گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 492
  • 0
  گواهی سپرده سکه طلا چیست؟
  سرمایه گذاری در طلا تا مدت‌ها تنها به این صورت انجام می‌شد که افراد به بازار طلا می‌رفتند و اقدام به خرید و نگه‌داری سکه طلا می‌کردند. البته هنوز هم افرادی از همین شیوه سنتی برای سرمایه گذاری در طلا استفاده می‌کنند، اما هر چه از معرفی گواهی سپرده سکه طلا می‌گذرد، سرمایه گذاران بیش از پیش به مزایای آن پی می‌برند.

  از زمانی که ضرب سکه و چاپ اسکناس یا هزاران سال قبل‌تر از آن، یعنی زمانی که طلا و فلزات دیگر جزو دارایی‌های قابل معامله در میان جوامع شدند، نگه‌داری انواع این دارایی‌ها هم نگرانی‌ها و خطراتی به همراه داشت. خطر سرقت یا خطراتی مانند گم شدن و از بین رفتن بر اثر حوادث به نوعی تهدید دائمی برای دارایی‌های قابل معامله و البته قابل حمل مانند سکه و طلا به حساب می‌آمده است.

  البته امروزه هم همچنان این خطرات وجود دارند. جدا از این خطرات، جابه‌جایی و محاسبات دارایی‌هایی مانند سکه و قطعات طلا هم مشکلات خود را برای فرد دارنده به همراه داشته و دارد. اما با گذشت زمان و با حضور ابزار مالی و وجود بورس‌های متنوع مانند بورس کالا و اوراقی مانند گواهی سپرده سکه طلا می‌توان چنین مشکلاتی را بابت نگه‌داری از سکه و قطعات طلا کنار زد و روشی امن و به‌روز را برای در اختیار داشتن دارایی‌هایی مانند طلا در نظر گرفت.

  اما این سوال پیش می‌آید که گواهی سپرده سکه طلا چیست؟ چه پشتوانه‌ای برای گواهی وجود دارد که می‌تواند جایگزین خرید سکه طلا شود؟ و بهتر است به چه شکل در این نوع گواهی سپرده سرمایه گذاری در طلا داشته باشیم؟

  گواهی سپرده سکه طلا و پشتوانه ارزش آن

  نام بورس کالا را از این بابت آوردیم که گواهی سپرده سکه طلا ارتباط مستقیمی با آن دارد. در واقع، گواهی سپرده سکه طلا، اوراقی بهاداری است که مانند یک سند در دست خریدارِ خود ارزشی مبتنی بر سکه طلا دارد. گواهی سپرده سکه طلا، رسیدی است که به عنوان مالکیت سکه طلا در انبار مورد تایید بورس کالا صادر می‌شود.

  به این معنی که پشتوانه این گواهی، همان سکه طلایی است که در انبارهای مورد تایید قرار گرفته‌اند. گفتنی است که گواهی سپرده سکه طلا در سال 94 بنابر دلایلی که در ادامه خواهیم گفت در چرخه معاملات قرار گرفت.

  1. حضور و دسترسی آسان به قیمت رسمی سکه طلا

  2. مقابله با بازار سیاه و شفاف‌سازی معاملات در بازار طلا

  3. فراهم کردن سرمایه گذاری امن در طلا

  جالب است بدانیم که بر خلاف عمر کم حضور گواهی سپرده سکه طلا در بازار معاملات این فلز گرانبها، بسیاری از سرمایه گذارانی که خرید فیزیکی طلا انجام می‌دادند برای سرمایه گذاری در این گواهی پیش قدم شدند و از سرمایه گذاران اصلی این اوراق بهادار شدند.

  دلایل این محبوبیت – همان‌طور که گفته شد – می‌تواند سهولت، امنیت و سرعت در معاملات باشد که با حضور گواهی سپرده سکه طلا فراهم شده است. علاوه بر نکات مهمی که اشاره کردیم، باید گفت که این نوع گواهی سپرده به نام شخص سرمایه گذار صادر می‎‌شود و به همین خاطر امکان گم شدن این اوراق وجود ندارد. اما مزایای سرمایه گذاری در گواهی سپرده سکه طلا به همین موارد ختم نمی‎‌شود.

  خرید فیزیکی طلا یا گواهی سپرده سکه طلا

  سرمایه گذاری در طلا به عنوان فلزی گرانبها که ارزش جهانی دارد و از دارایی‌های قابل معامله در تمام جوامع به حساب می‌آید تا مدت‌ها تنها به این صورت انجام می‌شد که افراد به بازار طلا می‌رفتند و اقدام به خرید و نگه‌داری سکه طلا می‌کردند. البته که هنوز هم افرادی از همین شیوه سنتی سرمایه گذاری در طلا استفاده می‌کنند.

  اما هر چه از حضور گواهی سپرده سکه طلا می‌گذرد، سرمایه گذاران بیش از پیش به مزایای آن پی می‌برند و آن را جایگزین مناسبی برای خرید فیزیکی طلا می‌دانند. بهتر است برای درک بهتر، به طور جداگانه به مزایای سرمایه گذاری در گواهی سپرده سکه طلا اشاره کنیم و ببینیم آیا سرمایه گذاری در صندوق طلا بهتر است یا خرید طلا؟

  · اولین و شاید بتوان گفت مهم‌ترین مزیت سرمایه گذاری در گواهی سپرده سکه طلا نسبت به خرید فیزیکی این فلز گرانبها آن است که از خطر نگهداری از سکه طلا به صورت فیزیکی دور می‌شویم. خطر سرقت هم که جای خود دارد و در بعضی از مواقع منجر به درگیری سارق و صاحب طلا شده است که عواقب ناخوشایندی را به دنبال داشته است.

  · می‌دانیم که هر دارایی با ارزشی ممکن است نوع تقلبی هم داشته باشد. بنابراین بهتر است شیوه سرمایه گذاری‌مان را در طلا عوض کنیم و به جای این‌که با خرید فیزیکی سکه طلا، خطرات تقلبی بودن آن را به جان بخریم، از سرمایه گذاری در گواهی سپرده سکه طلا بهره ببریم که هیچ تقلبی در آن وجود ندارد. چراکه این نوع گواهی از طرف بورس کالا و انبارهای مورد تاییدش پشتیبانی می‌شود. گرچه راه‌هایی برای این که چطور طلای قلابی را تشخیص دهیم؟ وجود دارد اما بهتر است از گواهی سپرده طلا که نیازی به بررسی ندارد استفاده کنیم.

  · بسیاری از ما از پرداخت مالیات و کارمزدهایی که برای خرید سکه طلا می‌دهیم ناراضی هستیم. باید گفت از مزایای دیگر گواهی سپرده سکه این است که میزان کارمزد آن در معاملات کم‌تر از کارمزد خرید سکه طلا است. در مورد مالیات هم گفتنی است که گواهی سپرده سکه از مالیات معاف است.

  · این نوع گواهی می‌تواند امکان وثیقه گذاری برای دریافت وام و تسهیلات را برای‌مان فراهم کند. در واقع، گواهی سپرده سکه طلا از اعتباری برخوردار است که می‌توانیم از آن برای دریافت وام استفاده کنیم.

  · خرید غیرحضوری گواهی سپرده سکه طلا با استفاده از صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلا هم امکان پذیر است.

  چطور در گواهی سپرده سکه طلا سرمایه گذاری کنیم؟

  تا این‌جا به موضوعاتی مانند ماهیت گواهی سپرده سکه طلا و مزایای سرمایه گذاری در آن پرداختیم. اما یک نکته مهم در مورد این اوراق بهادار باقی مانده است. و آن هم جواب به این سوال است که چطور در گواهی سپرده سکه طلا سرمایه گذاری کنیم؟ در پاسخ باید گفت که می‌توان از صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلا برای سرمایه گذاری در این اوراق بهره‌مند شویم.

  در حال حاضر، صندوق سرمایه گذاری طلا می‌تواند با سبد متشکلی که از اوراق مبتنی بر سکه دارد بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در طلا به صورت سپرده باشد. یکی از این صندوق‌های طلا، صندوق سکه طلا کیان است که با داشتن تیمی مجرب و متنوع سازی سبد دارایی خود می‌تواند برای سرمایه گذاران این امکان را فراهم کند که بدون دغدغه‌ خاصی بتوانند در این اوراق سرمایه گذاری کنند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها