پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم بهمن 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 197
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم بهمن 1402

  این هفته بازارهایی مانند دلار و طلا با رشد زیادی روبرو شدند. شاخص کل نیز که در پایان هفته قبل روی عدد 2 میلیون و 123 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با کاهش 0.76 درصدی همراه بود و به 2 میلیون و 107 هزار واحد رسید.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت دلار در بازار آزاد با رشد روبرو شد و تا کانال 58 هزار تومانی صعود کرد. هم راستا با رشد قیمت دلار، قیمت سکه نیز رشد قابل توجهی را ثبت کرد. از سوی دیگر، بازار سهام در این هفته کاهش داشت و شاخص کل در بازه زمانی یک هفته‌ای افت 0.76 درصدی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته دوم بهمن ماه را نیز معرفی می‌کنیم.

  نوسان دلار در کانال 58 هزار تومانی

  قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته با رشد روبرو بود. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته قبل به 55 هزار و 400 تومان رسیده بود، در این هفته مسیر روبه رشدی را تجربه کرد و تا کانال 59 هزار تومانی بالا رفت. با این حال، دلار از اواخر هفته با کمی افت همراه شد و به 58 هزار و 330 تومان رسید. تغییرات قیمت دلار روی بازارهای دارایی دیگر مانند طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به این تحولات اشاره خواهیم کرد. بازده هفتگی دلار در هفته دوم بهمن ماه 1402 برابر با 5.29 درصد بود.

  افت شاخص کل و رشد شاخص هم وزن بورس در هفته دوم بهمن ماه

  بورس در این هفته نزولی بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به دو میلیون و 123 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته به دو میلیون و 107 هزار واحد کاهش یافت. به این ترتیب، شاخص کل در هفته جاری کاهش 0.76 درصدی را تجربه کرد. از سوی دیگر شاخص هم وزن در هفته دوم بهمن 1402 با رشد روبرو بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل در حدود 727 هزار واحد بود، در این هفته با رشد 0.65 درصدی همراه شد و به 732 هزار واحد رسید.

  مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن در هفته دوم بهمن ماه گویای این است که به طور کلی قیمت سهام شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز بورسی کاهشی بوده و قیمت سهام شرکت‌های کوچک بورسی رشد داشته‌اند.

  سکه طلا وارد کانال 33 میلیون تومانی شد

  در این هفته قیمت طلا و سکه با نوسان همراه بود. بهای هر گرم طلای 18 عیار از دو میلیون و 761 هزار تومان در چهارشنبه هفته گذشته به دو میلیون و 939 هزار تومان در چهارشنبه هفته دوم بهمن ماه افزایش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 6.44 درصد افزایش قیمت داشته است.

  در این هفته هم راستا با افزایش قیمت طلا، قیمت سکه نیز افزایش یافت. بهای سکه در این هفته از 32 میلیون و 944 هزار تومان به 33 میلیون و 556 هزار تومان تا ساعت 16 روز چهارشنبه هفته دوم بهمن ماه رسیده است. به این ترتیب هر قطعه سکه امامی 1.86 درصد افزایش قیمت داشته است.

  بازدهی هفتگی صندوق درآمد ثابت کیان

  در این هفته نیز بازدهی صندوق بادرآمد ثابت کیان رشد مداوم خود را ادامه داد. این صندوق در هفته دوم بهمن ماه بازدهی 0.47 درصدی داشت.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم بهمن 1402

  در نمودار زیر بازدهی بازارهای مختلف در هفته دوم بهمن ماه 1402 نشان داده شده است. این بازارها شامل بورس، درآمد ثابت کیان، سکه امامی و دلار هستند.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم بهمن 1402
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم بهمن 1402

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته دوم بهمن 1402

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز محاسبه کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای بالا مشاهده می‌شود، پرسودترین بازار هفته دوم بهمن ماه دلار و طلای 18 عیار بوده‎‎اند. درست است که طلای 18 عیار در این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها داشت. با این حال برای یک سرمایه گذاری مناسب بهتر است به متنوع‌سازی دارایی در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری دست زد.