تورم چیست، چطور ایجاد می‌شود و چه آثاری روی سرمایه ما دارد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 562
  • 0
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

تورم پدیده اقتصادی مهمی است که بارها آن را در گزارش‌های خبری و مطبوعاتی شنیده‌ایم. تورم بلندمدت در ایران بالای 20 درصد است و به همین دلیل هم آثار مخربی روی قدرت خرید مصرف کنندگان دارد. شاید پیش آمده باشد که گاهی برای خرید برای سوپرمارکت رفته باشید اما موقع حساب کردن فهمیده‌اید باید مبلغ بیشتری نسبت به آخرین باری که خرید کرده‌اید، بپردازید. شاید در این شرایط از خرید برخی اقلام صرف نظر کنید. نگاهی به صورتحسابی که دست شما است گواهی بر تورم است. در واقع، تورم به معنای اقتصادی آن عبارت است از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک دوره زمانی مثلا یک ساله.

تورم چطور سنجیده می‌شود؟

برای سنجش تورم معمولا سبدی از کالاهای اصلی مورد نیاز خانوارها انتخاب شده و متوسط تغییرات آنها به عنوان نرخ تورم شهر یا کشور یا هر منطقه اعلام می‌شود. البته گاهی اوقات در مورد انتخاب این کالاها و وزنی که به مصرف آنها داده می‌شود، انتقاداتی صورت می‌گیرد و برخی تورم را متفاوت از تورم اعلام شده می‌دانند. تورم به طور کلی برحسب درصد بیان می‌شود.

تورم چطور ایجاد می‌شود؟

یکی از مهمترین علل ایجاد تورم را می‌توان سیاست‌های پولی نادرست و انتشار پول اصطلاحا بی‌پشتوانه دانست. علاوه بر این، نرخ تورم را معمولا ناشی از سه مولفه می‌دانند: فشار تقاضا، فشار هزینه تولید و تورم ساختاری. برای درک مورد اول فرض کنید که تولیدکننده‌ مواد غذایی در شهر قرار دارد که فروشی معمولی دارد. پس از مدتی یک کارخانه بزرگ در شهر راه می‌افتد و مردم زیادی به این شهر مهاجرت می‌کنند. این مغازه به یکباره با افزایش تقاضا روبرو می‌شود. اگر این تقاضا به حد کافی بالا باشد که موجودی مواد اولیه آن را مختل کند، می‌تواند قیمت را افزایش دهد. در واقع یکی از دلایل افزایش تورم، رشد تقاضا برای محصولات است. دلیل دومی که به تورم دامن می‌زند، افزایش هزینه‌های تولید است. فکر کنید همان تولیدکننده مواد غذایی به دلیلی مثلا افزایش مالیات با افزایش هزینه روبرو شود. در این صورت افزایش قیمت تولید می‌تواند به افزایش قیمت محصولات منجر شود.

مورد سومی که موجب افزایش تورم می‌شود آن است که تورم در کشوری ساختاری شده باشد. در واقع وقتی سیاست‌های پولی نادرستی از قبل به کار گرفته شده و ادامه پیدا می‌کنند، می‌توانند تورم را در یک سرزمین ساختاری کنند و انتظارات تورمی را در مردم ایجاد می‌کنند. یعنی مردم به طور معمول انتظار تورم را در کشور در سطحی تخمین می‌زنند.

بیشتر بخوانید: بانک بهتر است یا صندوق درآمد ثابت؟

آیا تورم واقعا بد است؟

شاید پیش آمده است که فکر کنید تورم همیشه پدیده بد و نامناسبی است. اما این چنین نیست. تورم اندک، به عنوان مثال بالا رفتن 2 تا 3 درصدی قیمت‌ها برای اقتصاد مفید است. اگر تورم بسیار پایین و مثلا زیر 2 درصد باشد، مردم تمایلی به خرید کالاها و خدمات ندارند. به همین دلیل هم تولید شرکت‌ها کم می‌شود و به این ترتیب کل اقتصاد زیان می‌بیند. از سوی دیگر، تورم بالا هم برای اقتصاد مضر است. تورم دو رقمی باعث می‌شود قدرت خرید مردم هر ساله کاهش یافته و توان آنها برای خرید کالاها و خدمات کمتر و کمتر شود. در این صورت حفظ استانداردهای زندگی بسیار دشوار می‌شود. حتی پس‌انداز مردم هم آسیب می‌بیند و کل اقتصاد متضرر می‌شود. به این ترتیب، بهتر است که قیمت‌ها در یک محدوده اندک رشد کنند.

چه کسانی از تورم سود می‌برند؟

تورم هم مانند هر پدیده اقتصادی برندگان و بازندگانی دارد. این برندگان و بازندگان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. برندگان تورم کسانی هستند که سرمایه‌گذاری مناسبی انجام می‌دهند و شناخت خوبی از بازارها و تحولات آنها دارند. یک دسته دیگر برندگان تورم کسانی هستند که پیش از بروز تورم شدید وام‌هایی با بهره کمتر از نرخ رشد قیمت‌ها گرفته و آن را سرمایه‌گذاری کرده‌اند. بازندگان تورم نیز بیشتر عموم مردم و کسانی هستند که سرمایه‌گذاری مناسبی نداشته یا پول خود را نقد نگه می‌دارند. به علاوه، کسانی که فاقد دارایی‌های ثابت مانند مسکن، طلا و دارایی‌های دیگری از این دسته هستند نیز با تشدید تورم و کاهش قدرت خرید ضعیف‌تر می‌شوند.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

راهکار مناسب برای گریز از آفات تورم

تا اینجا با اثری که تورم روی سرمایه و دسترنج سال‌های کار ما دارد، آشنا شدیم. بازندگان و برندگان شرایط تورمی را نیز شناختیم. حال وقت آن رسیده که به این پرسش بپردازیم که برای فرار از چنگال تورم یا پیروز شدن بر آن چه کار می‌توان کرد؟ مقابله با تورم راهکار اقتصادی کلان دارد که بر عهده دولت‌ها است. کاری که خانوارهای خُرد می‌توانند انجام دهند آن است که گزینه‌های مناسبی را برای سرمایه‌گذاری پیدا کرده و در آنها سرمایه‌گذاری کنند. به این ترتیب دسترنج آنها بالاتر یا در محدوده تورم حرکت کرده و از افت قدرت خریدشان جلوگیری می‌شود. به عنوان مثال در سه سال اخیر که تورم بالا بوده است را در نظر بگیرید. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، از خرداد 1397 تا خرداد 1400 شاخص عمومی قیمت‌ها 2.72 برابر شده است. یعنی در سه سال اخیر، شاهد تورم 172 درصدی بوده‌ایم.

بررسی راهکارهای مقابله با تورم

این تورم چشمگیر است و برای مخارج خانوارها بسیار خطرناک محسوب می‌شود. حالا فرض کنید چند گزینه پیش رو داشتید. اگر پولتان در بانک بود 61 درصد سود در این مدت به دست می‌آوردید. در این صورت باز هم از تورم 172 درصدی به طور چشمگیری عقب بودید. حالا تصور کنید پولتان در صندوق درآمدثابت کیان بود. این صندوق که ریسک آن مشابه بانک است در طول سه سال فوق حدود 110 درصد سود می‌داد که بسیار بهتر از بانک است. اگر در صندوق‌های پرریسک‌تر مانند صندوق‌های سهام سرمایه‌گذاری می‌کردید، این بازدهی کاملا تورم را پوشش می‌داد. اگر پولتان در صندوق آهنگ سهام کیان بود، پولتان بیش از 10 برابر شده یا به عبارت دیگر حدود 1090 درصد رشد می‌کرد! این میزان بسیار بالاتر از تورم است.

برای سنجش تورم معمولا سبدی از کالاهای اصلی مورد نیاز خانوارها انتخاب شده و متوسط تغییرات آنها به عنوان نرخ تورم شهر یا کشور یا هر منطقه اعلام می‌شود. البته گاهی اوقات در مورد انتخاب این کالاها و وزنی که به مصرف آنها داده می‌شود، انتقاداتی صورت می‌گیرد و برخی تورم را متفاوت از تورم اعلام شده می‌دانند. تورم به طور کلی برحسب درصد بیان می‌شود.
تورم هم مانند هر پدیده اقتصادی برندگان و بازندگانی دارد. این برندگان و بازندگان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. برندگان تورم کسانی هستند که سرمایه‌گذاری مناسبی انجام می‌دهند و شناخت خوبی از بازارها و تحولات آنها دارند.
مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها