بهترین روش های سرمایه گذاری با پول کم در سال 1401

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 137470
  • 0
  بهترین روش های سرمایه گذاری با پول کم در سال 1401
  یکی از سوالاتی که افراد ممکن است با آن مواجه شوند این است که اگر بخواهم با پول کم سرمایه گذاری کنم، بهترین راه کدام است؟ مثلا اگر ۵ یا 10 میلیون تومان داشته باشم، آیا می‌‌توانم سرمایه گذاری خوبی انجام بدهم؟ اگر سرمایه من کمتر از صد میلیون تومان باشد، چطور؟

  سرمایه گذاری با پول کم ، کاری است که مردم معمولا ارزشی برای آن قائل نمی شوند. شاید شما هم تا حالا با خود فکر کرده‌ باشید سرمایه گذاری با پول کم فایده‌ای ندارد و اهمیتی نخواهد داشت.

  وقتی این طور فکر می‌کنید، احتمالا پولتان مصرف می‌شود و در خیلی از موارد کالاهای بی دوامی می خرید که سودی برایتان نخواهد داشت. اما نکته مهم این است: دیدن نتایج بلند مدتِ سرمایه گذاری می تواند دیدگاه شما را کاملا عوض کند.

  هیچ وقت هیچ مقداری از سرمایه گذاری را دست کم نگیرید. شاید بپرسید مثلا با ۵ میلیون تومان کجا می‌توانم سرمایه گذاری کنم؟ جواب ما به شما این است که چندین گزینه برای سرمایه گذاری با پول کم وجود دارد. در ادامه با هم نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم. حتی شاید این متن دیدگاه شما را نسبت به سرمایه گذاری با پول کم عوض کند.

  گزینه اول : بازار سهام گزینه‌ مناسب سرمایه گذاری با پول کم

  بازار سهام یکی از بازارهایی است که می‌شود با پول کم در آن سرمایه گذاری کرد. حتی اگر ۵ میلیون تومان پول دارید می‌توانید وارد این بازار شوید.

  حداقل مبلغ لازم برای ورود به این بازار و معامله یک سهم ۵۰۰ هزار تومان است. شاید از بازار سهام بترسید و از دوستان و آشنایان شنیده باشید که در این بازار زیان کرده‌اند.

  اما به این نکته توجه کنید: بازار سهام در بلندمدت سودآورترین بازار است و شاخص کل، تنها در سه سال اخیر، یعنی از پایان سال 1397 تا 1400 با همه افت و خیزهایش بیش از 7 برابر شده است. یعنی حتی با وجود تمام اتفاقات یک تا دو سال اخیر، اگر بلند مدت به این بازار نگاه کنید و گزینه‌های مناسبی انتخاب کرده باشید، سود شما محقق می‌شود.

  بنابراین، اگر می‌خواهید وارد بورس شوید، چند نکته مهم را به یاد داشته باشید. اول این که سهامی را انتخاب کنید که ارزنده باشد. اگر هم خودتان چنین سهامی را سراغ ندارید، از متخصصان و کارشناسان خبره یا شرکت‌های سرمایه گذاری کمک بگیرید.

  نکته دوم این است که با نوسانات کوچک، سریع فروشنده نشوید. بازار سهام پر است از بالا و پایین شدن قیمت. در بازار سهام صبر و حوصله اهمیت زیادی دارد.

  اگر سهام مناسبی انتخاب کرده‌‌اید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با کمی صبر، مزد انتظار خود را دریافت می‌کنید. نکته سومی که نباید فراموش کنید این است که اگر دانش کافی در این حیطه ندارید، سعی کنید ابتدا آموزش لازم را ببینید.

  در مجموع، خوبی بازار سهام عایدی و سود زیاد آن است. نکته منفی آن نیز لزوم آشنایی با این بازار و ریسک موجود در آن است. بنابراین اگر دانش کافی در خصوص بورس ندارید یا حس می‌کنید از نظر اعصاب و روان بازار سنگینی است و انرژی شما را می‌گیرد، گزینه‌های دیگری حتی برای سرمایه گذاری با پول کم برایتان سراغ داریم.

  گزینه دوم: سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های سهام

  اگر دانش کافی در خصوص سرمایه گذاری در بازار سهام ندارید، می‌توانید از صندوق‌های سهام استفاده کنید. اگر دوست یا قوم و خویش شما که با بازار آشنایی دارد برای خرید یک دارایی از شما پول بخواهد و بگوید شما را در آن دارایی شریک می‌کند، چه جوابی به او می‌دهید؟

  خرید صندوق‌های سهام هم شبیه همین است. در این روش سرمایه گذاری، شما صندوق های سهام را می‌خرید و دیگر نیازی ندارید مستقیما به بازار سهام وارد شوید. معمولا در این صندوق‌ها کارشناسان خبره‌ای وجود دارند که سبدی از دارایی‌‌ها و سهام ارزشمند را تشکیل می‌‌دهند.

  شما با خرید این صندوق‌ها در واقع مالک بخشی از آن سبد سهام می‌شوید. خوبی این روش آن است که هم عایدی خوبی دارد و هم به دانش خاصی نیاز ندارد. علاوه بر این، با پول کم هم می‌‌شود وارد آن‌ها شد. با این حال در صندوق‌‌های سهام هم ریسک وجود دارد. این روش را شاید بتوان بهترین سرمایه گذاری با پول کم دانست، به خصوص اگر زمان ورود به بازار مناسب باشد.

  چطور پولم را بیشتر از 2 برابر کنم؟

  دو صندوق معتبر از گزینه بالا، صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان هستند. بیش از 5 سال از تاسیس صندوق آوای سهام کیان می‌‌گذرد و در این مدت، این صندوق سرمایه گذاری 2829 درصد عایدی داشته است. یعنی اگر 5 سال پیش ۵ میلیون تومان در این صندوق گذاشته بودید، الان این پول بیشتر از 146 میلیون تومان شده بود! حتما تعجب کرده‌‌اید.

  اما این موضوع نشان می‌‌دهد حتی پول کم هم وقتی درست سرمایه گذاری شود، تا چه حد می‌تواند رشد کند. صندوق آهنگ سهام کیان هم بیش از 5 سال عمر دارد. این صندوق از ابتدای فعالیت خود 1504 درصد عایدی داشته است!

  یعنی اگر 5 سال پیش فقط ۵ میلیون تومان در آن سرمایه گذاری می‌‌کردید، الان پول شما بیش از 80 میلیون تومان شده بود. بنابراین، یکی از موارد بهترین سرمایه گذاری با پول کم، سرمایه گذاری در صندوق‌‍‌های سهام است.

  گزینه سوم: طلا و سکه بخریم؟

  در گزینه‌های بالا گفتیم که بهترین سرمایه گذاری با پول‌ها کم هم ممکن است. همین طور گفتیم که سهام و صندوق‌‌های سهامی از جمله گزینه‌های خوب و سودده هستند.

  اما ریسک آن‌ها باعث می‌شود برای همه افراد مناسب نباشند. به همین دلیل هم گزینه سومی را در اینجا مطرح می‌ کنیم. طلا از قدیم به عنوان گزینه‌ای محبوب مورد توجه همه قرار دارد. از قدیمی‌ترها و سالمندان گرفته تا جوانان، همه به طلا به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری مناسب، به خصوص وقتی تورم در کشور زیاد باشد، فکر می‌کنند.

  خرید طلا مزایای زیادی دارد. برای مثال قدرت خرید شما را حفظ می‌‌کند، سرمایه گذاری مطمئنی است و ریسک آن هم زیاد نیست. با این حال شاید برای سرمایه گذاری با پول کم خیلی خوب نباشد. قیمت هر گرم طلا در حال حاضر بیش از یک میلیون تومان است و قیمت هر سکه امامی هم بالای 13 میلیون تومان است. خرید طلا نیز از جمله روش‌هایی است که می‌توان آن را بهترین سرمایه گذاری با پول کم به حساب آورد.

  صرف نظر از این موارد، خرید طلای گرمی معمولا با اجرت همراه است که خودش قیمت را بالا می ‌برد. علاوه بر این، سکه دچار حباب می‌شود و قیمت آن گاهی بالاتر از ارزش واقعی‌اش قرار می‌گیرد.

  علاوه بر این، خرید طلای فیزیکی همیشه ترس از گم شدن و دزدی یا تقلبی بودن را به دنبال دارد. به طور کلی، سرمایه گذاری در طلا با پول خیلی کم چندان شدنی نیست و سرمایه‌های متوسط به بالا را جذب می ‌کند. اما نگران نباشید.

  یک گزینه دیگر برای خرید طلا سراغ داریم که بتوانید با پول کم هم در طلا سرمایه گذاری کنید. بهترین سرمایه گذاری با پول کم در فلزات قیمتی، شاید خرید صندوق‌های طلا باشد. اما صندوق طلا چیست و چطور با پول کم می‌توان صاحب صندوق طلا شد؟

  گزینه چهارم: صندوق طلا چیست و چطور با پول کم صاحب صندوق طلا شویم؟

  صندوق طلا یکی از ابتکاراتی است که از سوی برخی شرکت‌های سرمایه گذاری صورت گرفته و ارائه می‌شود. صندوق های طلا همانند صندوق ‌های سهام هستند ولی تفاوت‌‌هایی با آن دارند.

  فکر کنید یکی از آشنایان معتبر شما بخواهد در سکه، طلا و برخی دارایی‌های مشابه سرمایه گذاری کند. اگر از شما بخواهد در این کار با او مشارکت کنید، چه می‌کنید؟ بزرگترین ویژگی این صندوق‌ها آن است که با پول کم هم می‌شود وارد آن‌ها شد. به همین دلیل هم برای کسانی که پول کمی دارند و ریسک زیادی هم نمی‌خواهند، گزینه مناسبی است.

  در صندوق‌ های طلا، حداقل ۷۰ درصد از سرمایه گذاری روی خرید گواهی سکه طلا است و بقیه سرمایه آن هم اوراق درآمد ثابت خریداری می‌شود. در واقع، با این کار شما به طور غیرمستقیم روی طلا سرمایه گذاری کرده‌اید. این صندوق‌ ها در بورس تهران هم قابل معامله هستند.

  گزینه کم ریسک برای دو برابر کردن پولمان در یک سال

  صندوق سکه طلا کیان یکی از این صندوق ها است. عمر این صندوق حدودا 4 سال است. صندوق طلای کیان از ابتدای فعالیت خود تاکنون (24 فروردین 1401) 546 درصد سود داده است. یعنی اگر سرمایه گذاری با پول کم مثلا ۵ میلیون تومان صورت می‌ دادید، الان بیش از 32 میلیون تومان پول داشتید.

  فقط در یک سال منتهی به 24 فروردین 1401، این صندوق 25.8 درصد سود داده است. این عدد به معنی آن است که اگر پارسال همین موقع ۱۰ میلیون تومان در آن سرمایه گذاری کرده بودید، الان مجموع پولتان حدود 12 میلیون و 580 هزار تومان شده بود.

  به علاوه، از دهه آخر اردیبهشت 1400 تا پایان تیر 1401، صندوق سکه طلا کیان در میان گزینه‌های سرمایه گذاری با سود 50 درصد بوده است. یعنی در این بازه شما می توانید سرمایه گذاری با سود 50 درصد را تجربه کنید. طبیعتا هر چقدر بیشتر سرمایه گذاری می‌کردید، مقدار سودتان هم بیشتر می‌شد. اما نکته مهم این است که حتی پول‌هایی که اهمیتی ندارند هم از این طریق تبدیل به سرمایه معقولی می‌شوند. در آخر فراموش نکنید که هم طلا و هم سهام گزینه‌هایی هستند که تا حدودی با ریسک همراه هستند.

  گزینه پنجم: سرمایه گذاری در بانک

  یکی از نکات مثبت بانک این است که سرمایه گذاری در آن با کمترین پول هم امکان‌پذیر است. بانک‌ها معمولا برای اقشار سنتی و مسن‌ترها جذاب هستند.

  اما در سال‌های اخیر اقبال نسبت به آن‌ها به خصوص از سوی جوانان کمتر شده است. دلیل آن هم این است که تورم کشور ما بسیار زیاد است. در سال‌های اخیر هم تورم بیشتر شده است. حتما شما هم احساس کرده‌اید که سود بانکی کمتر از تورم رشد کرده است و احتمالا از میزان آن رضایت ندارید.

  در واقع، دلیل استقبال افراد از بانک‌ها، ریسک اندک آن‌ها است. البته عیب آن ها هم این است که سودی که می‌‌‍دهند خصوصا در شرایط تورمی اصلا جالب نیست. همین مساله هم باعث می‌شود بانک بهترین سرمایه گذاری با پول کم نباشد.

  بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار بانک‌ها باید برای سپرده‌های یک ساله 16درصد سود بدهند که با توجه به تورم بلندمدت ایران یعنی حتی تورم را هم پوشش نمی‌دهد. برخی بانک‌ها ممکن است کمی بیشتر هم سود بدهند اما باز هم این گزینه علاج تورم بالا نیست.

  تازه بگذریم که در سال‌های اخیر تورم خیلی بیشتر هم شده است. اگر سود بانکی را سالانه 16 درصد بدانیم، ۵ میلیون تومان شما در بانک بعد از یک سال کمی کمتر از ۶ میلیون می‌‌شود و تنها 800 هزار تومان عایدی دارد. اما آیا گزینه‌ای هست که بتوان با پول کم سرمایه گذاری کرد و ریسک پایینی داشته باشد؟ پاسخ ما صندوق های درآمد ثابت است. در ادامه به این گزینه می‌پردازیم.

  گزینه ششم: صندوق درآمد ثابت بهترین سرمایه گذاری با پول کم و ریسک پایین

  ششمین جایی که در اینجا بررسی می‌کنیم و می‌شود با پول کم هم در آن سرمایه گذاری کرد، صندوق درآمد ثابت است. این صندوق‌ها ریسک بسیار اندکی دارند و سرمایه گذاری در آن‌ها برای افرادی که مایل نیستند سرمایه‌شان (هر چقدر هم کم باشد) در ریسک باشد، مناسب است. این صندوق‌ها مانند صندوق های سهام و طلا هستند. البته تفاوت آن‌ها در این است که بیشتر سرمایه خود را صرف سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت می‌کنند. سودی که این صندوق‌ها به سرمایه گذاران خود می‌‌پردازند، بالاتر از بانک است اما ریسک آن‌ها همین حدود بانک است.

  یکی از این صندوق‌های معتبر، صندوق درآمد ثابت کیان است. عمر این صندوق در حال حاضر بیش از 5 سال است. در این مدت، این صندوق 233 درصد سود نصیب سرمایه گذارانش کرده است.

  یعنی اگر فقط ۵ میلیون تومان در این صندوق سرمایه گذاری کرده بودید، الان پول شما حدودا 16.6میلیون تومان بود. این صندوق در یک سال اخیر حدود 22 درصد سود داده است، یعنی بسیار بهتر از بانک و با ریسکی تقریبا یکسان! صندوق های درآمد ثابت بهترین سرمایه گذاری با پول کم است البته برای کسانی که از ریسک گریزان هستند.

  مورد هفتم: ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری خوب است؟

  ارز دیجیتال یکی از گزینه‌هایی است که به تازگی بین مردم معروف شده است. این گزینه هم می‌تواند سرمایه‌های خرد و پول‌های کم را به خود جلب کند. با این حال، چند مشکل در این زمینه وجود دارد.

  یکی این است که سرمایه گذاری در این ارزها نیازمند آشنایی با این بازار و پیچیدگی‌های آن است. علاوه بر آن، ریسک این بازارها خیلی زیاد است. بنابر همین موضوع هم توصیه ما این است که با وجود آن که این بازار برای سرمایه گذاری با پول کم گزینه خوبی است، در صورت عدم آشنایی با آن، وارد نشوید. در غیر این صورت میزان ضرر و زیانی که می‌‌کنید اصلا مشخص نیست.

  چه بازارهایی برای سرمایه گذاری با پول کم مناسب نیست؟

  در بالا ۷ مورد از سرمایه گذاری هایی که با پول کم هم امکان پذیر هستند، را بیان کردیم. هرچند در میان این گزینه‌ها طلای فیزیکی، سخت‌تر از بقیه با پول کم ممکن است. اما چند بازار هم برای سرمایه گذاری با پول کم مناسب نیستند. از جمله این بازارها مسکن است. مسکن به دلیل رشد قیمتی که در سال ‌های اخیر داشته، برای خرید، سفته بازی و سرمایه گذاری مناسب نیست. در ادامه به مقایسه بازارهای مختلف برای تعیین بهترین سرمایه گذاری با پول کم می‌پردازیم.

  کجا بهتر است سرمایه گذاری کنم؟

  جواب سوال بالا به این مساله ربط دارد که تا چه حد حاضرید ریسک بپذیرید یا از ریسک گریزان هستید. بین گزینه‌هایی که در بالا معرفی کردیم، درجه ریسک متنوع و متفاوت است. هر کسی درجه ریسک پذیری و ریسک گریزی متفاوتی دارد.

  بنابراین خودتان را با بقیه نسنجید. سعی کنید بهترین استراتژی ممکن برای خودتان را پیدا کنید و در آن سرمایه گذاری کنید. برای مثال در میان گزینه‌های بالا ارزهای دیجیتال از بقیه ریسکی‌تر است.

  از طرف دیگر، بانک و صندوق درآمد ثابت کم‌ریسک‌ترین گزینه‌های معرفی شده هستند. دقت داشته باشید که ریسک و سود معمولا خلاف هم هستند. یعنی به طور کلی هر چه ریسک یک سرمایه گذاری بالاتر باشد، احتمالا سودی که عاید سرمایه گذاران می ‌کند بالاتر است. اگر هم یک سرمایه گذاری سود کمتری داشته باشد، احتمالا کم ریسک‌تر هم هست. صرف نظر از روحیه، باید به آگاهی خودتان از بازارها نیز دقت کنید.

  با ۵ میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنم؟

  یکی از سوالاتی که افراد ممکن است با آن مواجه شوند این است که اگر بخواهم با پول کم سرمایه گذاری کنم، بهترین راه کدام است؟ مثلا اگر ۵ میلیون تومان داشته باشم، آیا می‌‌توانم سرمایه گذاری خوبی انجام بدهم؟

  جواب ما این است که بله. کافی است به مثال‌های مطرح شده در بالا نگاهی بیندازید. اگر حتی چنین پول کمی را در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری کنید، می‌توانید سود معقولی کسب کنید. اگر فردی کم ریسک و ریسک گریز باشید،

  توصیه ما به شما صندوق درآمد ثابت است. همان طور که دیدید، این صندوق می‌تواند بسیار بیشتر از سود بانکی عاید شما کند. یعنی در یک سال بدون ریسک خاصی عایدی خوبی کسب کنید. اما اگر حس می‌کنید روحیه ماجراجویانه‌تری دارید، توصیه ما به شما ورود به سهام یا صندوق سهام است.

  مقایسه و معرفی بهترین گزینه سرمایه گذاری با ۵ میلیون تومان

  همان طور که در بالا توضیح دادیم بازار سهام معمولا بیشترین عایدی را در بلندمدت برای سرمایه گذاران فراهم می‌نماید. اما اگر بخواهیم عدد و رقمی به شما بگوییم تا بهترین سرمایه گذاری با پول کم را به شما معرفی کنیم، به صورت زیر عمل می کنیم.

  اگر شما مبلغ ۵ میلیون تومان در یک سال اخیر در بانک می‌گذاشتید، فقط حدود 5.8 میلیون تومان پول داشتید. یعنی کمتر از یک میلیون تومان عایدی، و سود 16 درصدی در یک سال.

  اگر در صندوق درآمد ثابت مناسبی سرمایه گذاری می کردید، این سود به 22 درصد در سال می‌رسید. یعنی ۵ میلیون تومان شما با یک میلیون و 1۰۰ هزار تومان سود همراه بود و به 6 میلیون و 100 هزار تومان می‌رسید. اما اگر در سهام سرمایه گذاری می‌کردید چه؟

  گزینه های پرریسک‌تر ولی پرسود سرمایه گذاری با پول کم

  شرایط دو سال اخیر بازار سهام البته تا حدودی فرق داشت. رشد شدید و افت قابل توجه آن باعث شد خیلی از افراد به خصوص کسانی که تازه وارد این بازار شده بودند، زیان کنند یا نسبت به آن بدبین شوند.

  اما موضوع این است که در بلندمدت بازار سهام بازدهی بالاتری نسبت به سایر بازارها دارد. اگر ملاک را ۵ سال اخیر بدانیم، شاخص کل بازار پس از تمام این فراز و نشیب‌ها بیش از ۱۷ برابر شده است. یعنی اگر ۵ سال پیش، ۵ میلیون تومان پول در بورس داشتید و بازدهی معادل شاخص کل را هم کسب می‌کردید (که برای بسیاری از سرمایه‌گذاران به خصوص افراد غیرمتخصص ممکن نیست)، الان این پول حدود ۸8 میلیون تومان شده بود!

  در طول یک سال اخیر (منتهی به 24 فروردین 1401) هم شاخص کل حدود 17 درصد رشد کرده است، یعنی اگر معادل شاخص کل بازدهی به دست می‌آوردید، در یک سال اخیر ۵ میلیون تومان شما در بورس به 5.85 میلیون تومان می‌رسید. گزینه صندوق سهام هم البته پیشنهاد خوبی است و عایدی خوبی به خصوص برای افراد ناآشنا به بازار فراهم می‌کند. در یک سال منتهی به 23 فروردین 1401، صندوق آوای سهام کیان 27 درصد و صندوق آهنگ سهام کیان نزدیک 20 درصد سود داده‌اند.

  اما اگر طلا می‌ خریدید چه می شد؟ با توجه به اینکه طلا در یک سال اخیر (منتهی به 24 فروردین 1401) تقریبا 26 درصد رشد کرده، در این صورت سرمایه ۵ میلیون تومانی پارسال شما الان 6.3 میلیون تومان می‌ارزید.

  همان طور که دیدیم ۵ میلیون تومان شما در یک سال (منتهی به 24 فروردین 1401) برحسب سناریوهای مختلف می‌توانست الان 5.8 تا 6.35 میلیون تومان باشد. البته در طول زمان همین مقدار اختلاف کم بسیار قابل توجه می‌شود. همین موضوع نشان می‌دهد چرا باید سرمایه گذاری حتی با مقادیر پول کم را جدی بگیرید.

  اگر پولتان را جای درستی بگذارید، به راحتی می‌توانید از مزایای آینده آن بهره‌مند شوید. گزینه‌های مختلف را با توجه به ریسک گریزی یا ریسک پذیری خودتان و سود آن تعیین کنید و سعی کنید بلندمدت به آن فکر کنید.

  با ۱۰ میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنم؟

  تمام گزینه‌هایی که برای سرمایه گذاری در مورد ۵ میلیون تومان ذکر کردیم، برای سرمایه گذاری با ۱۰ میلیون تومان نیز صدق می‌کند. این پول هم می‌تواند در بازار سهام، صندوق های سهام، صندوق طلا، بانک، صندوق درآمد ثابت و حتی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری شود.

  اگر یک سال پیش همین مبلغ را در بازارهای بالا سرمایه گذاری کرده بودید، از تورم بسیار جلو می‌افتادید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال 1400، تورم نقطه‌ای اسفند ماه حدود 35 درصد بوده است. این تورم قابل توجه به معنی این است که اگر پولتان را نقد نگه داشته‌اید، قدرت خرید واقعی آن 35 درصد کمتر شده است. به همین دلیل هم لازم است آن را در چنین شرایطی سرمایه گذاری کنید، حتی اگر رقم آن بسیار کم باشد.

  بالاتر، بازدهی و سودی که گزینه‌های مختلف به ما می‌دهند را بررسی کردیم. در این شرایط سود سالانه 16 درصدی که بانک‌ها می‌پردازند، اصلا قابل توجیه نیست. به همین دلیل هم هست که باید گزینه بهتری سراغ داشته باشید و به شما مجموعه‌ای از گزینه های مختلفی را پیشنهاد کردیم.

  سود صندوق های درآمد ثابت از جهت ریسک و بازدهی بهتر است اما اگر کمی ریسک پذیرتر باشید، صندوق های سهام و بازار سهام گزینه بهتری است. در این شرایط می‌توانید علاوه بر پوشش تورم، حتی سود هم کسب کنید. اما در این زمینه لازم است سعی کنید نگاه بلندمدت را فراموش نکنید.

  سرمایه گذاری با کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان

  هنگامی که قصد سرمایه گذاری دارید، گزینه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را در نظر داشته باشید. علاوه بر ۷ موردی که در بالا مطرح شد، می‌توانید به فکر کسب و کار هم بیفتید. با وجود این شاید راه انداختن کسب و کار در روزهای اخیر خیلی گزینه مناسبی نباشد.

  تورم و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان در چند سال گذشته و رشد اقتصادی نامناسب باعث شده ورود به راه‌اندازی کسب و کار جدید دشوار شود. شاید در ادامه سال یا سال آینده اوضاع کمی بهتر شود اما هنوز تا موتور اقتصاد روشن شود، مدتی زمان لازم است. البته این موضوع به این معنا هم نیست که تمام کسب و کارها زمین می خورند یا نباید کاری کرد.

  این کار به معنی آن است که باید دقت زیادی در خصوص کسب و کار مورد بررسی داشت. همچنین با توجه به افزایش هزینه‌های راه‌اندازی و شرایط خرید و فروش، احتمال موفقیت باید واقع‌بینانه مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین اگر قصد دارید پول مازاد بر نیاز خود را در جایی سرمایه گذاری کنید، به شرایط فعلی توجه کنید.

  هفت گزینه مورد بررسی که در این مقاله مطرح کردیم، گزینه‌های خوبی برای سرمایه گذاری در حال حاضر هستند. اما برای سرمایه گذاری با پول کم و زیر ۱۰۰ میلیون تومان باید برخی نکات را هم مورد توجه قرار داد. این میزان پول معمولا برای خانوار معمولی اهمیت دارد و از دست دادن آن ممکن است برایش سنگین باشد. به همین دلیل گزینه‌های زیر را برای کاهش ریسک معرفی می‌کنیم تا بتوانید حتی بهترین سرمایه گذاری با پول کم را نیز بیاموزید.

  بسته پیشنهادی برای کم کردن ریسک سرمایه گذاری با پول کم

  اقتصاد ایران از چند دهه قبل شاهد تورم قابل توجهی بوده است. شاید تجربه شما هم همین نکته را تایید کند. برای همین هم لازم است به این موضوع در سرمایه گذاری توجه داشته باشید. اگر گزینه خوبی برای سرمایه گذاری انتخاب کرده باشید، به شما در غلبه بر تورم کمک می‌کند.

  البته پای متغیرهای دیگری هم در این جا به میان می‌آید. خبرهای سیاسی در اقتصاد ایران تاثیرگذار است. این خبرها روی قیمت ارز آثاری می‌گذارند و باعث رشد آن می‌شوند. با ادامه رشد ارزهای معتبری مانند دلار، قیمت کالاهای وارداتی افزایش پیدا می‌کند و به طور کلی اقتصاد با مشکلاتی روبرو می‌شود.

  حالا فکر کنید اگر خبرهای سیاسی مثبتی از احیای توافق به گوش برسد، چه خواهد شد؟ در این صورت، قیمت دلار در بازار کاهش می‌یابد. شاید بپرسید قیمت دلار چه تاثیری روی سرمایه گذاری با پول کم دارد؟

  باید بدانید که اتفاقا قیمت دلار می‌تواند روی سرمایه گذاری ها نقش مهمی داشته باشد. در واقع، دلار می‌تواند حرکت طلا در بازار ایران، بورس و حتی مسکن را توضیح دهد. وقتی دلار بالا می‌رود معمولا همراه با خود قیمت دارایی‌های ثابت و سهام را هم افزایش می‌دهد و وقتی به سمت پایین می‌رود ممکن است از ارزش آن‌ها کم کند. حالا که این نکات را می‌دانیم چطور سرمایه گذاری کنیم که از نااطمینانی‌ها و نوسانات قیمت کمتر آسیب ببینیم؟

  توصیه ما این است که هر دو گزینه را مد نظر داشته باشید. برای روزهایی که نوسانات در بازارهای دارایی وجود داشته باشد، فکری کنید و راهی داشته باشید. از سوی دیگر، برای شرایط رشد بازار هم گزینه‌ای داشته باشید تا همه شرایط ممکن را پوشش دهید.

  تشکیل سبد سرمایه گذاری

  به همین منظور سعی کنید به جای تمرکز روی یک سرمایه گذاری، بر چند گزینه سرمایه گذاری تکیه کنید. این سرمایه گذاری روی چند گزینه را اصطلاحا تشکیل «سبد» می گوییم. سعی کنید در سبد سرمایه گذاری خود با توجه به ریسک سرمایه گذاری (ریسک گریزی یا ریسک پذیری‌تان) وزنی را اختصاص دهید.

  به عنوان مثال، می‌توانید ۲۰ تا ۳۰ درصد از سبد خود را به صندوق های درآمد ثابت اختصاص دهید. تعیین این سهم همان طور که گفتیم به خودتان بستگی دارد. همینطور می‌توانید ۴۰ تا ۵۰ درصد را در سهام یا صندوق سهام قرار دهید. در نهایت هم می‌توانید گزینه سکه و طلا یا صندوق طلا را در نظر داشته باشید. در چنین شرایطی ریسک خود را در میان گزینه‌های مختلف توزیع کرده‌اید و برای شرایط مختلف آماده شده‌اید. تشکیل سبد، بهترین سرمایه گذاری با پول کم را برای شما فراهم می‌آورد.

  جمع بندی

  همان طور که در ابتدای مقاله هم مطرح کردیم، اهمیت سرمایه گذاری با پول کم از دید بسیاری از افراد مغفول مانده است. این موضوع کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و بسیاری از افراد به جای سرمایه گذاری با کمترین پول‌ها، رو به مصرف آن‌ها می‌آورند. همان طور که نشان دادیم این فکر درست نیست.

  حتی سرمایه گذاری با کمترین پول هم می‌تواند به شرط انتخاب درست، سود خوبی به شما بدهد و در طول زمان شما را هر چه بیشتر بهره‌مند کند. بهترین سرمایه گذاری با پول کم برای افراد مختلف بسته به سطحی که از ریسک فرار می‌کنند یا استقبال می‌کنند، متفاوت است.

  برای ریسک گریزها گزینه صندوق درآمد ثابت بهتر از بانک است و عایدی بیشتری نصیب سرمایه گذاران می‌کند. ریسک آن هم اندک است.

  از سوی دیگر، افراد ریسک پذیر بهتر است روی سهام یا صندوق سهام بیشتر متمرکز شوند. البته می‌توان سبدی از گزینه‌های متنوع هم فراهم کرد و بخشی از سرمایه را در هر یک از آنها قرار داد. مثلا بخشی از دارایی خود را به صندوق سهامی اختصاص دهیم، بخشی را به طلا و بخشی را هم به صندوق درآمد ثابت.

  این کار به کاهش ریسک کمک زیادی می‌کند. با به کار بستن نکات مطرح شده در این نوشته، خواهید دید که این سرمایه گذاری با پول کم در طول زمان تا چه میزان می‌تواند برای شما مفید باشد. در پایان لازم است باز هم روی این نکته تاکید کنیم که هیچ مقدار از سرمایه گذاری کم و ناقابل نیست. سعی کنید این ضرب المثل جالب و پند آموز فارسی را همیشه به یاد داشته باشید: «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.»

  سوالات متداول

  در ادامه به برخی از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید اشاره می‌کنیم:

  اگر قصد سرمایه گذاری در بلندمدت را دارید، بهتر است بخشی از سرمایه خود را در بازار سهام یا صندوق های سهام قرار دهید. بهترین بازدهی در بازه 3 تا 5 ساله متعلق به بازار سهام است. اگر آشنایی زیادی با این بازار ندارید، می‌توانید از صندوق‌های سهام معتبر استفاده کنید.
  پاسخ دادن به این سوال دو شرط مهم دارد. اولی وضعیت احیای برجام و دومی تورم انتظاری در کشور. اگر برجام احیا نشود یا بازگشت به آن طول بکشد، بازارهای سرمایه گذاری رشد خواهند کرد. تورم انتظاری امسال نیز به نظر می‌رسد از تورم بلندمدت بیشتر است. به این ترتیب همچنان بازار سهام می‌تواند گزینه خوبی باشد اما برای پوشش دادن به ریسک برجامی بهتر است بخشی از سرمایه خود را در سهام قرار دهید و بخشی دیگر را در صندوق‌های طلا و صندوق‌های درآمد ثابت.
  شاید بپرسید چرا می‌گوییم بانک برای سرمایه گذاری خوب نیست. اگر در سال‌های اخیر در بانک پول گذاشته بودید، سودی که می‌گرفتید بسیار اندک بود و شرایط تورمی را پوشش نمی‌داد. یعنی سرمایه واقعی شما بسیار کمتر می‌شد. اما راهکار چیست؟ خیلی از افراد به این دلیل در بانک سرمایه گذاری می‌کنند که ریسک آن اندک است. این در حالی است که گزینه بهتری هم وجود دارد. این گزینه کم ریسک که بازدهی بالاتری دارد، صندوق درآمد ثابت است.
  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها