بانک، بهترین گزینه برای همه سرمایه‌گذاری شما نیست.

آینده‌ای که از دست می‌رود.

نزدیک به ۵۰٪ مردم به خاطر کمی اطلاعات یا به‌خاطر داشتن حساب‌های کوچک، یا حتی به‌خاطر مشغله زیاد و عدم مدیریت بهینه حساب‌های بانکی خود، سود بسیار کمتری از آنچه ممکن بوده را از سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه مدت بانک‌ها می‌گیرند. نمودار روبرو نشان می‌دهد که اگر روی یک حساب ۱۰ میلیون تومانی تنها ۵٪ کمتر گرفته باشید در ۲۰ سال گذشته چقدر ضرر کرده‌اید.

چرا کیان می‌تواند این اختلاف نرخ را برای شما جبران کند.

loading...
loading...

آیا عصر بانک به پایان رسیده است؟

بانک هنوز می‌تواند بسیاری از نیازهای شرکت‌ها و افراد را برطرف کند. آنچه در مورد بانک به پایان رسیده بانکداری غیر اصولی و عدم متناسب با نیازهای مشتری است. همچنین این ایده که بانک گزینه مطلوب برای سرمایه‌گذاری همه پول شما است منسوخ شده است. در حال حاضر گزینه‌های متعددی برای نگه داشتن پول افراد وجود دارد که مطلوبیت بسیار بهتری نسبت به بانک برای شما ایجاد می‌کند.

بانک‌ها خوب و بد دارند.

بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری شبیه هم نیستند و اسم بانک یا مؤسسه دلیلی بر چگونگی عملکرد آنها نیست. مهمتر از آن این است که بسیاری از افراد تنها تحت تأثیر نرخ سود سپرده کوتاه مدت یا بلند مدت، بانک خود را انتخاب می‌کنند. علی‌رغم بسیاری از اتفاقات ناگواری که افتاده است، کماکان ده‌ها هزار میلیارد از پول افراد، حتی افراد تحصیل‌کرده و موجه در بانک‌ها و مؤسساتی است که سلامت مالی ندارند.

بیشتر

سلامت مالی بانک‌ها با شاخص‌هایی مثل کفایت سرمایه، ساختار مدیریت و سهامداری، کیفیت مدیریت ریسک و فرهنگ شرکتی سنجیده می‌شود. متأسفانه رتبه‌بندی معتبری از بانک‌ها، (به دلیل ترس از فروپاشی بعضی از بانک‌ها) منتشر نمی‌شود و این باعث می‌شود مردم عادی سرمایه خود را بیشتر و بیشتر در بانک‌های نامعتبر سرمایه‌گذاری کنند و این به عمق مشکل می‌افزاید.
واقعیت این است که بعضی از بانک‌ها و مؤسسات بانکی در شرایط بسیار بدی قرار دارند و باید به شدت از آنها حذر کرد. کیان نمی‌تواند رده‌بندی خود از وضعیت اعتباری بانک‌ها را منتشر کند ولی سعی دارد آمار منتشر شده بانک‌ها را با تحلیل در اختیار مشتریان خود قرار دهد.
توصیه ما این است که برای انتخاب بانک مورد نظر خود از مشاور حرفه‌ای استفاده کنید.

loading...

چگونه بانک خود را انتخاب کنم؟

واقعیت این است که دولت تا کنون حداکثر سعی خود را برای جبران خسارت ضربه‌دیدگان از بانک‌ها و مؤسسات فرو پاشیده کرده است و حدس ما این است که از این پس نیز چنین خواهد کرد. ولی باید در نظر داشت که استرس و شرایطی که برای باز گرفتن پول خود از یک بانک متلاشی شده پیش می‌آید بسیار دشوار خواهد بود. مخصوصاً اگر اعداد بزرگتری در آن بانک داشته باشید. بنابراین باید در این امر بسیار با تدبیر عمل کرد.

بیشتر

همانطور که گفته شد تشخیص اعتبار بانک‌ها در غیاب رتبه‌بندی معتبر برای عموم مردم کار دشواری است. ولی باید در نظر داشت که ریسک، رابطه مستقیمی با بازدهی دارد. وقتی یک بانک سود سپرده بالاتری نسبت به بقیه بانک‌ها ارائه می‌کند یعنی به احتمال زیاد نسبت به بقیه بانک‌ها مشکل نقدینگی یا سودآوری بیشتری دارد و این به احتمال خیلی زیاد یعنی ریسک بالاتری نسبت به بقیه بانک‌ها دارد.
مسئله این نیست که شما ریسک می‌کنید مسئله این است که نمی‌دانید به ازای چه ریسکی این نرخ بهتر را دریافت می‌کنید. توصیه این است که از چنین بانک‌هایی اجتناب کنید. ممکن است قبول این توصیه در نگاه اول برای بسیاری سخت باشد ولی صلاح در همین است.

بهترین نرخ سود سپرده بلند مدت بانکی چند است؟

نرخ سود نشان دهنده هیچ چیز نیست. باید دید که خطری که در برابر گرفتن آن سود قبول می‌کنید به قبول این سرمایه‌گذاری می‌ارزد یا نه. ممکن است بانکی به حساب سپرده بلند مدت شما ۲۰٪ سود بدهد و بانک دیگر به همان نوع حساب (این خیلی مهم است، حساب همان شرایط را داشته باشد.) ۲۵% سود بدهد و حساب بانک ۲۰% گزینه بهتری باشد. همانطور که گفته شد یک فرد غیر متخصص نمی‌تواند به سادگی خطر سرمایه‌گذاری در سپرده‌های کوتاه مدت و بلند مدت یک بانک را با یک بانک دیگر مقایسه کند. باید از مشورت افراد متخصص و امانتدار استفاده کرد.

دوره قفل و نرخ شکست چیست؟

در مقایسه نرخ سود همین‌طور باید به شرایط سپرده دقت کرد. بعضی از سپرده‌ها مدتی را مشخص می‌کنند که اگر در آن مدت پول خود را بردارید یا کم کنید نرخ سود سپرده برای کل دوره تغییر خواهد کرد. به نرخ جدیدی که در صورت شکست سپرده، جایگزین نرخ قبلی می‌شود نرخ شکست می‌گویند. مسلماً هر چقدر دوره قفل بیشتر باشد جذابیت سپرده کمتر است. هر چقدر نرخ شکست کمتر از نرخ اصلی باشد، جذابیت سپرده کمتر است. این دو خصوصیت باید در کنار نرخ سود مدنظر قرار گیرد.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمدثابت بدون داشتن دوره قفل و نرخ شکست معمولاً نرخ‌های بالاتری نسبت به سپرده‌های بلند مدت بانکی می‌دهند.
  اغلب سپرده‌های بلند مدت سود ماهانه را در حساب‌های دیگر که معمولاً کوتاه مدت هستند می‌ریزند و اغلب افراد مدت زیادی از سرمایه‌گذاری مجدد سودهای ریخته شده در حساب‌های بلند مدت غفلت می‌کنند در حالی‌که در صندوق‌های با درآمد ثابت بدون تقسیم سود عملا این سود در صندوق مجددا سرمایه‌گذاری می‌شود.

loading...

من به چه نوع حساب سپرده بانکی احتیاج دارم؟

تنها حساب بانکی که شما به آن احتیاج دارید یک حساب سپرده کوتاه مدت است که برای نقل و انتقالات خود به آنها احتیاج دارید. معمولاً دریافت و برداشت از این حساب آزاد است ولی متأسفانه سود به کمترین مانده ماه تعلق می‌گیرد. پولی باید در این حساب بماند که قرار است ظرف ۱۵ روز آینده خرج شود. در غیر اینصورت بهتر است در یک صندوق با درآمد ثابت با نرخ بالا سرمایه‌گذاری شود.

سرمایه‌گذاری در سپرده بانکی بهتر است یا در بورس؟

بانک نیازهای تراکنشی، کارت خرید و نگهداشت پول‌های کوتاه مدت شما را برآورده می‌کند. صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری‌ میان مدت شما و سهام بورسی و صندوق طلا بستر سرمایه‌گذاری بلند شماست. پولی که شما در بلند مدت به آن احتیاج ندارید در بورس‌ بازده بسیار بالاتری نسبت به سپرده بانکی و صندوق با درآمد ثابت خواهد گرفت.

loading...

آنچه در مورد سرمایه‌گذاری در بانک باید بدانید