قوی ترین اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۳

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 5394
  • 0
  قوی ترین اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۳

  طبق آخرین اطلاعات صندوق بین‌المللی پول، همچنان ایالات متحده آمریکا به عنوان قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023 شناخته می‌شود.

  در سالی که گذشت، اقتصادهای دنیا شرایط متفاوتی نسبت به دهه‌های قبل داشتند. افزایش نرخ بهره از سوی بانک‌های مرکزی مشهور دنیا ادامه یافت و تورم نیز کاهش یافت. ترس از رکود نیز در اقتصادهای دنیا جریان داشت. تمام وقایعی که امسال و سال‌های پیش رخ داد، باعث شد سطح اقتصادها و میزان تولید آنها تغییر کند. در واقع، امسال تولید ناخالص داخلی در کشورهای دنیا تغییراتی را تجربه کرد. با این حال، طبق آخرین اطلاعات صندوق بین‌المللی پول، همچنان ایالات متحده آمریکا به عنوان قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023 شناخته می‌شود. در ادامه به بررسی قوی‌ترین اقتصادهای دنیا در سال 2023 می‌پردازیم.

  رتبه بندی اقتصادی کشورهای جهان 2023

  در رتبه‌بندی ماه اکتبر سال 2023 صندوق بین‌المللی پول، بعد از ایالات متحده آمریکا و چین به عنوان رتبه‌های 1 و 2 اقتصاد جهان – به ترتیب – ژاپن، آلمان، هند، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، کانادا و کره جنوبی در ده رتبه اول قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023 قرار گرفته‌اند. اقتصادهای متنوع این کشورها توانسته‌اند سهم قابل توجهی از ابعاد قدرت اقتصادی را در جهان از آن خود کنند.

  قوی ترین اقتصادهای دنیا در سال 2023
  قوی ترین اقتصادهای دنیا در سال 2023

  البته گفتنی است که اقتصاد کشورها بر اساس نوساناتی که در اقتصاد جهانی اتفاق می‌افتد تغییر کنند. به همین خاطر، این امکان وجود دارد که جایگاه آن‌ها به عنوان قوی ترین اقتصاد جهان تغییر کند. اما نتیجه قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023 تا به امروز به این ترتیب است.

  50 اقتصاد برتر دنیا

  بعد از 10 کشورهایی که رتبه‌های 1 تا 10 قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023 را به دست آورده‌اند، رتبه‌بندی 40 کشور دیگر که به ترتیب، قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023 را دارند نیز در ادامه آمده است.

  50 اقتصاد برتر دنیا در سال 2023
  50 اقتصاد برتر دنیا در سال 2023

  قدرت های اقتصادی دنیا

  با معرفی 50 کشور به عنوان قوی ترین اقتصادهای جهان در سال 2023 می‌توان تا اندازه قابل توجهی توازن قدرت اقتصادی در جهان را درک کرد. البته باید در نظر داشت که بهترین‌های این فهرست که قوی ترین اقتصاد جهان در 2023 به حساب می‌آیند دارای چه ابعاد و فعالیت‌های اقتصادی بوده‌اند.

  ایالات متحده آمریکا، چین، آلمان، ژاپن، هند، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، برزیل و کانادا که در صدر این فهرست قرار گرفته‌اند، هر کدام دارای ویژگی‌های اقتصادی منحصربه‌فرد هستند. در ادامه بررسی وضعیت اقتصادی هر کدام از این 10 کشور برتر در اقتصاد جهان 2023 خواهیم پرداخت.

  رتبه اول قوی ترین اقتصاد جهان، ایالات متحده آمریکا

  ایالات متحده جایگاه خود را به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهانی و ثروتمندترین کشور در میان تمام کشورهای جهان همچنان حفظ کرده است. جایگاه نخست در فهرست قوی ترین اقتصاد جهان برای ایالات متحده از 1960 تا 2023 حفظ شده است و این ثبات به این خاطر است که این کشور در بخش‌های مهمی مانند تولید، فناوری، خدمات و امور مالی در جهان پیشگام بوده است.

  ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند نوآوری و روحیه کارآفرینی، ایالات متحده آمریکا را به قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023 و سال‌های گذشته تبدیل کرده است.

  آمریکا اقتصاد اول دنیا

  رتبه دوم قوی ترین اقتصاد جهان، چین

  به وضوح می‌توان شاهد جهش قابل توجه اقتصاد چین در دهه‌های اخیر بود. این کشور از اقتصادی گمنام توانست رشد کند و تا سال 2023 به رتبه 2 فهرست قوی‌ترین اقتصادهای دنیا برسد.

  اقتصاد چین به تولید، صادرات، و سرمایه‌گذاری آن وابسته است. پشتیبانی قوی دولتی، پیشرفت‌های زیرساختی دولتی و داشتن یک بازار مصرف‌کننده‌ بزرگ که به سرعت در حال رشد است، از ویژگی‌هایی اصلی پیشرفت چین است.

  چین رتبه دوم اقتصاد جهان

  رتبه سوم قوی ترین اقتصاد جهان، آلمان

  تولید ناخالص داخلی (GDP) آلمان در سال 2023 به 4430 میلیارد دلار رسیده است. اقتصاد آلمان به شدت بر صادرات تمرکز دارد و شهرت اقتصادی خود را از بخش‌های مهندسی، خودروسازی، شیمیایی و داروسازی که دارد به دست آورده است.

  نیروی کار ماهر، طرح‌های تحقیق و توسعه بسیار قدرتمند و همچنین ارزش‌گذاری برای تعهد و نوآوری از ویژگی‌هایی است که آلمان را به سومین قدرت برتر جهان تبدیل کرده است.

  آلمان رتبه سوم اقتصاد دنیا در سال 2023

  رتبه چهارم قوی ترین اقتصاد جهان، ژاپن

  ژاپن از کشورهایی است که بعد از جنگ جهانی دوم، مانند ققنوس از خاکستر خود بلند شد و با اقتصاد برجسته و فناوری پیشرفته و همچنین قدرت تولید و صنعت خدمات، خود را در آسیا و جهان از دیگر کشورها متمایز کرد.

  خودرو، صنعت الکترونیک و ماشین آلات از فعالیت‌های اقتصادی ژاپن در صنایع مختلف به حساب می‌آیند. اخلاق کاری تزلزل ناپذیر و پیشگامی در پیشرفت‌های فناوری و صادرات با کیفیت برتر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ژاپن به حساب می‌آیند.

  ژاپن چهارمین اقتصاد برتر جهان

  رتبه پنجم قوی ترین اقتصاد جهان، هند

  هند در رتبه‌بندی تولید ناخالط داخلی به 3730 میلیارد دلار دست پیدا کرده است. اقتصاد هند از ویژگی‌هایی مانند تنوع و رشد سریع برخوردار است. بخش‌های کلیدی که در اقتصاد این کشور به عنوان پنجمین قدرت اقتصادی جهان تاثیرگذار هستند شامل فناوری اطلاعات، خدمات، کشاورزی و تولید می‌شود.

  بازار گسترده داخلی این کشور و حضور نیروی کار جوان و ماهر در حوزه‌های فناوری از ویژگی‌هایی است که باعث پیشرفت این کشور شده است.

  هند رتبه 5 اقتصاد در دنیا در سال 2023

  رتبه ششم قوی ترین اقتصاد جهان، بریتانیا

  اقتصاد بریتانیا شامل ترکیبی از خدمات، تولید، امور مالی و بخش‌های خلاق است. لندن، نه تنها یک شهر مهم در انگلستان بلکه به عنوان یک مرکز مالی جهانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. اقتصاد بریتانیا در پیمان‌های تجاری و جهانی، نقش ساختارمندی را ایفا می‌کند و به عنوان یک مرکز مالی جهانی، سرمایه‌گذاری‌های خارجی را جذب می‌کند.

  بریتانیا ششمین اقتصاد مهم جهان سال 2023

  رتبه هفتم قوی ترین اقتصاد جهان، فرانسه

  انتظار می‌رود تولید ناخالط داخلی فرانسه تا ماه‌های پایانی سال 2023 به 2920 میلیارد دلار برسد. در حال حاضر، این کشور با تولید ناخالص داخلی 3052 میلیارد دلار با اقتصادی قوی در رتبه هفتم اقتصاد قدرتمند جهان ایستاده است.

  صنایعی مانند هوافضا، تولید کالاهای لوکس، کشاورزی و گردشگری و همچنین، زیرساخت‌‎های توسعه یافته و سرمایه‌‎گذاری در زمینه تحقیق و توسعه باعث قرار گرفتن اقتصاد فرانسه در این جایگاه شده است.

  فرانسه رتبه هفتم اقتصادهای برتر

  رتبه هشتم قوی ترین اقتصاد جهان، ایتالیا

  ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ در قاره اروپا و رتبه 8 قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023 شناخته می‌شود. این کشور از بخش تجاری توسعه یافته و صنعت کشاورزی پیشگام و سخت‌کوش برخوردار است.

  ایتالیا هشتمین اقتصاد مهم جهان

  رتبه نهم قوی ترین اقتصاد جهان، برزیل

  برزیل با رشد گسترده بخش‌هایی مانند کشاورزی، معدن، تولید و خدمات توانسته جایگاه نهم در فهرست قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023 را از آن خود کند. این کشور در حال حاضر به عنوان قطب مهم جهانی برای تولید و صادرات محصولات کشاورزی به حساب می‌آید.

  برزیل نهمین کشور مهم در اقتصاد دنیا

  رتبه دهم قوی ترین اقتصاد جهان، کانادا

  اقتصاد کانادا به شدت به منابع طبیعی فراوان خود متکی است. این منابع شامل نفت، گاز، الوار و مواد معدنی می‌شود. کانادا را با خدمات پررونق، صنایع تولید مناسب و پرورش نوآوری و پیشرفت‌های فناوری می‌شناسند.

  کانادا رتبه دهم اقتصاد جهان در سال 2023

  معیارهای رتبه بندی اقتصادی در جهان

  ممکن است این سوال برای بسیاری از ما به وجود بیاید که معیارهای رتبه بندی اقتصادهای جهان چیست و چطور یک کشور در جایگاه اقتصادی برتری نسبت به دیگر کشورها قرار می‌گیرد؟ در پاسخ باید گفت که 3 معیار تولید ناخالص داخلی اسمی، تولید ناخالص داخلی تعدیل شده قدرت خرید و تولید ناخالص داخلی سرانه، مشخص می‌کند که رتبه اقتصادی یک کشور در جهان، کجا قرار می‌گیرد.

  تولید ناخالص داخلی چیست؟

  تولید ناخالص داخلی (GDP) به ارزش کل کالاها و خدمات تولید شده درون مرزهای یک کشور گفته می‌شود. قدرت اقتصادی هر کشور بر اساس تولید ناخالص داخلی یا همان (GDP) آن محاسبه می‌شود.

  تولید ناخالص داخلی اسمی

  ارزش تمام محصولات و خدمات بازاری که در اقتصاد یک کشور تولید می‌شود، تولید ناخالص داخلی اسمی را تشکیل می‌دهند. البته ممکن است با بالا رفتن سطوح قیمت‌ها در بازارهای مختلف این تولید نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

  تولید ناخالص داخلی تعدیل شده قدرت خرید (PPP)

  معیار دیگری که برای رتبه بندی اقتصادهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، تولید ناخالص داخلی تعدیل شده بر اساس قدرت خرید است. این معیار از این حقیقت ناشی می‌شود که قدرت خرید کشورها با یکدیگر تفاوت دارد. این شاخص به دلیل آن که تفاوت‌های هزینه زندگی در کشورها و تورم آنها را به نوعی در نظر می‌گیرد، معیار مناسبی محسوب می‎شود و در بسیاری از گزارش‌های اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  تولید ناخالص داخلی سرانه

  در تولید ناخالص داخلی سرانه، اندازه‌گیری تولید ناخالص داخلی به ازای هر فرد در کشور محاسبه می‌شود. به این معنی که در این محاسبه، نسبت تولید و درآمد به نسبت هر نفر از جمعیت در کشور به دست می‌آید و نشان می‌دهد که این میزان به طور متوسط چقدر است. به عنوان مثال اگر ایران 85 میلیون نفر جمعیت داشته باشد، باید عدد تولید ناخالص داخلی را بر 85 میلیون تقسیم کرد. میزان تولید ناخالص داخلی سرانه را می‌توان به صورت حقیقی، اسمی یا برابری قدرت خرید (PPP) در نظر گرفت.

  آینده قدرت های برتر اقتصادی دنیا

  می‌توان گفت به طور قطع در مورد هیچ موضوعی به ویژه جایگاه قوی‌ترین اقتصاد جهان در آینده نمی‌شود قضاوت مطمئن داشت. اما پیش‌بینی‌هایی وجود دارد که آینده قدرت های برتری اقتصادی دنیا را برآورد می‌کنند. این امکان زیاد است که کشورها در فهرست قوی ترین اقتصاد جهان آینده از همین نام‌ها تشکیل شود، اما ممکن است جایگاه آن‌ها تغییر کند.

  قوی ترین اقتصاد جهان در سال 2023

  بر اساس آمار و ارقام صندوق بین‌المللی پول، قوی ترین اقتصاد جهان در حال حاضر ایالات متحده آمریکا است. تولید ناخالص داخلی این کشور به قیمت جاری معادل با حدود 27 هزار میلیارد دلار است. در رتبه‌های بعدی نیز چین، آلمان، ژاپن و هند قرار گرفته‌اند.

  قوی ترین اقتصاد جهان تا سال 2050

  پیش بینی می‌شود که قوی ترین اقتصاد جهان تا سال 2050 چین باشد. با این‌که آمریکا برای مدت‌ها است که در رتبه نخست قرار دارد. ایالات متحده آمریکا نه تنها قوی ترین اقتصاد جهان را دارد بلکه قوی‎‌ترین کشور جهان هم به حساب می‌آید. اما با پیشرفت چین و گسترش ابعاد اقتصادی این کشور، پیش‌بینی می‌شود که سال 2050، چین رتبه نخست قوی ترین اقتصاد جهان را داشته باشد و سپس ایالات متحده به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان و جایگاه سوم به هند تعلق داشته باشد.

  پیش بینی قوی ترین اقتصادهای دنیا تا سال 2050
  پیش بینی قوی ترین اقتصادهای دنیا تا سال 2050

  رتبه ایران در اقتصاد دنیا در سال 2023

  طبق برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، ایران در جایگاه 43 اقتصاد جهان بعد از آفریقای جنوبی و قبل از کلمبیا قرار گرفته است. تولید ناخالص داخلی ایران به قیمت جاری در سال 2023 حدود 366.44 میلیارد دلار برآورد شده است.