سرمایه+>سرمایه‌گذاری>بهترین روش های سرمایه گذاری با پول کم در سال 1400>

بهترین روش های سرمایه گذاری با پول کم در سال 1400

 • اشتراک‌گذاری
 • 35757
 • 0

سرمایه گذاری با پول کم ، چیزی است که مردم معمولا ارزشی برای آن قائل نمی شوند. شاید شما هم تا حالا با خود فکر کرده‌ باشید سرمایه گذاری با پول کم فایده‌ای ندارد و اهمیتی نخواهد داشت. در این شرایط احتمالا پولتان مصرف می شود و در خیلی جاها کالاهای بی دوامی می خرید که سودی برایتان نخواهد داشت. اما نکته مهم این است: دیدن نتایج بلند مدتِ سرمایه گذاری می تواند دیدگاه شما را کاملا عوض کند. هیچ وقت هیچ مقداری از سرمایه گذاری را دست کم نگیرید. شاید بپرسید مثلا با ۵ میلیون تومان کجا می توانم سرمایه گذاری کنم؟ جواب ما به شما این است که چندین گزینه برای سرمایه گذاری با پول کم وجود دارد. در ادامه با هم نگاهی به آن ها می اندازیم. حتی شاید این متن دیدگاه شما را نسبت به سرمایه گذاری با پول کم عوض کند.

بهترین روش های سرمایه گذاری با پول کم

گزینه اول : بازار سهام گزینه‌ مناسب سرمایه گذاری با پول کم

بازار سهام یکی از بازارهایی است که می شود با پول کم سرمایه گذاری کرد. حتی اگر ۵ میلیون تومان پول دارید می توانید وارد بازار شوید. حداقل مبلغ لازم برای ورود به این بازار و معامله یک سهم ۵۰۰ هزار تومان است. اما شاید از بازار سهام بترسید و از دوستان و آشنایان شنیده باشید که در این بازار زیان کرده اند. اما به این نکته توجه کنید: بازار سهام در بلندمدت سودآورترین بازار است و تنها در سه سال اخیر حدود ۱۲ برابر شده است. یعنی حتی با وجود تمام ریزش های اخیر، اگر بلند مدت به این بازار نگاه کنید، سود شما محقق می شود. بنابراین، اگر می خواهید وارد بورس شوید، چند نکته مهم را به یاد داشته باشید. اول این که سهامی را انتخاب کنید که ارزنده باشد. اگر هم خودتان چنین سهامی را سراغ ندارید، از متخصصان و کارشناسان خبره یا شرکت های سرمایه گذاری کمک بگیرید.

نکته دوم این است که با نوسانات کوچک، سریع فروشنده نشوید. بازار سهام پر است از بالا و پایین شدن قیمت. در بازار سهام صبر و حوصله اهمیت زیادی دارد. اگر سهام مناسبی انتخاب کرده‌ اید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با کمی صبر، مزد انتظار خود را دریافت می کنید. نکته سومی که نباید فراموش کنید این است که اگر دانش کافی در این حیطه ندارید، سعی کنید ابتدا آموزش لازم را ببینید. در مجموع، خوبی بازار سهام عایدی و سود زیاد آن است. نکته منفی آن نیز لزوم آشنایی با این بازار و ریسک موجود در آن است. بنابراین اگر دانش کافی را در خصوص بورس ندارید یا حس می کنید از نظر اعصاب و روان بازار سنگینی است و انرژی شما را می‌گیرد، گزینه ‌های دیگری حتی برای سرمایه گذاری با پول کم برایتان سراغ داریم.

گزینه دوم: سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های سهام

اگر دانش کافی در خصوص سرمایه گذاری در بازار سهام را ندارید، می توانید از صندوق های سهام استفاده کنید. اگر دوست یا قوم و خویش شما که با بازار آشنایی دارد برای خرید یک دارایی از شما پول بخواهد و بگوید شما را در آن دارایی شریک می کند، چه جوابی به او می‌دهید؟ خرید صندوق های سهام هم شبیه همین است. در این روش سرمایه گذاری، شما صندوق های سهام را می خرید و دیگر نیازی ندارید مستقیما به بازار سهام وارد شوید. معمولا در این صندوق‌ها کارشناسان خبره ‌ای وجود دارند که سبدی از دارایی‌ ها و سهام ارزشمند تشکیل می‌ دهند. شما با خرید این صندوق ‌ها در واقع مالک بخشی از آن سبد سهام می ‌شوید. خوبی این روش آن است که هم عایدی خوبی دارد و هم نیاز به دانش خیلی خاصی ندارد. علاوه بر این، با پول کم هم می‌ شود وارد آن ها شد. با این حال در صندوق‌ های سهام هم ریسک وجود دارد.

هیچ مقداری از سرمایه گذاری را دست کم نگیرید.

چطور پولم را ۲۰ برابر کنم؟

دو صندوق معتبر از گزینه بالا، صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان هستند. حدود ۴ سال از تاسیس صندوق آوای سهام کیان می‌ گذرد و در این مدت، این صندوق سرمایه گذاری ۲۱۴۸ درصد عایدی داشته است. یعنی اگر ۴ سال پیش ۵ میلیون تومان در این صندوق گذاشته بودید، الان این پول بیشتر از ۱۰۷ میلیون تومان شده بود! حتما تعجب کرده‌ اید. اما این نشان می‌ دهد حتی پول کم هم وقتی درست سرمایه گذاری شود، چقدر می ‌تواند رشد کند. صندوق آهنگ سهام کیان هم تقریبا ۴ سال عمر دارد. این صندوق در یک سال اخیر ۲۰۰ درصد عایدی داشته است! یعنی اگر پارسال فقط ۵ میلیون تومان در آن سرمایه گذاری می‌ ‎کردید، الان ۱۰ میلیون تومان سود کرده بودید و در مجموع ۱۵ میلیون تومان پول داشتید. بنابراین، یکی از موارد بهترین سرمایه گذاری با پول کم ، سرمایه گذاری در صندوق‌ های سهام است.

گزینه سوم: طلا و سکه بخریم؟

در گزینه های بالا گفتیم که سرمایه گذاری با کمترین پول ها هم ممکن است. همین طور گفتیم که سهام و صندوق‌ ها از جمله گزینه‌های خوب و سودده هستند. اما ریسک آن ها باعث می‌شود برای همه افراد مناسب نباشند. به همین دلیل هم گزینه سومی را در اینجا مطرح می‌ کنیم. طلا از قدیم به عنوان گزینه ای محبوب مورد توجه همه قرار دارد. از قدیمی‌تر ها و سالمندان تا جوانان همه به طلا به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری مناسب به خصوص وقتی تورم در کشور زیاد باشد، فکر می ‌کنند. خرید طلا مزایایی دارد. برای مثال قدرت خرید شما را حفظ می‌ کند، سرمایه گذاری مطمئنی است و ریسک آن هم زیاد نیست. با این حال شاید برای سرمایه گذاری با پول کم خیلی خوب نباشد. قیمت هر گرم طلا در حال حاضر نزدیک به یک میلیون تومان است و قیمت هر سکه امامی هم بالای ۱۰ میلیون تومان است.

صرف نظر از این موارد، خرید طلای گرمی معمولا با اجرت همراه است که خودش قیمت را بالا می ‌برد. سکه هم دچار حباب می ‌شود و قیمت آن گاهی بالاتر از ارزش واقعی اش قرار می ‌گیرد. علاوه بر این، خرید طلای فیزیکی همیشه ترس از گم شدن و دزدی یا تقلبی بودن را به دنبال دارد. به طور کلی، سرمایه گذاری در طلا با پول خیلی کم چندان شدنی نیست و سرمایه های متوسط به بالا را جذب می ‌کند. اما نگران نباشید. یک گزینه دیگر برای خرید طلا سراغ داریم که بتوانید با پول کم هم در طلا سرمایه گذاری کنید. بهترین سرمایه گذاری با پول کم در فلزات قیمتی، شاید خرید صندوق های طلا باشد. اما صندوق طلا چیست و چطور با پول کم می توان صاحب صندوق طلا شد؟

گزینه چهارم: صندوق طلا چیست و چطور با پول کم صاحب صندوق طلا شویم؟

صندوق طلا یکی از ابتکاراتی است که از سوی برخی شرکت ‌های سرمایه گذاری صورت گرفته و ارائه می ‌شود. صندوق های طلا همانند صندوق ‌های سهام هستند ولی تفاوت‌ هایی دارند. فکر کنید یکی از آشنایان معتبر شما بخواهد در سکه، طلا و برخی دارایی ‌های مشابه سرمایه گذاری کند. اگر از شما بخواهد در این کار با او مشارکت کنید، چه می ‌کنید؟ بزرگترین ویژگی این صندوق ‌ها آن است که با پول کم هم می ‌شود وارد آن ها شد. به همین دلیل هم برای کسانی که پول کمی دارند و ریسک زیادی هم نمی خواهند، گزینه مناسبی است. در صندوق‌ های طلا، حداقل ۷۰ درصد از سرمایه گذاری روی خرید سکه طلا است و بقیه سرمایه هم اوراق درآمد ثابت خریداری می ‌شود. در واقع، با این کار شما به طور غیر مستقیم روی طلا سرمایه گذاری کرده ‌اید. این صندوق‌ ها در بورس تهران هم قابل معامله هستند.

در صندوق‌ های طلا، حداقل ۷۰ درصد از سرمایه گذاری روی خرید سکه طلا است و بقیه سرمایه هم اوراق درآمد ثابت خریداری می ‌شود.

گزینه کم ریسک برای دو برابر کردن پولمان در یک سال

صندوق سکه طلا کیان یکی از این صندوق ها است. عمر این صندوق حدودا ۳ سال است. صندوق طلای کیان از ابتدای فعالیت خود تاکنون ۳۸۶ درصد سود داده است. یعنی اگر سرمایه گذاری با پول کم مثلا ۵ میلیون تومان صورت می‌ دادید، الان بیش از ۲۴ میلیون تومان پول داشتید. فقط در یک سال گذشته این صندوق ۱۰۳ درصد سود داده است. این عدد به معنی آن است که اگر پارسال همین موقع ۱۰ میلیون تومان در آن سرمایه گذاری کرده بودید، الان مجموع پولتان ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شده بود. البته طبیعتا هر چقدر بیشتر سرمایه گذاری می ‌کردید، مقدار سودتان هم بیشتر می ‌شد. اما نکته مهم این است که حتی پول ‌هایی که اهمیتی ندارند هم از این طریق تبدیل به سرمایه معقولی می ‌شوند.

گزینه پنجم: سرمایه گذاری در بانک

یکی از نکات مثبت بانک این است که سرمایه گذاری در آن با کمترین پول هم امکان پذیر است. بانک ها معمولا برای اقشار سنتی و مسن‌تر ها جذاب هستند. اما در سال های اخیر اقبال نسبت به آن ها کمتر شده است. دلیل آن هم این است که تورم کشور ما بسیار زیاد است. در سال ‌های اخیر هم تورم بیشتر شده است. حتما شما هم احساس کرده اید که سود بانکی کمتر از تورم رشد کرده است و احتمالا از میزان آن رضایت ندارید. در واقع، دلیل استقبال افراد از بانک ها، ریسک اندک و توانایی سرمایه گذاری با پول کم در آن ها است. البته عیب آن ها هم این است که سودی که می‌ دهند خصوصا در شرایط تورمی اصلا جالب نیست. همین مساله هم باعث می ‌شود بانک بهترین سرمایه گذاری با پول کم نباشد. بانک تقریبا سالانه ۱۸ درصد سود می ‌دهد که با توجه به تورم بلندمدت ایران یعنی حتی تورم را هم پوشش نمی‌دهد.

تازه بگذریم که در سال های اخیر تورم خیلی بیشتر هم شده است. اگر سود بانکی را سالانه ۱۸ درصد و مرکب آن را ۱۹٫۵ درصد بدانیم ۵ میلیون تومان شما در بانک بعد از یک سال کمی کمتر از ۶ میلیون می‌ شد. اما آیا گزینه ای هست که بتوان با پول کم سرمایه گذاری کرد و ریسک پایینی داشته باشد؟ پاسخ ما صندوق های درآمد ثابت است. در ادامه به این گزینه می ‌پردازیم.

گزینه ششم: صندوق درآمد ثابت بهترین سرمایه گذاری با پول کم و ریسک پایین

ششمین جایی که در اینجا بررسی می ‌کنیم و می ‌شود با پول کم هم در آن سرمایه گذاری کرد، صندوق درآمد ثابت است. این صندوق ها ریسک بسیار اندکی دارند و سرمایه گذاری در آن ها برای افرادی که مایل نیستند سرمایه شان (هر چقدر هم کم باشد) در ریسک باشد، مناسب است. این صندوق ‌ها مانند صندوق های سهام و طلا هستند. البته تفاوت آن ها در این است که آن ها بیشتر سرمایه خود را صرف سپرده بانکی می ‌کنند. علاوه بر این، آن ها در اوراق و سایر دارایی‌ ها نیز سرمایه گذاری می‌ کنند. سودی که این صندوق ها به سرمایه گذاران خود می‌ پردازند، بالاتر از بانک اما ریسک آن ها همین حدود است.

یکی از این صندوق های معتبر، صندوق درآمد ثابت کیان است. عمر این صندوق در حال حاضر حدود ۴ سال است. در این مدت این صندوق ۱۶۲ درصد سود نصیب سرمایه گذارانش کرده است. یعنی اگر فقط ۵ میلیون تومان در این صندوق سرمایه گذاری کرده بودید، الان پول شما حدودا ۱۳ میلیون تومان بود. این صندوق در یک سال اخیر حدود ۳۶ درصد سود داده است، یعنی نزدیک به دو برابر بانک و با ریسکی تقریبا یکسان! صندوق های درآمد ثابت بهترین سرمایه گذاری با پول کم است البته برای کسانی که از ریسک گریزان هستند.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

مورد هفتم: ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری خوب است؟

ارز دیجیتال یکی از گزینه هایی است که به تازگی بین مردم معروف شده است. این گزینه هم می ‌تواند سرمایه های خرد و پول های کم را به خود جلب کند. با این حال، چند مشکل در این زمینه وجود دارد. یکی این است که سرمایه گذاری در این ارزها نیازمند آشنایی با این بازار و پیچیدگی های آن است. علاوه بر آن، ریسک این بازارها خیلی زیاد است. بنابر همین موضوع هم توصیه ما این است که با وجود این که این بازار برای سرمایه گذاری با پول کم گزینه خوبی است، در صورت عدم آشنایی با آن، وارد نشوید. در غیر این صورت میزان ضرر و زیانی که می‌ کنید اصلا مشخص نیست.

چه بازارهایی برای سرمایه گذاری با پول کم مناسب نیست؟

در بالا ۷ مورد از سرمایه گذاری هایی که با پول کم هم امکان پذیر هستند، را بیان کردیم. هرچند در میان این گزینه ها طلای فیزیکی، سخت‌تر از بقیه با پول کم ممکن است. اما چند بازار هم برای سرمایه گذاری با پول کم مناسب نیستند. از جمله این بازارها مسکن است. مسکن به دلیل رشد قیمتی که در سال ‌های اخیر داشته و احتمالا وارد رکود می‌ شود، برای خرید سفته بازی و سرمایه گذاری مناسب نیست. در ادامه به مقایسه بازارهای مختلف برای تعیین بهترین سرمایه گذاری با پول کم می‌پردازیم.

کجا بهتر است سرمایه گذاری کنم؟

جواب سوال بالا به این مساله ربط دارد که تا چه حد حاضرید ریسک بپذیرید یا از ریسک گریزان هستید. بین گزینه هایی که در بالا معرفی کردیم، درجه ریسک متنوع و متفاوت است. هر کسی درجه ریسک پذیری و ریسک گریزی متفاوتی دارد. بنابراین خودتان را با بقیه نسنجید. سعی کنید بهترین استراتژی ممکن برای خودتان را پیدا کنید و در آن سرمایه گذاری کنید. برای مثال در میان گزینه های بالا ارزهای دیجیتال از بقیه ریسکی تر است. از طرف دیگر، بانک و صندوق درآمد ثابت کم ریسک ترین گزینه های معرفی شده هستند. دقت داشته باشید که ریسک و سود معمولا خلاف هم هستند. یعنی به طور کلی هر چه ریسک یک سرمایه گذاری بالاتر باشد، احتمالا سودی که عاید سرمایه گذاران می ‌کند بالاتر است. اگر هم یک سرمایه گذاری سود کمتری داشته باشد، احتمالا کم ریسک تر هم هست.

با ۵ میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنم؟

یکی از سوالاتی که افراد ممکن است با آن مواجه شوند این است که اگر بخواهم با پول کم سرمایه گذاری کنم، بهترین راه کدام است؟ مثلا اگر ۵ میلیون تومان داشته باشم، آیا می‌ توانم سرمایه گذاری خوبی انجام بدهم؟ جواب ما این است که بله. کافی است به مثال های مطرح شده در بالا نگاهی بیندازید. اگر حتی چنین پول کمی را در گزینه های مختلف سرمایه گذاری کنید، می توانید سود معقولی کسب کنید. اگر فردی کم ریسک و ریسک گریز باشید، توصیه ما به شما صندوق درآمد ثابت است. همان طور که دیدید، این صندوق می ‌تواند تا دو برابر سود بانکی عاید شما کند. یعنی در یک سال بدون ریسک خاصی عایدی خوبی کسب کنید. اما اگر حس می ‌کنید روحیه ماجراجویانه تری دارید، توصیه ما به شما ورود به سهام یا صندوق سهام است.

حتی اگر پول کمی را در گزینه های مختلف سرمایه گذاری کنید، می توانید سود معقولی کسب کنید.

مقایسه و معرفی بهترین گزینه سرمایه گذاری با ۵ میلیون تومان

همان طور که در بالا توضیح دادیم بازار سهام معمولا بیشترین عایدی را در بلندمدت برای سرمایه گذاران فراهم می‌نماید. اما اگر بخواهیم عدد و رقمی به شما بگوییم تا بهترین گزینه سرمایه گذاری با پول کم را به شما معرفی کنیم، به صورت زیر عمل می کنیم. اگر شما مبلغ ۵ میلیون تومان در یک سال اخیر در بانک می گذاشتید، فقط حدود ۶ میلیون تومان پول داشتید. یعنی کمتر از یک میلیون تومان سود، و سود مرکب کمتر از ۲۰ درصد در یک سال. اگر در صندوق درآمد ثابت مناسبی سرمایه گذاری می کردید، این سود به ۳۶ درصد در سال می‌رسید. یعنی ۵ میلیون تومان شما با یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان سود همراه بود و کمی کمتر از ۷ میلیون تومان می ‌شد. اما اگر در سهام سرمایه گذاری می کردید چه؟

گزینه های پرریسک تر ولی پرسود سرمایه گذاری با پول کم

شرایط امسال بازار سهام البته تا حدودی فرق داشت. رشد شدید و افت قابل توجه آن باعث شد خیلی از آدم ها به خصوص افرادی که تازه وارد این بازار شده بودند، زیان کنند یا نسبت به آن بدبین شوند. اما موضوع این است که در بلند مدت بازار سهام بازدهی بالاتری نسبت به سایر بازارها دارد. اگر ملاک را ۵ سال اخیر بدانیم، شاخص کل بازار پس از تمام این فراز و نشیب ها بیش از ۱۷ برابر شده است. یعنی اگر ۵ سال پیش، ۵ میلیون تومان پول در بورس داشتید الان این پول ۸۵ میلیون تومان شده بود! در طول یک سال اخیر هم شاخص کل ۲٫۸۷ برابر شده، یعنی فقط در یک سال اخیر ۵ میلیون تومان شما در بورس ۱۴ میلیون تومان می‌ارزید. این سود حتی پس از افت های اخیر بازار سهام است. گزینه صندوق سهام هم البته پیشنهاد خوبی است.

اما اگر طلا می‌ خریدید چه می شد؟ با توجه به اینکه طلا در یک سال اخیر تقریبا ۱۱۰ درصد رشد کرده، در این صورت سرمایه ۵ میلیونی پارسال شما الان ۱۰٫۵ میلیون تومان می ارزید. همان طور که دیدیم ۵ میلیون تومان شما در یک سال می توانست الان ۶ تا ۱۴ میلیون تومان باشد. همین موضوع نشان می دهد چرا باید سرمایه گذاری حتی با مقادیر پول کم را جدی بگیرید. اگر پولتان را جای درستی بگذارید، به راحتی می توانید از مزایای آینده آن بهره مند شوید. گزینه های مختلف را با توجه به ریسک گریزی یا ریسک پذیری خودتان و سود آن تعیین کنید و سعی کنید بلند مدت به آن فکر کنید.

با ۱۰ میلیون تومان کجا سرمایه گذاری کنم؟

تمام گزینه هایی که برای سرمایه گذاری در مورد ۵ میلیون تومان ذکر کردیم، برای سرمایه گذاری با ۱۰ میلیون تومان نیز صدق می کند. این پول هم می تواند در بازار سهام، صندوق های سهام، صندوق طلا، بانک، صندوق درآمد ثابت و حتی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری شود. اگر یک سال پیش همین مبلغ را در بازارهای بالا سرمایه گذاری کرده بودید، از تورم بسیار جلو می افتادید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در یک سال اخیر، تورم بیش از ۴۶ درصد بوده است. این تورم قابل توجه به معنی این است که اگر پولتان را نقد نگه داشته اید قدرت خرید واقعی آن تقریبا نصف شده است. به همین دلیل هم لازم است آن را در چنین شرایطی سرمایه گذاری کنید. حتی اگر رقم آن بسیار کم باشد.

بالاتر، بازدهی و سودی که گزینه های مختلف به ما می دهند را بررسی کردیم. در این شرایط سود ۱۸ تا ۲۰ درصدی که بانک ها می پردازند اصلا قابل توجیه نیست. به همین دلیل هم هست که باید گزینه بهتری سراغ داشته باشید و به شما مجموعه ای از گزینه های مختلفی را پیشنهاد می کنیم. سود صندوق های درآمد ثابت از جهت ریسک و بازدهی بهتر است اما اگر کمی ریسک پذیرتر باشیم، صندوق های سهام و بازار سهام گزینه بهتری است. در این شرایط می توانید علاوه بر پوشش تورم، حتی سود هم کسب کنید. اما در این زمینه لازم است سعی کنید نگاه بلند مدت را فراموش نکنید.

تورم زیاد، به معنی این است که اگر پولتان را نقد نگه داشته‌اید قدرت خرید واقعی آن کاهش یافته است. به همین دلیل هم لازم است آن را در چنین شرایطی سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری با کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان

هنگامی که قصد سرمایه گذاری دارید، گزینه های مختلفی وجود دارند که می توانید آن ها را در نظر داشته باشید. علاوه بر ۷ موردی که در بالا مطرح شد، می توانید به فکر کسب و کار هم بیفتید. با وجود این شاید راه انداختن کسب و کار در روزهای اخیر خیلی گزینه مناسبی نباشد. شیوع کرونا و پیامدهای اقتصادی آن که تا مدت ها می تواند اقتصاد کشور را با مشکلات روبرو کند، تورم و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان در چند سال گذشته و رشد اقتصادی نامناسب باعث شده ورود به راه اندازی کسب و کار جدید دشوار شود. شاید از سال آینده اوضاع کمی بهتر شود اما هنوز تا موتور اقتصاد روشن شود، مدتی زمان لازم است. البته این موضوع به این معنا هم نیست که تمام کسب و کارها زمین می خورند یا نباید کاری کرد.

این کار به معنی آن است که باید دقت زیادی در خصوص کسب و کار مورد بررسی داشت. همچنین با توجه به افزایش هزینه های راه اندازی و شرایط خرید و فروش، احتمال موفقیت باید واقع بینانه مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین اگر قصد دارید پول مازاد بر نیاز خود را در جایی سرمایه گذاری کنید، به شرایط فعلی توجه کنید. ۷ گزینه مورد بررسی که در ابتدای مقاله مطرح کردیم، گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری در حال حاضر هستند. اما برای سرمایه گذاری با پول کم و زیر ۱۰۰ میلیون تومان باید برخی نکات را هم مورد توجه قرار داد. این میزان پول معمولا برای خانوار معمولی اهمیت دارد و از دست دادن آن ممکن است برایش سنگین باشد. به همین دلیل گزینه های زیر را برای کاهش ریسک معرفی می کنیم.

بسته پیشنهادی برای کم کردن ریسک سرمایه گذاری با پول کم

اقتصاد ایران از چند دهه قبل شاهد تورم قابل توجهی بوده است. شاید تجربه شما هم همین نکته را تایید کند. برای همین هم لازم است به این موضوع در سرمایه گذاری توجه داشته باشید. اگر گزینه خوبی برای سرمایه گذاری انتخاب کرده باشید، به شما در غلبه بر تورم کم می کند. البته پای متغیرهای دیگری هم در این جا به میان می آید. خبرهای سیاسی در اقتصاد ایران تاثیرگذار است. این خبرها روی قیمت ارز آثاری می گذارند و باعث رشد آن می شوند. با ادامه رشد ارزهای معتبری مانند دلار، قیمت کالاهای وارداتی افزایش پیدا می کند و به طور کلی اقتصاد با مشکلاتی روبرو می شود. حالا فکر کنید اگر خبرهای سیاسی مثبتی از احیای توافق به گوش برسد، چه خواهد شد؟ در این صورت، قیمت دلار در بازار کاهش می یابد. شاید بپرسید قیمت دلار چه تاثیری روی سرمایه گذاری با پول کم دارد؟

باید بدانید که اتفاقا قیمت دلار روی سرمایه گذاری ها می تواند نقش مهمی داشته باشد. در واقع، دلار می تواند حرکت طلا در بازار ایران، بورس و حتی مسکن را توضیح دهد. وقتی دلار بالا می رود همراه با خود قیمت دارایی های ثابت و سهام را هم افزایش می دهد و وقتی به سمت پایین می رود ممکن است از ارزش آن ها کم کند. حالا که این نکات را می دانیم چطور سرمایه گذاری کنیم که از نااطمینانی ها و نوسانات قیمت کمتر آسیب ببینیم؟ توصیه ما این است که هر دو گزینه را مد نظر داشته باشید. برای روزهایی که نوسانات در بازارهای دارایی وجود داشته باشد، فکری کنید و راهی داشته باشید. از سوی دیگر، برای شرایط رشد بازار هم گزینه ای داشته باشید تا همه شرایط ممکن را پوشش دهید.

تشکیل سبد سرمایه گذاری

به همین منظور سعی کنید به جای تمرکز روی یک سرمایه گذاری، بر چند گزینه سرمایه گذاری نمایید. این سرمایه گذاری روی چند گزینه را اصطلاحا تشکیل «سبد» می گوییم. سعی کنید در سبد سرمایه گذاری خود با توجه به ریسک گریزی یا ریسک پذیری تان وزنی را اختصاص دهید. به عنوان مثال، می توانید ۲۰ تا ۳۰ درصد از سبد خود را به صندوق های درآمد ثابت اختصاص دهید. تعیین این سهم همان طور که گفتیم به خودتان بستگی دارید. همینطور می توانید ۴۰ تا ۵۰ درصد را در سهام یا صندوق سهام قرار دهید. در نهایت هم می توانید گزینه سکه و طلا یا صندوق طلا را در نظر داشته باشید. در چنین شرایطی ریسک خود را در میان گزینه های مختلف توزیع کرده اید و برای شرایط مختلف آماده شده اید.

سعی کنید به جای تمرکز روی یک سرمایه گذاری، بر چند گزینه سرمایه گذاری نمایید. به این کار اصطلاحا تشکیل «سبد» می گوییم.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

جمع بندی

همان طور که در ابتدای مقاله هم مطرح کردیم، اهمیت سرمایه گذاری با پول کم از دید بسیاری از افراد مغفول مانده است. این موضوع کمتر مورد توجه قرار می گیرد و بسیاری از افراد به جای سرمایه گذاری با کمترین پول ها، رو به مصرف آن ها می آورند. همان طور که نشان دادیم این چنین نیست. حتی سرمایه گذاری با کمترین پول هم می تواند به شرط انتخاب درست، سود خوبی به شما بدهد و در طول زمان شما را هر چه بیشتر بهره مند کند. بهترین سرمایه گذاری با پول کم برای افراد مختلف بسته به سطحی که از ریسک فرار می کنند یا استقبال می کنند، متفاوت است. برای ریسک گریزها گزینه صندوق درآمد ثابت بهتر از بانک است و عایدی بیشتری نصیب سرمایه گذاران می کند. ریسک آن هم اندک است.

از سوی دیگر، افراد ریسک پذیر بهتر است روی سهام یا صندوق سهام بیشتر متمرکز شوند. با به کار بستن نکات مطرح شده در این نوشته، خواهید دید که این سرمایه گذاری با پول کم در طول زمان تا چه میزان می تواند برای شما مفید باشد. در پایان لازم است باز هم روی این نکته تاکید کنیم که هیچ مقدار از سرمایه گذاری کم و ناقابل نیست. سعی کنید این ضرب المثل جالب و پند آموز فارسی را همیشه به یاد داشته باشید: «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.»

سوالات متداول

در ادامه به برخی از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید اشاره می‌کنیم:

اگر قصد سرمایه گذاری در بلندمدت را دارید، بهتر است بخشی از سرمایه خود را در بازار سهام یا صندوق های سهام قرار دهید. بهترین بازدهی در بازه 3 تا 5 ساله متعلق به بازار سهام است. اگر آشنایی زیادی با این بازار ندارید، می‌توانید از صندوق‌های سهام معتبر استفاده کنید.
پاسخ دادن به این سوال دو شرط مهم دارد. اولی وضعیت احیای برجام و دومی تورم انتظاری در کشور. اگر برجام احیا نشود یا بازگشت به آن طول بکشد، بازارهای سرمایه گذاری رشد خواهند کرد. تورم انتظاری امسال نیز به نظر می‌رسد از تورم بلندمدت بیشتر است. به این ترتیب همچنان بازار سهام می‌تواند گزینه خوبی باشد اما برای پوشش دادن به ریسک برجامی بهتر است بخشی از سرمایه خود را در سهام قرار دهید و بخشی دیگر را در صندوق‌های طلا و صندوق‌های درآمد ثابت.
شاید بپرسید چرا می‌گوییم بانک برای سرمایه گذاری خوب نیست. اگر در سال‌های اخیر در بانک پول گذاشته بودید، سودی که می‌گرفتید بسیار اندک بود و شرایط تورمی را پوشش نمی‌داد. یعنی سرمایه واقعی شما بسیار کمتر می‌شد. اما راهکار چیست؟ خیلی از افراد به این دلیل در بانک سرمایه گذاری می‌کنند که ریسک آن اندک است. این در حالی است که گزینه بهتری هم وجود دارد. این گزینه کم ریسک که بازدهی بالاتری دارد، صندوق درآمد ثابت است.
مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
 • احمد فعال

  سلام.این صندوق ها قانونی هستند.احتمال کلاهبردای وجودنداره
 • سرمایه +

  سلام. صندوق‌های سرمایه‌گذاری و از جمله صندوق‌های درآمد ثابت بسیار مطمئن و قانونی هستند. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید به مصادیق بند ۲۱ ماده یک «قانون بازار اوراق بهادار» مصوب مجلس شوراي اسلامي و بند (ه) ماده یک «قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی» رجوع نمایید.
 • ابراهیم یوسفی

  سرمایه گذاری
 • مسعود خواجه

  سلام آیا امکان متضرر شدن هم وجود داره؟ یا اصل سرمایه باقی میمونه؟
 • سرمایه +

  سلام صندوق های با درآمد ثابت ریسک خاصی ندارند و مشابه بانک هستند با بازدهی بالاتر اما صندوق های سهامی ریسک بالاتری دارند ولی سود آنها می تواند قابل توجه باشد.
 • یاسمین روحی

  سلام کمترین هزینه برای صندوق درآمد ثابت چقدره?حتما باید ۵۰۰هزارتومن باشه?کمتر از ۱۰۰تومن هم میشه سرمایه گذاری کرد?
 • سرمایه +

  با سلام شما می‌توانید از صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق های صدور و ابطالی استفاده نمایید اما در صندوق های قابل معامله در بورس حداقل 500 هزار تومان باید هزینه کرد.
 • سعید حسینی زاده

  سلام. اگر یکصد میلیون تومان را در صندوق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنیم، دریافت چه مقدار سود را بطور ماهیانه می‌توان داشت، با شرط دریافت اصل پول و اینکه آیا این صندوقها دارای قرارداد با مدت معلوم است یا اینکه همیشگی است
 • سرمایه +

  سلام سود صندوق درآمد ثابت در مدت یک سال بین 18 تا 22 درصد است، به این ترتیب 100 میلیون تومان در طول یک ماه به طور معمول بین 1.5 تا 1.8 میلیون سود دارد. اصل و سود پول هنگام فروش صندوق به حساب شما واریز می‌شود. صندوق‌ها مدت قرارداد خاصی ندارند و هر موقع بخواهید می‌توانید آنها را به فروش برسانید. یک تا دو روز بعد دارایی شما به حسابتان واریز می‌شود. با این حال توصیه می‌شود حداقل 3 روز پولتان در صندوق بماند تا کارمزد اندک آنها را پوشش دهد و وارد سود شوید.
 • خسرو زمان احمدی

  ب اسلام آیا پس از ابطال صندوق روزبروز پول بحساب میره یا میتوان خرید جدید داشت
 • سرمایه +

  سلام. در صندوق‌های سهامی وجه 3 تا ۶ روز کاری از زمان تایید ابطال به حساب واریز میشه زمانی که ابطال ثبت شد دیگه نمیشه با همون پول صدور زد و می‌بایست منتظر واریز وجه باشید.
 • Mohammad Delfani

  آیا امکان شروع سرمایه گذاری با ۱۰۰هزارتومان هست؟
 • سرمایه +

  با سلام شما می‌توانید از صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق های صدور و ابطالی استفاده نمایید
 • جاوید جوکار

  سلام و عرض ادب. من اولین باره وارد یه برنامه ای میشم که راجع به سرمایه و پول و درآمد هست و از صفر میخوام شروع کنم و هیچی هم بلد نیستم فقط سعی میکنم یه مقدار پول قرض کنم مثلا ۱۰۰ هزارتمن و شروع کنم توکل بر خدا . ولی شدیدا نیاز به راهنمایی دارم
 • مهدی سیفی ماراللو

  مهدی سیفی ماراللو
 • بهرام جویبار

  سلام من ۱۰۰میلیون دارم میخام سرمایه گذاری کنم ولی نمیدونم چیکار کنم چطوری میشه امکان داره راهنماییم کنین
 • سرمایه +

  سلام اگر ریسک پذیر هستید، می‌توانید در صندوق‌های سهام آهنگ کیان و آوای کیان سرمایه‌گذاری کنید ولی اگر ریسک گریز هستید، صندوق درآمد ثابت کیان برای شما مناسب‌تر است. راهکار دیگر این است که برای توزیع ریسک خود، ترکیبی از این صندوق ها را خریداری کنید. برای اطلاعات بیشتر، از طرف همکاران مجموعه با شما تماس گرفته خواهد شد.
 • حسین تکتاز

  سلام خواستم بینم با40میلیون چه سرمایه گذاری میشه انجام داد
 • سرمایه +

  سلام شما با 40 میلیون تومان و در صورت این که ریسک پذیر باشید، می‌توانید در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام مانند آوای سهام کیان و آهنگ سهام کیان سرمایه‌گذاری کنید. صندوق آهنگ سهام کیان در یک ماه اخیر جزو بهترین صندوق های سهام بوده است. علاوه بر این، اگر چندان ریسک پذیر نیستید، می‌توانید در صندوق درآمد ثابت کیان سرمایه‌گذاری نمایید. این صندوق سودی معقول و بهتر از بانک دارد و ریسک آن نیز پایین است. در صورتی که به توضیحات بیشتری نیاز دارید با شما تماس گرفته خواهد شد.
 • سامان احمدی

  با سلام خدمت همگی میخاستم بدونم سرمایه گذاری در بازار طلا با توجه ب شرایط فعلی و آینده چگونه میشه؟ ممنونم
 • سرمایه +

  سلام قیمت طلا در داخل کشور عمدتا تابع دو عامل است: قیمت جهانی طلا و نرخ دلار برحسب ریال. در صورت احیای برجام، نوسانات دلار در بازار آزاد می‌تواند تاثیراتی روی قیمت طلا در داخل بگذارد. اگر ریسک گریز هستید، می‌توانید از صندوق ‌های طلا مانند صندوق سکه طلای کیان استفاده کنید.
 • رضا محمدی

  سلام من با ۱۰۰هزار تومان چکار کنم
 • سرمایه +

  با سلام شما می‌توانید از صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق های صدور و ابطالی استفاده نمایید
 • سهیلا اخباری

  سلام من میخام سرمایه گذاری کنم ولی اصلابلدنیستم ونمیدونم چجوریه میشه اگه امکان داره راهنماییم کنین
 • سرمایه +

  با سلام با شما تماس گرفته خواهد شد و راهنمایی لازم ارائه می‌شود
 • رحمان محمدآبادی

  سلام من الان با ۵ میلیون چه سهمی میتونم خرید کنم
 • اصلان علی عباسی

  با ۵ میلیون تومان تمامی سهمهای موجود در بازار را می‌توانید بخرید فقط بازار سهام بسیار پرریسک است و مسوولیت ضرر کردن را خودتان باید بپذیرید
 • اصلان علی عباسی

  البته مقصودم این نیست که همه سهام بازار را یکجا میتونید بخرید بلکه از همه سهام، یک سهم را با ۵ میلیون میشه خرید
 • سرمایه +

  سلام اگر ریسک پذیر نیستید می‎‌توانید در صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله در بورس سرمایه‌گذاری کنید و اگر ریسک پذیر هستید و نگاه بلندمدت 3 تا 5 ساله دارید، می‌توانید در صندوق‌های سهام سرمایه‌گذاری نمایید.
 • فائزه مهدیه نجف آبادی

  سلام.کمترین مقدار پول برای سرمایه گذاری در صندوق سهامی چقدر است؟
 • سرمایه +

  سلام. شما برای سرمایه گذاری در صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان باید یک واحد صندوق بخرید که در هر روز کمی فرق داره. در حال حاضر این قیمت برای صندوق آوای سهام کیان حدود 2 میلیون و 300 هزار تومان و برای صندوق آهنگ سهام یک میلیون و 300 هزار تومان است.
 • وحید بلالی

  باسلام من کد بورسی دارم می توانم صندوق کیان درامد ثابت را مستقیم خرید کنم؟
 • سرمایه +

  بله امکان پذیر هست. با توجه به اینکه اپلیکیشن در مسیر توسعه سریع است، بسیاری از فیچرهایی که طی چند روز و چندماه آینده به آن اضافه خواهد شد فقط توسط افرادی که از طریق اپ‌صندوق خریداری کرده باشند امکان پذیر است. امکان پرداخت سود در بازه دلخواه، امکان افتتاح حساب برای سایرین، امکان‌ انتقال وجه به صورت سپرده به سپرده درون اپ، ارایه کارت اعتباری به سرمایه گذاران، ... همچنین از طریق اپ بدون نیاز به اینکه در ساعات معاملات بازار بخواهید خرید انجام دهید، در هر زمانی که راحت تر هستید سفارش خودتون ثبت کرده و خریدتون انجام خواهد شد.
 • احمد اپرم

  باسلام وخسته نباشیدبنده چطور میتوانم سرمایه گذاری کنم چون بار اولمه که سرمایه گذاری میکنم خواهش میکنم راهنمایم بفرمعید
 • سرمایه +

  برای سرمایه‌گذاری به سادگی می‌توانید اپلیکیشن کیان دیجیتال رو از صفحه دانلود اپلیکیشن در وبلاگ دانلود کنید. ‏‎صندوق‌های سرمایه‌گذاری کیان دیجیتال به چند نوع تقسیم می شوند: ‎صندوق‌های سهامی،درآمد ثابت با سود روزشمار و صندوق‌ طلا ‏‎صندوق‌های سهامی جزو صندوق‌های پرریسک به حساب میان که در یکسال اخیر بیش از ۱۵۰ درصد بازده داشتند؛ اغلب ترکیب دارایی این صندوق‌ها در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود.
 • سرمایه +

  صندوق‌های درآمدثابت: ‎صندوق‌هایی هستند با ریسک بسیار پایین مثل سپرده بانکی اما بازده بالاتر از بانک، صندوق درآمد ثابت در یکسال اخیر بازده بالای ۳۰ درصدی داشته است. بازده مورد انتظار برای یکسال آتی ۱۸ تا ۲۰ درصد سود روزشمار ساده بانکی هست. غالب دارایی این صندوق ها در اوراق با درآمد ثابت و سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری کم ریسک گذاشته میشود و گزینه‌ای بسیار مناسب برای کسب سود روزشمار و مطمئن هستند. ‏‎صندوق طلا هم همونطور که از اسمش پیداست روی گواهی سپرده سکه‌های طلا تمرکز داره و با نوسانات سکه و طلا بازدهی آن تغییر میکند و ابزار مناسبی برای پوشش ریسک افزایش قیمت طلا و دلار است
 • سرمایه +

  تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مجوز و نظارت روزانه سازمان بورس هستند و عملکرد آنها به طور کامل رصد میشود. تمامی مجوز‌ها رو هم میتوانید در سایت هر صندوق‌ و یا سایت‌های مرجعی همچون کدال(cfi.codal.ir)و fipiran.ir ملاحظه کنید. برای مشاوره و راهنمایی بیشتر میتوانید با شماره 02188770123 تماس گرفته یا سئوالات خود را در صفحه اینستاگرام کیان دیجیتال مطرح کنید.
 • کیومرث میرزایی

  باسلام وخسته نباشید،سئوال 1.کمترین سرمایه ای که بتوان امسال با شرکتهای که معرف کیان دیجیتال باشد،حدودا چقدر است، 2.بنده بعد از سرمایه گذاری چطور میتوانم در هر ماه به سرمایه خود اضافه مبلغ داشته باشم، 3.بنده چطور میتوانم برای راحتی و راهنمای بهتر در اوایل سرمایه گزاری با مدیریت محترم کیان دیجیتال تا رفع مشکلات اولیه،در تماس باشم، 4.بنده چطوری به،معرف شده صندوق شرکتهای کیان دیجیتال اعتماد کنم،که در آینده مشکلی برایم پیش،بیاید ویا نیاید، 5.ضمنا،بنده بخاطر سوال های پرسیده شده ،ببخشید،بخاطر اینکه اولین بار هست که در صندوق کیان دیجیتال وشرکتهای تابع میشم،به این خاطر که بیشتر حاصل اطمینان کنم،وبه بی ادبی بنده تلقی نشود،ممنون از همه عزیزان که در این پروژه با افتخار خدمات میدهند،
 • سرمایه +

  ۱- شما حتی با ۵۰۰ هزارتومان هم می‌توانید سرمایه‌گذاری در صندوق درامدثابت و طلای کیان دیجیتال را آغاز بفرمایید
 • سرمایه +

  ۲- شما در هر بازه زمانی می‌توانید با ورود به قسمت هر صندوق در اپلیکیشن نسبت به خرید واحد جدید و یا افزایش قدرت خرید اقدام کنید.
 • سرمایه +

  ۳- شما می‌توانید تمامی سوالات خود را به طور مستقیم از کارشناسان پشتیبانی کیان دیجیتال به شماره ۸۸۷۷۰۱۲۳-۰۲۱ بپرسید.
 • سرمایه +

  ۴-کیان دیجیتال متعلق به گروه خدمات بازار سرمایه کیان و محصول مشترک شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری پرتو آفتاب کیان و کارگزاری توسعه معاملات کیان است. مشاوره سرمایه‌گذاری پرتو آفتاب کیان جز نهادهای مالی ثبت شده در سازمان بورس با شماره ثبت 11543 و شماره مجوز 121/85288 برای مشاوره سرمایه‌گذاری است. همچنین کارگزاری توسعه معاملات کیان ثبت شده به شماره 10673 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و دارای شماره مجوز 121/99003 برای انجام معاملات برخط است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری کیان دیجیتال نیز دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و تحت نظارت مستمر این سازمان فعالیت می‌کنند. در سایت نهادهای مالی ثبت شده در سازمان بورس این مجوزها را می‌توانید مشاهده کنید (cfi.codal.ir). کیان دیجیتال دارای تائیدیه از مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه به شماره 121/135496 است.
 • عباسقلی میرزائی

  با پول کم میشه سرمایه گزاری کرد
 • سرمایه +

  شما حتی با ۵۰۰ هزارتومان هم می‌توانید سرمایه‌گذاری در صندوق درامدثابت و طلای کیان دیجیتال را آغاز بفرمایید