اثر لیندی چیست و چه تاثیری روی سرمایه گذاری ما دارد؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 308
  • 0
  اثر لیندی چیست و چه تاثیری روی سرمایه گذاری ما دارد؟

  اثر لیندی می‌گوید چیزهایی که از سال‌ها قبل تا به امروز دوام آورده‌اند، همچون انسانها نیستند که چون سنشان بالاتر رفته به مرگ نزدیک‌تر شده باشند بلکه روندی برعکس را طی می‌کنند. اما این موضوع چه تاثیری روی سرمایه گذاری دارد؟

  طبیعت انسان همواره خواستار اعتماد کردن است. اما این طبیعت انسانی همیشه تمایل دارد به چیزهایی اعتماد کند که مدت طولانی‌تری وجود داشته‌اند. شما اگر از لحاظ مادی مشکلی نداشته باشید و بخواهید خودروی مناسبی بخرید، از میان یک خودرو آلمانی مانند فولکس واگن و یک خودروی چینی با قیمت یکسان و کیفیت مشابه کدام یک از این خودرو‌ها را خریداری می‌کنید؟ به احتمال زیاد شما خودروی آلمانی فولکس را انتخاب می‌کنید. این موضوع نشان دهنده این است که انسان‌ها تمایل دارند به چیزهایی اعتماد کنند که به مدت طولانی‌تری وجود داشته‌اند و برند آنها شناخته شده‌تر و قدیمی‌تر است. به همین دلیل است که از میان خودروهای نوظهور چینی و خودروی فولکس که سالیان سال است مشغول به تولید خودرو است، خودروی آلمانی را انتخاب می‌کنید.

  اثر لیندی چیست؟

  اثر لیندی اگرچه ابتدا در سال 1964 توسط نویسنده‌ای آمریکایی بیان شد، اما در سال‌های بعد نسیم نیکولاس طالب مشهور در کتاب ضد شکننده به آن پرداخت و به گونه‌ای به این اثر جنبه عمومی بخشید. طالب در کتاب ضد شکننده خود اثر لیندی را به این صورت توضیح می‌دهد: اگر یک کتاب به مدت چهل سال چاپ شده است، می‌توان انتظار داشت که تا چهل سال دیگر هم چاپ شود. اما موضوع این است که اگر این کتاب یک دهه دیگر هم چاپ شود، می‌توان انتظار داشت که این کتاب پنجاه سال دیگر هم چاپ شود.

  این داستان به‌سادگی یک قانون را مطرح می‌کند، اینکه چیزهایی که از سال‌ها قبل تا به امروز دوام آورده‌اند، همچون انسان نیستند که چون سنشان بالاتر رفته به مرگ نزدیک‌تر شده باشند بلکه روندی برعکس را طی می‌کنند و هر سالی که بدون آسیب دیدن سپری می‌شود، امید به زندگی را بیشتر می‌کند. این موضوع نشانگر یک نوع نیرومندی و قدرت است. در واقع نیرومندی و قدرت یک ایده یا تکنولوژی متناسب با طول عمر آن است.

  تکامل اثر لیندی در طول زمان

  اصطلاح اثر لیندی ابتدا توسط آلبرت گلدمن بیان شد. گلدمن در مقاله خود که «اثر لیندی» نام داشت به بیان این اثر پرداخت. هر اثر هنری، فناوری نوین و اختراع جدیدی یک تاریخچه پیدایش دارد. نحوه نام گذاری این اثر از یک کافه در نیویورک به نام لیندی الهام گرفته شده است. در این کافه کمدین‌هایی می‌آمدند و اجراهای مختلفی داشتند. در مورد این کمدین‌ها حرف و حدیث های بسیاری بیان شده بود که هرچه یک کمدین طولانی‌تر و منظم‌تر در کافه حضور و اجرا داشته باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که اجرای کمدی وی در کافه باقی بماند.

  اثر لیندی در سرمایه گذاری

  اثر لیندی در سرمایه گذاری هم کاربردهای زیادی دارد. یکی از مصادیق این اثر طلا است. در واقع وقتی به طلا به عنوان یک سرمایه گذاری اشاره می‌کنیم می‌دانیم که این سرمایه گذاری چندین قرن وجود داشته و گزینه مناسبی بوده است. به همین دلیل و با توجه به سازوکارها و پشتوانه‌ای که به وجود آورده در آینده نیز به احتمال زیاد وجود موثری خواهد داشت. ابزار مالی مبتنی بر گواهی سپرده سکه طلا مانند صندوق سرمایه گذاری طلا نیز به همین دلیل می‌توانند گزینه مناسبی باشند. به علاوه، اثر لیندی به نحوی نشانه این است که هر چه یک نهاد یا شرکت سرمایه گذاری بنیان خوبی داشته باشد، می‌تواند اعتماد بیشتری هم پیرامون خود پدید بیاورد و گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. از سوی دیگر، برخی از ارزهای دیجیتالی که بدون پشتوانه هستند و زمانی هم از تاسیسشان نمی‌گذارد، طبق اثر لیندی شانس بقای کمتری دارند.

  علاوه بر سرمایه گذاری در بازارهای ریسکی مانند بازار طلا و بازار ارز دیجیتال می‌توان اثر لیندی را در شرکت‌های تولید کننده نیز مشاهده کرد. به عنوان مثال، کوکاکولا یک شرکت تولیدکننده نوشابه است که سال‌های طولانی تولیدات آن در بازار وجود دارند. اما شرکتی مانند docusign یک شرکت تازه تاسیس است. بنابراین اگر برحسب اثر لیندی بخواهیم مقایسه کنیم، مشخصا کوکاکولا شانس بالاتری نسبت به docusign برای بقا در آینده خواهد داشت.

  اثر لیندی در جهان در حال تغییر

  در جهان امروز تکنولوژی و فناوری به سرعت در حال تغییر است و هرگز به این اندازه سرعت تغییر بالا نبوده است. آیا این مسئله باعث تعجب شما نشده است که آیا اثر لیندی هنوز می‌تواند موثر باشد؟

  الان بیشتر از همیشه کسب و کارهای جدید و فرصت های سرمایه گذاری هر روز ظاهر می‌شوند. شانش بقای این سرمایه‌گذاری‌های جدید کمتر از مشاغلی است که برای مدت طولانی وجود داشته‌اند. برای مثال، مایکروسافت شانس بقای بالاتری نسبت به شرکت‌های کوچک‌تر فعال در حوزه رایانه دارد. ابتدا به نظر نمی‌رسد که اثر لیندی درست یا منطقی باشد اما پس از بررسی‌های دقیق می‌توان گفت بله، اثر لیندی بسیار تاثیرگذار است. البته باید این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که این پدیده احتمال بالاتر ماندگاری را شرح می‌دهد و به طور 100 درصد نمی‌گوید همه شرکت‌های تازه تاسیس لزوما کم دوام خواهند بود یا همه شرکت‌های قدیمی راحت منحل نخواهند شد. مساله این است که احتمال بقای آن کسب و کارها و سرمایه گذاری ها بالاتر یا بسیار بیشتر از گزینه‌های نوظهور است.