سرمایه+>طلا و سکه>خرید طلا چه زمانی به صرفه است؟>

خرید طلا چه زمانی به صرفه است؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 1010
  • 0
  خرید طلا چه زمانی به صرفه است؟
  برای سرمایه‌گذاری در طلا دو راه وجود دارد. راه اول که روش مستقیم است، همان خرید طلا و سکه از بازار است. چنین کاری مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان مثال، نگهداری کردن از طلا و سکه فیزیکی همیشه خطر سرقت را به دنبال دارد. کارمزد بالا و اجرت خرید طلای گرمی هم از دیگر مسایل موجود بر سر راه آن است. مزیت آن هم نقدشوندگی سریع آن است. روش دوم خرید طلا، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا است.

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت طلا رشد قابل توجهی داشت. قیمت دلار بالاخره از کانال 28 هزار تومانی عبور کرد و تا میانه آن نیز بالا رفت. از سوی دیگر، قیمت جهانی طلا نیز پس از منتشر شدن آمار تورم آمریکا افزایش یافت. این دو اهرم موجب شدند بهای فلز زرد در بازارهای داخلی رشد کند. افزایش قیمت طلا در بازار داخلی در روز شنبه هم ادامه یافت و بسیاری از خریداران را به سمت طلا کشاند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا نیز همگام با این رشد، صعود کردند. شاید فکر کنید که طلا همیشه سرمایه‌گذاری خوبی است اما همیشه هم این طور نیست. کافی است به افت قیمت طلا در از مهر سال گذشته تا همین چند روز قبل نگاهی بیندازید. پس قیمت طلا تابع چه عواملی است؟ در ادامه به بررسی آینده طلا می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم که خرید طلا در چه زمانی به صرفه است.

  نوسانات دلار در هفته گذشته

  همان طور که اشاره کردیم، در هفته‌ای که گذشت قیمت دلار 28 هزار تومان را شکست. بهای دلار در بازار داخلی که در پایان هفته دوم آبان حدود 27 هزار و 750 تومان بود در پایان هفته سوم آبان ماه به مرز 28 هزار و 500 تومان نزدیک شد. این افزایش قیمت در روز جاری نیز ادامه یافت و تا 28 هزار و 780 تومان هم رسید. این رشد قیمت دلار روی افزایش قیمت طلا در بازارهای داخلی تاثیر گذاشت. به نظر می‌رسد اگر تعاملی سیاسی شکل نگیرد، قیمت دلار روند افزایشی را ادامه دهد.

  گزارش‌های بین‌المللی از آینده طلا و فلزات قیمتی چه می‌گویند؟

  گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهند اگر شرایط تغییر خاصی نکند، در سال‌های آینده قیمت طلا کاهشی خواهد بود. بر اساس گزارش بانک جهانی که در ماه قبل منتشر شد، شاخص فلزات قیمتی در سال 2021 در مقایسه با سال 2020 حدود 5 درصد رشد خواهد داشت اما در سال 2022 با افت قیمت جهانی فلزات قیمتی روبرو خواهیم شد. به عقیده کارشناسان بانک جهانی قیمت هر اونس طلا که در سال 2020 به 1770 دلار رسیده بود، در سال 2021 به 1795 دلار می‌رسد اما در سال 2022 حدود 1750 دلار خواهد شد. طبق این گزارش تا سال 2035 بهای هر اونس طلا به 1600 دلار افت خواهد کرد. نقره نیز همین روند را طی خواهد کرد اما پلاتینیوم با افزایش قیمت روبرو خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود قیمت هر اونس از این فلز گرانبها در پایان امسال به 1100 دلار برسد اما تا سال 2025 روند نزولی طی کرده و به 1051 دلار برسد.

  بیشتر بخوانید: حباب سکه و طلا یعنی چه؟ و چرا ایجاد می‌شود؟

  در ابتدای سال جاری میلادی کارشناسان و تحلیلگران موسسات برتر جهانی، متوسط قیمت طلا را برای سال 2021 حدود 1974 دلار اعلام کرده بودند. یک علت این پیش‌بینی کرونا و شیوع آن در جهان به علاوه تبعات اقتصادی آن بود. اما در ادامه سال با اثربخشی واکسن‌ها قیمت طلا افت کرد. در روزهای اخیر پس از انتشار اخباری مبنی بر تورم فراتر از انتظار در آمریکا، قیمت طلا افزایش قابل توجهی یافت و در حال حاضر هر اونس طلا حدود 1864 دلار است. با این حال، به نظر نمی‌رسد قیمت جهانی طلا در بلندمدت افزایش بسیار زیادی داشته باشد.

  قیمت داخلی طلا از چه چیزهایی تاثیر می‌پذیرد؟

  قیمت طلا در بازارهای داخلی عموما از دو موضوع تاثیر می‌پذیرد، یکی قیمت جهانی طلا و دیگری نرخ دلار. اگر نرخ دلار در بازار آزاد روندی صعودی طی کند، قیمت طلا در بازار داخلی افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر، اگر قیمت جهانی طلا هم با رشد روبرو شود، باز هم قیمت داخلی طلا افزایش می‌یابد. هر عاملی که بر این دو اهرم تاثیر بگذارد عامل افت یا صعود طلا محسوب می‌شود. به طور کلی هر عاملی که موجب شود اطمینان به اقتصاد جهانی یا کشوری با اختلال روبرو شود، روی بهای طلا تاثیر افزایشی می‌گذارد. کرونا را می‌توان مثالی از این دست دانست. علاوه بر این، طلا هم مانند سایر کالاها و خدمات به عرضه و تقاضا بستگی دارد. هر عاملی که روی تقاضای طلا و عرضه آن تاثیر بگذارد، می‌تواند قیمت طلا را متاثر کند. به عنوان مثال، افزایش خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی می‌تواند موجب بالا رفتن قیمت طلا شود و کاهش عرضه آن به دلیل افت فعالیت در مناطق دارای طلا نیز می‌تواند تاثیر افزایشی روی بهای فلز زرد داشته باشد.

  بیشتر بخوانید: ریسک های سرمایه گذاری در طلا چیست؟

  چطور در طلا سرمایه‌گذاری کنیم؟

  برای سرمایه‌گذاری در طلا دو راه وجود دارد. راه اول که روش مستقیم است، همان خرید طلا و سکه از بازار است. این کار مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان مثال، نگهداری کردن از طلا و سکه فیزیکی همیشه خطر سرقت را به دنبال دارد. همچنین ممکن است در فرآیند خرید، جعل صورت بگیرد. کارمزد بالا و اجرت خرید طلای گرمی هم از دیگر مسایل موجود بر سر راه آن است. مزیت آن هم نقدشوندگی بالای آن است. روش دوم خرید طلا، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا است. واحدهای این صندوق‌ها با استفاده از کد بورسی هم قابل خرید هستند. در روش غیرمستقیم افراد واحدهایی از صندوق طلا را می‌خرند. این روش خرید طلا نیز مزایا و معایبی دارد. در این شیوه خریداران روی گواهی سپرده سکه طلا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در این شیوه امکان جعل و سرقت وجود ندارد اما برای نقدشوندگی باید آن را در ساعات کاری بورس به فروش برسانید و تا رسیدن پول به حسابتان یکی دو روز زمان می‌برد. اما ویژگی بسیار مناسب آن، امکان سرمایه‌گذاری با پول کم در طلا است. شما با 500 هزار تومان می‌توانید در طلا سرمایه‌گذاری کنید که تنها در روش غیرمستقیم امکان‌پذیر است. یکی از بهترین صندوق‎‌های طلا در کشور صندوق سکه طلا کیان است که با استفاده از مزایای این صندوق می‌تواند در سرمایه‌گذاری به شما کمک کند.

  بیشتر بخوانید: چرا طلا گران است و چه موقع گران‌‌تر می‌شود؟

  جمع‌بندی: قیمت خرید طلا چه زمانی به صرفه است؟

  در بالا به عوامل قیمتی تاثیرگذار بر طلا اشاره کردیم. بنابراین در جواب این سوال که «قیمت خرید طلا چه زمانی به صرفه است؟» می‌توان گفت اگر گمان می‌کنید قیمت دلار در برابر ریال افزایش خواهد یافت، تورم داخلی یا کشوری افزایش می‌یابد، یا قیمت جهانی طلا به دلایل مختلفی صعودی است، طلا و صندوق‌های طلا می‌توانند گزینه معقولی برای سرمایه‌گذاری باشند. اما اگر قیمت جهانی طلا نزولی است و مهمتر از آن ثبات اقتصادی در کشور وجود دارد و تورم یا نرخ دلار روندی کاهشی دارند، خرید طلا چندان توصیه نمی‌شود.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها