها این طلا‌‌های دست دوم و خانگی ذوب شده و بصورت مفتول و یا شمش تبدیل می‌شوند. این طلاهای آب شده بعدا توسط کارگاه‌های طلاسازی خریداری شده و در آنجا توسط هنرمندان طلا ساز دومرتبه به طلای مورد استفاده تبدیل می‌گردد.

  طلا در اقتصاد

  طلا در گذشته به عنوان وسیله داد و ستد به شکل سکه در میان جوامع رایج بوده است. هرچند امروزه سکه طلا پول رایج در اقتصاد کشورها نیست اما یکی از اصلی‌ترین پشتوانه‌های پول رایج هر کشوری ذخیره طلای آن سرزمین محسوب می‌شود که از سوی بانک مرکزی آن کشور نگهداری می‌شود. هرچند امروزه طلا وسیله داد و ستد نیست اما همچنان هم یکی از بازارهای بزرگ سرمایه گذاری در جهان محسوب می‌شود.

  عیار و ری گیری طلا

  طلاهایی که ما در سطح جامعه می‌بینم بیشتر دارای عیار 18 هستند. عیار نشان دهنده خلوص فلز طلا در جواهر تولید شده است. مثلا وقتی می‌گویند طلا 18 عیار است یا 24 عیار، تنها تفاوت این دو در درصد طلای موجود در آن‌ها است. شاید بپرسید چرا طلا مقداری ناخالصی دارد؟ این ناخالصی از خود فلز نیست بلکه زرگران برای استحکام بیشتر جواهر تولید شده به طلای ناب، ناخالصی‌هایی مانند برنج یا مس وارد آن می‌کنند. دلیل این کار آن است که طلای خالص بسیار نرم است و با کوچکترین فشاری تغییر حالت می‌دهد. برای جلوگیری از این کار به آن ناخالصی تزریق می‌کنند.

  ری گیری اصطلاح مشهوری است که برای تعیین خلوص طلای آب شده استفاده می‌شود. موقعی که کارگاه‌های ذوب طلای دست دوم اقدام به ذوب طلا می‌کنند برای تعیین درصد خلوص طلا یک مقدار جزئی از طلای آب شده را برش داده و به ری گیر تحویل می‌دهند تا درصد طلای موجود در طلای آب شده را تعیین کند.

  طلای دست دوم یا آب شده

  عده‌ای تصور می‌کنند که طلای آب شده را خریداری کنند بهتر است. اما در واقع این گونه نیست. زیرا هنگامی که طلای شکسته در کارگاه های ذوب طلا تبدیل به طلای آب شده می‌شود ممکن است به آن طلای آب شده ناخالصی اضافه شود. این کار قطعا باعث کاهش قیمت طلای آب شده می‌شود. اما طلای دست دوم این مشکل را ندارد. کسانی که علاقه دارند روی طلا سرمایه گذاری کنند و اجرت و حق فروش سکه را پرداخت نکنند می‌توانند طلای دست دوم موجود در طلا فروشی‌ها را خریداری کنند. طلای دست دوم نیز چون اجرت ساخت ندارد قیمت آن از طلای نو کمتر است و عملا فرد خریدار طلای دست دوم هنگام فروش دچار ضرر اجرت نخواهد شد.

  تفاوت طلای آب شده با شمش طلا

  شمش‌های طلا قطعاً تفاوت زیادی با طلای آب شده دارند و از هر نظری که حساب کنید شمش‌های طلا ارزشمندتر هستند. اولین تفاوت طلای آب شده با شمش، در عیار آن است. عیار طلای آب‎شده ۱۸ است اما شمش‌های طلا، ۲۴ عیار هستند و کمترین ناخالصی را دارند به همین خاطر است که گاهی به شمش‌های ۲۴ عیار طلای خام هم گفته می‌شود.

  دومین تفاوت این هست که طلای آب شده فقط در داخل خرید و فروش می‌شود در حالی که شمش طلا بین‌المللی است. سومین تفاوت در ابعاد آن‌هاست. طلای آب شده در اشکال مختلف موجود است و هیچ قاعده‌ای ندارد در حالی که شمش، بین‌الملی است و دارای وزن و ابعاد مشخصی است. چهارمین تفاوت این است که شمش درست برعکس طلای آب شده بسیار معتبر و تضمین شده هستند.

  پنجمین تفاوت را می‌توان در اجرت آن‌ها دانست. شمش‌های ۲۴ عیار شرکتی اجرت و کارمزد مشخصی دارند که توسط اتحادیه صنف طلا و جواهر هر کشور اعلام می‌شود. در مقابل آن طلای آب شده بدون اجرت و بدون هیچ کارمزدی در بین مردم خرید و فروش می‌شوند.

  جمع بندی

  همان طور که گفتیم، طلاهای کارکرده و شکسته شده توسط زرگرها خریداری شده و در کارگاه‌های طلاسازی، ذوب شده و بصورت شکل‌هایی مانند مفتول یا شمش قالب‌بندی می‌شوند که در اصطلاح به آن طلای آب شده می‌گویند. طلای آب شده با شمش طلا تفاوت‌هایی دارد، ازجمله اینکه عیار شمش تقریبا صد درصد است و ناخالصی بسیار کمی دارد در حالی که طلای آب شده اکثرا از طلاهای خانگی که عیار 18 دارند، ساخته می‌شود.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها