سرمایه‌گذاری با کیان

پس‌اندازهای کوچک در بازه‌های زمانی بزرگ معجزه می‌کند.

حاصل تلاش زندگی شما باید به آینده بهتر شما و خانواده‌تان بیانجامد.

اغلب مردم در شگفتند که چرا افراد با شرایط و پیشینه یکسان سطح ثروت و دارایی متفاوتی پیدا می‌کنند. این تفاوت از اختلاف‌هایی بسیار کوچک در رفتار مالی افراد ناشی می‌شود. اکثر افراد تنها وقتی به این تفاوت‌ها دقت می‌کنند که سنی ازشان گذشته و فرصت سرمایه‌گذاری بلندمدت را از دست داده‌اند. دقیقاً در زمانی که فرزندان و خانواده احتیاج به حمایت و آبروی اجتماعی پیدا می‌کنند، این افراد از فرصت از دست رفته خود حسرت می‌خورند.

حتی کسانی که دارای سطح درآمد و ثروت مطلوبی هستند با عدم رعایت نکات بسیار ساده بسیاری از فرصت‌های رشد و سطوح بالای ثروت را از دست می‌دهند و از هم‌رده‌های خود عقب می‌افتند.

سرمایه‌گذاری بلند مدت معجزه می‌کند.

فرض کنید ۱ میلیون تومان سرمایه دارید. بسیاری وقتی به این پول فکر می‌کنند ارزشی برای سرمایه‌گذاری آن قائل نیستند و ترجیح می‌دهند آن را به زخمی بزنند. نمودار روبرو نشان می‌دهد پدیده مرکب‌سازی (سرمایه‌گذاری مجدد سود سرمایه‌گذاری) در بلند مدت، ارزش این مقدار پول را در آینده به کجا می‌رساند.

خوش حسابی بزرگترین سرمایه شماست.

اکثر افراد به این فکر می‌کنند که چطور پول بیشتری بدست آورند. اما واقعیت این است که بیشتر از آن باید به این فکر کرد که مقدار هر چند اندک پولمان را چطور افزایش دهیم.

یکی از بزرگترین عوامل رشد بهتر سرمایه‌گذاری شما سرمایه اجتماعی است. یعنی افراد جامعه، از خانواده و دوستان گرفته تا شرکتی که برایش کار می‌کنید و بانک شما چقدر به شما اعتماد دارند. به تعهدات مالی و غیر مالی خود چگونه وفا می‌کنید. اگر در این شاخص خوب باشید، احتمال رشد بالاتر سرمایه‌گذاری شما به شدت بالا می‌رود.

افراد بسیار کمی هستند ـ اگر کسی باشد ـ که برای خرج روزمره شما به شما قرض بدهند ولی افراد بیشتری حاضرند برای خرید خانه یا سرمایه‌گذاری بلند مدت به شما کمک کنند. با خوش حسابی می‌توانید پایه‌های سرمایه‌گذاری خود را بگذارید.

سرمایه‌گذاری علمی و مدرن

اطلاعات این صفحه اصول کلان سرمایه‌گذاری را به شما نشان می‌دهد. ولی کسب بهترین بازده از سرمایه‌گذاری بلند مدت شما نیاز به تخصص و پیگیری مداوم بازارها، عملکرد شرکت‌ها و اوضاع اقتصادی کشور و جهان دارد.

شما باید اطلاعات و تخصص خود را در زمینه سرمایه‌گذاری افزایش دهید و قسمتی از وقت خود را در این زمینه بگذارید یا به نهاد یا فردی که متخصص این کار است اعتماد کنید. متأسفانه در سال‌های گذشته نهادهای مالی به اعتماد مشتریان ضربه شدیدی وارد کرده‌اند. نه تخصص مدیریت مالی را داشته‌اند و نه درستکاری را سرلوحه کار خود کرده بودند. شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری که مجوز خود را از سازمان بورس گرفته‌اند می‌توانند در این زمینه کمک مناسبی باشند.

میزان نقدشوندگی باید در تصمیم سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود.

دارایی قابل سرمایه‌گذاری، میزانی از دارایی شماست که با یک دستور به مدیر سرمایه‌هایتان (بانک یا مدیر سرمایه) در طول کمتر از یک هفته قابل تبدیل به دارایی نقد دیگری (مثل پول نقد، سهام، صندوق و ...) باشد.

نقدشوندگی ارزش دارد.

اینکه چقدر سریع و با چه هزینه‌ای شما می‌توانید دارایی‌تان را نقد کنید، در تصمیم‌گیری شما برای سرمایه‌گذاری تأثیر می‌گذارد. مثلاً سرمایه‌گذاری در یک شرکت خصوصی غیر بورسی ممکن است دورنمای سود بسیار خوبی برای شما داشته باشد ولی از آنجایی‌که نقد کردن سرمایه‌تان بسیار سخت است، توصیه ما این است که اگر بازیگر اصلی صنعت آن شرکت نیستید تنها قسمت بسیار کوچکی از دارایی خود را در چنین سرمایه‌گذاری بگذارید.

اکثر سرمایه‌گذاری شما باید در جایی باشد که تورم و افزایش قیمت دلار ارزش واقعی آن را کم نکند.

سرمایه‌گذاری شما باید بگونه‌ای باشد که ارزش آن در مقیاس جهانی رشد کند. به عبارت ساده‌تر اگر سرمایه‌گذاری شما به دلار/تورم بیشتر نشود عملاً از ارزش آن کاسته می‌شود.

مفهوم ریسک و بازده را درک کن.

داشتن یک سرمایه‌گذاری موفق بدون فهم دقیق و قابلیت اندازه‌گیری مفهوم ریسک و بازده امکان پذیر نیست. حتی اگر اکثر عملیات سرمایه‌گذاری خود را به یک مشاور یا مدیر سرمایه بسپارید، شما باید مفاهیم ریسک و بازده را به طور کل در یاد داشته باشید.

اصل طلایی سرمایه‌گذاری: همه تخم‌مرغ‌هایت را دریک سبد نگذار

یک سرمایه‌گذاری درست که آینده شما و خانواده‌تان را به درستی تأمین کند باید همیشه ترکیبی باشد از سهام بورسی، صندوق با درآمد ثابت یا سپرده بانکی، طلا، مسکن و در صورتی که هزینه خارجی دارید، ارزهای خارجی. این‌ها دسته‌های اصلی سرمایه‌گذاری هستند که باید سرمایه‌تان را در آنها پخش کنید. این که در هر زمان چقدر از هر کدام داشته باشید به شرایط مالی و ریسک‌پذیری شما و شرایط روز اقتصادی برمی‌گردد.

بیشتر

جزئیات بیشتر