سرمایه+>طلا و سکه>سرمایه گذاری در مسکن بهتر است یا طلا؟>

سرمایه گذاری در مسکن بهتر است یا طلا؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 263
  • 0
  سرمایه گذاری در مسکن بهتر است یا طلا؟
  همواره یکی از سوالات سرمایه گذاران این بوده است که در مسکن سرمایه گذاری کنیم یا در سکه طلا، با توجه به یک دوره ده ساله مورد بررسی، رشد سکه طلا بالاتر از قیمت مسکن بوده است.

  مسکن و سکه‌ی طلا دو بازار پر طرفدار برای سرمایه گذاران در ایران هستند. این دو بازار بیشترین حجم سرمایه گذاری در کشور را به خود اختصاص داده‌اند. این دو بازار همواره به دلیل تورم ارتباط قیمتی با یکدیگر داشته‌اند. به این صورت که معمولا با افزایش قیمت یکی از آن‌ها، قیمت دیگری نیز افزایش پیدا خواهد کرد اما در بیشتر مواقع این تاثیر پذیری بازارها بر یکدیگر با یک وقفه اتفاق خواهد افتاد. در ادامه روند رشد قیمتی بازار سکه طلا و قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران را در چند دوره زمانی مهم بررسی خواهیم کرد. این دوره زمانی فاصله سال 1391 تا برجام، از برجام تا خروج از برجام و در نهایت از سال 97 تاکنون خواهد بود.

  سال 1391 تا توافق برجام

  در اردیبهشت سال 1391 قیمت هر بشکه نفت به بالای صد دلار رسید. افزایش قیمت نفت و تحریم‌ها روی قیمت دارایی‌ها در ایران و تورم تاثیر گذاشت. بین اردیبهشت سال‌ 1391 تا اردیبهشت 1395 که برجام شکل گرفت، بهای خانه و سکه رشد کردند. در این بازه زمانی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی حدودا 1.8 برابر شده است. یکی از علت‌های مهم این افزایش قیمت مسکن در شهر تهران به دلیل افزایش قیمت نفت بوده است. زیرا افزایش قیمت نفت باعث بروز بیماری هلندی بر کشورهای صادر کننده نفت می‌شود و ایران نیز از این قضیه مستثنا نبوده است. در همین دوره چهار ساله قیمت هر سکه طلا که در اردیبهشت 1391 حدودا 650 هزار تومان بود در پایان اردیبهشت 1395 به بیش از یک میلیون 300 هزار تومان رسید، یعنی قیمت آن تقریبا 1.6 برابر شد.

  توافق برجام تا خروج آمریکا از توافق برجام

  همانگونه که گفته شد در اردیبهشت سال 1395 برجام به ثمر نشست. اما بعد از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده، در اردیبهشت سال 1397 دولت آمریکا بصورت یک طرفه از برجام خارج شد. در این فاصله زمانی یعنی از توافق برجام تا زمان خروج آمریکا از آن بازار سکه و مسکن در ایران دچار تحولاتی شد. قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در این بازه زمانی کوتاه حدودا 1.4 برابر شده است و قیمت هر سکه طلای امامی نیز 1.8 برابر شده است. افزایش قیمت در این دو بازار بیشتر به دلیل وجود تحریم‌هایی بوده که از قبل وجود داشته است و در این بازه زمانی کوتاه عملا فرصتی برای کاهش اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران وجود نداشته است. علاوه بر آن وجود تورم ساختاری نیز مزید بر علت شده و باعث رشد قیمتی این دو بازار در این بازه زمانی شده است.

  خروج آمریکا از برجام تا اردیبهشت 1401

  بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال 1397 تا اردیبهشت سال 1401 بازار‌های مسکن و طلا دچار افزایش شدید قیمتی شده‌اند، به صورتی که در کمتر دوره‌ای در اقتصاد ایران همچین رشدی اتفاق افتاده است. در این دوره تقریبا سه ساله قیمت سکه طلای امامی بیشتر از هر متر مربع واحد مسکونی افزایش قیمت را تجربه کرده است. بصورتی که در این دوره زمانی قیمت هر سکه طلای امامی حدودا 7.3 برابر شده است. این درحالی است که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی بصورت متوسط در شهر تهران 6 برابر شده است. علت این افزایش قیمت تاریخی در این دوره، به دلیل اعمال تحریم های یک جانبه آمریکا بر اقتصاد ایران، همچون تحریم بانکی و تحریم خرید نفت ایران بوده است که همگی روی تورم تاثیر گذاشتند.

  در این دوره به دلیل تحریم بانکی ارزهای حاصل از تجارت بین‌المللی و فروش گاز و میعانات گازی و همچنین صادرات برق به کشورهای همسایه به آسانی وارد کشور نمی‌شدند یا اصلا به خزانه دولت برنگشته‌اند. به دلیل کمبود ارز در داخل کشور و افزایش تقاضا برای رفع نیازهای وارداتی کشور قیمت ارزهای خارجی در ایران با رشد چشمگیری مواجه شد. تورم انتظاری هم موجب افزایش قیمت‌ها در بازار بود. این افزایش قیمت ارز موجب افزایش قیمت سکه طلا در کشور شده است. علاوه بر این مسائل، دولت به دلیل کاهش درآمدهای خود دچارکسری بودجه ساختاری شده و برای جبران کسری بودجه مجبور به چاپ پول شده تا بتواند هزینه‌های خود را جبران نماید. چاپ پول می‌تواند باعث افزایش پایه پولی در ترازنامه بانک مرکزی شده و افزایش نقدینگی شده و در نهایت باعث افزایش تورم در فضای اقتصادی کشور شود.

  مقایسه سکه و مسکن در دوره ده ساله

  از اردیبهشت سال 1391 تا اردیبهشت سال 1401 در این دوره ده ساله فراز و نشیب‌های سیاسی در ایران اتفاق افتاده و همزمان با این اتفاقات شرایط اقتصادی نیز دچار تغییراتی شده است. در این دوره زمانی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران بصورت متوسط از 2 میلیون و 384 هزار تومان به بیش از 36 میلیون و 350 هزار تومان رسیده است. یعنی در این دوره ده ساله هر مترمربع واحد مسکونی حدودا 15.2 برابر شده است. در حالی که قیمت هر سکه طلای امامی در این دوره زمانی مورد بررسی 21.6 برابر شده است. به این ترتیب، قیمت سکه طلا در ده سال گذشته بسیار بیشتر از قیمت مسکن افزایش نرخ داشته است.

  اهمیت صندوق طلا برای سرمایه‌گذاری

  مقایسه رشد قیمت طلا و مسکن در دوره ده ساله نشان می‌دهد که سکه در این بازه زمانی مناسب‌تر عمل کرده است. اما سرمایه گذاری در سکه همواره در معرض خطراتی همچون به سرقت رفتن قرار دارد. برای جلو گیری از چنین خطراتی می‌توان صندوق‌ طلا خریداری کرد. صندوق طلا روی اوراق سپرده سکه طلا تمرکز دارد و بازدهی آن نزدیک به سکه است. در کشور ما چند صندوق طلا وجود دارد که یکی از آنها صندوق سکه طلا کیان است. ارزش این صندوق از روز تاسیس آن که بهمن 1396 بوده تا اردیبهشت سال 1401 در یک بازه زمانی حدودا چهار ساله بیش از 7 برابر شده است. البته این آمار تا اردیبهشت ماه است و در خرداد ماه این رشد قیمت ادامه داشته و بالاتر هم رفته است.

  جمع بندی

  در این مطلب قیمت سکه طلا و هر متر مربع واحد مسکونی در چهار بخش و یک دوره 10 ساله بررسی شد. در هر کدام از این بازه‌های زمانی قیمت سکه و مسکن همواره افزایشی بوده است اما نرخ رشد آن‌ها تفاوت‌هایی داشته است. بصورت جامع که یک دوره ده ساله بوده است. قیمت سکه بیشتر از قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران رشد قیمتی را تجربه کرده است. تنها دوره‌ای هم که رشد قیمت مسکن بالاتر بود، همگام با رشد قیمت نفت بوده است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها