قدیمی‌ترین شرکت‌های بورسی در جهان کدامند؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 390
  • 0
  قدیمی‌ترین شرکت‌های بورسی در جهان کدامند؟

  یکی از قدیمی‌ترین شرکت های بورسی در جهان که می‌توان آن را در اول فهرست قرار داد شرکت ادیسون کانسالیدت است. سنگ بنای این شرکت به دست نیویورکی‌ها در سال 1823 میلادی قرار داده شد.

  از زمانی که به یاد داریم شرکت‌های بورسی وجود داشتند. اتفاق عجیبی نیست؛ چراکه سن هیچ کدام از ما بیش‌تر از حضور قدیمی ترین شرکت های بورسی در جهان نمی‌رسد. تاریخچه داد و ستد در میان ما انسان‌ها از زمانی جدی‌تر و گسترده‌تر شد که موج انقلاب صنعتی در جهان رخ داد و ساختمان‌های بزرگی از سیمان و آهن با مفهوم شرکت‎های بزرگ در کشورهای توسعه یافته روییدند و نقل و انتقال سهام‌شان را هر روز بیش از روز گذشته گسترش دادند. حال ممکن است این سوال در ذهن هر کدام از ما شکل بگیرد که قدیمی ترین این شرکت‌های بورسی کدام یک از آن‌ها هستند؟ با این‌که بسیاری از قدیمی‌ترین‌ها با دشواری های پیش رویشان به تلی از خاکستر تبدیل شده‌اند اما هنوز شرکت‌های تاب‌آور خوش‌نام در این فهرست وجود دارند.

  بیشتر بخوانید: حباب قیمتی در بورس چیست؟

  قدیمی ترین شرکت های بورسی

  شرکت ادیسون کانسالیدت

  یکی از قدیمی‌ترین شرکت های بورسی در جهان که می‌توان آن را در اول فهرست قرار داد شرکت ادیسون کانسالیدت است. سنگ بنای این شرکت به دست نیویورکی‌ها در سال 1823 میلادی قرار داده شد. این شرکت برای نصب خطوط گاز طبیعی در منهتن شروع به کار کرد تا بتواند جایگزینی برای لامپ‌های نفتی پرخطر و پر زحمت به منهتن و گوشه و کنار آمریکا هدیه کند. بی شک این طرح را می‌توان در زمان خودش یکی از موفق‌ترین طرح‌ها به حساب آورد که توفیق این طرح باعث شد تا این شرکت در سال 1824 در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) پذیرفته شود و رکورد طولانی‌ترین سهام پذیرفته شدن در بورس نیویورک را به انحصار خود درآورد. البته گفتنی است که شرکت ادیسون کانسالیدت در سال 1963 به سمت گسترش برق حرکت کرد و درست در همین سال بود که نامش از شرکت گاز نیویورک به ادیسون کانسالیدت که به معنای همان تلفیق نیروی گاز و نفت و برق است تغییر یافت.

  بیشتر بخوانید: تاریخچه بازار بورس ایران

  شرکت لویدز، قدیمی ترین شرکت بورسی در حوزه بیمه

  به جرات می‌توان گفت که شرکت لویدز پیشروترین بازار بیمه در جهان است. این شرکت در لندن و در قلب انگلستان قرار دارد. اما جالب است بدانیم که محیط شکل‌گیری این شرکت در یک قهوه‌خانه قرن هفده شکل گرفته است. به خوبی می‌دانیم که لندن یکی از مهم‎‌ترین مراکز تجاری جهان به حساب می‌آید. این طور که پیدا است قهوه خانه ادوارد لوید در زمان درست و جای درست قرار داشته است. در سال 1686 میلادی در شهر لندن موج انقلاب صنعتی از دل همین کشور شروع شد و باعث شد تا خانواده لوید سوار بر موج جای خود را در نقطه درست پیدا کنند. افزایش تجارت دریایی باعث شد تا خرید بیمه دریایی از شرکت لوید را بالا ببرد. بیش از 333 سال است که این شرکت به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های بورسی در جهان فعالیت دارد و در این مدت زمان توانسته با توجه به زلزله‌های شدیدی که در سانفرانسیسکو در سال 1906 اتفاق افتاد طیف پوشش بیمه خود را گسترده کند و حوادث طبیعی مانند زلزله را هم به فهرست بیمه خود اضافه کند. همین دوراندیشی‌ها و موقعیت‌شناسی‌های درست باعث شده تا پذیره نویسی سهام شرکت لوید هنوز هم پرطرفدار باشد.

  بیشتر بخوانید: بورس چیست؟ آشنایی با روش های سرمایه گذاری در بورس ایران

  مزرعه تاتل، خانواده ۳۸۰ ساله

  مزرعه تاتل نیز یکی دیگر از قدیمی ترین شرکت های بورسی درجهان است. این مزرعه در نیوهمپشایر ایالات متحده قرار دارد که به دست خانواده تاتل از حدود ۳۸۰ سال پیش، نسل به نسل، اداره می‌شود. قدیمی‌ترین مزرعه خانواگی که به طور مداوم در حال فعالیت از سال 1632 است و در حال حاضر از موفق‌ترین شرکت‌های بورسی به شمار می‌آید. این مزرعه را جان تاتل با کمک مالی پادشاهی چارلز دوم از یک مزرعه ساده به تامین‌کننده نیاز بخش بزرگی از مردم تبدیل کرد و پس از آن نیز با مکانیزه کردن و ورود آن به فضای کشاورزی مدرن به یکی از موفق‌ترین شرکت‌های محصولات کشاورزی در جهان تبدیل شد.

  بیشتر بخوانید: بازار فرابورس چیست؟ و مزایای آن کدام است؟

  قدیمی ترین شرکت های بورسی

  شرکت IBM در آستانه تولد 109 سالگی

  در حالی که شرکت بین المللی IBM در حال آماده کردن خود برای جشن 109 سالگی‌اش است بهتر است جشن دیگری را هم به خاطر تاب‌آوری آن و قرار گرفتن در جایگاه قدیمی ترین شرکت های بورسی جهان بر پا کند. سال 1911 میلادی سالی بود که چارلز رانلت فلینت این شرکت را تاسیس کرد و در سال 1924 ماشین حساب‌های صنعتی را راهی بازار کرد. امروز بعد از 109 سال می‌توان گفت که نه تنها این شرکت جزو قدیمی ترین شرکت های بورسی در جهان به حساب می‌آید بلکه درخشش عملکرد آن بیش از پیش شده است. گفتنی است که شرکت IBM در طول جنگ جهانی دوم بارها متهم به ارائه تجهیزات به رژیم نازی شده است. البته نه صرف اتهام مشارکت با نازی‌ها بلکه سالها بعد این شرکت در سال 1980 به دلیل همگام نبودن با نوآوری‌های آن روزگار دچار افت شدیدی شد. یک دهه طول کشید تا شرکت با حضور لوئیس وی گرستنر به عنوان مدیر عامل جدید سیاست‌های شرکت متمایل به استفاده از فضای آنلاین اینترنت که خود نیز پدیده‌ای نو بود؛ شود. همین اتفاق باعث شد تا در دهه 90 میلادی دوباره شرکت IBM در جدول صعودی بورس قرار بگیرد و تا به امروز موفق باقی بماند.