پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم دی 1402

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 207
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته دوم دی 1402

  شاخص کل که در پایان هفته قبل روی عدد 2 میلیون و 177 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با کاهش 1.02 درصدی همراه بود و به 2 میلیون و 155 هزار واحد رسید.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت دلار در بازار آزاد با رشد روبرو شد و در کانال 50 هزار تومانی رشد کرد. قیمت سکه نیز هم راستا با قیمت دلار افزایش قابل توجهی را تجربه کرد. از سوی دیگر، بازار سهام افت داشت و شاخص کل در بازه زمانی یک هفته‌ای کاهش 1.02 درصدی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته دوم دی ماه را نیز معرفی می‌کنیم.

  رشد دلار در کانال 50 هزار تومانی

  قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته با رشد روبرو بود. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته قبل به 50 هزار و 80 تومان رسیده بود، در این هفته مسیر روبه رشدی را تجربه کرد و به 50 هزار و 630 تومان رسید. تغییرات قیمت دلار روی بازارهای دارایی دیگر مانند قیمت طلا نیز تاثیر گذاشت. در ادامه به این تحولات اشاره خواهیم کرد. بازده هفتگی دلار در هفته دوم دی ماه 1402 برابر با 1.1 درصد بود.

  کاهش شاخص کل و افزایش شاخص هم وزن بورس در هفته دوم دی ماه

  بورس در این هفته با کاهش روبرو بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به دو میلیون و 177 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته به دو میلیون و 155 هزار واحد کاهش یافت. به این ترتیب، شاخص کل در هفته جاری کاهش 1.02 درصدی را در این هفته تجربه کرد. با این حال شاخص هم وزن در هفته دوم زمستان 1402 با رشد روبرو بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل حدود 755 هزار واحد قرار داشت، در این هفته با رشد 0.19 درصدی همراه بود و به 756 هزار واحد رسید.

  مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن در هفته دوم دی ماه ماه گویای این است که سهام شرکت‌های کوچک بورسی رشد قیمتی داشته‌اند و شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز بازدهی منفی را تجربه کردند.

  ورود سکه طلا به کانال 30 میلیون تومانی

  در این هفته قیمت طلا و سکه با افزایش همراه شد. بهای هر گرم طلای 18 عیار از دو میلیون و 506 هزار تومان در چهارشنبه هفته گذشته به دو میلیون و 538 هزار تومان در چهارشنبه هفته دوم دی افزایش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 1.27 درصد افزایش قیمت داشته است.

  با افزایش قیمت طلا، قیمت سکه نیز افزایش یافت. بهای سکه در این هفته از 29 میلیون و 547 هزار تومان به 30 میلیون و 55 هزار تومان تا ساعت 16 روز چهارشنبه هفته دوم دی ماه رسیده است. به این ترتیب هر سکه امامی 1.72 درصد افزایش قیمت داشته است.

  بازدهی هفتگی صندوق درآمد ثابت کیان

  در این هفته نیز بازدهی صندوق بادرآمد ثابت کیان رشد مداوم خود را ادامه داد. این صندوق در هفته دوم دی ماه بازدهی 0.46 درصدی داشت.

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته دوم دی 1402

  در نمودار زیر بازدهی بازارهای مختلف در هفته دوم دی ماه 1402 نشان داده شده است. این بازارها شامل بورس، درآمد ثابت کیان، سکه امامی و دلار هستند.

  بازدهی بازارهای مختلف در هفته دوم دی 1402

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته دوم دی 1402

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز محاسبه کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای بالا مشاهده می‌شود، پرسودترین بازار هفته دوم دی ماه سکه امامی و دلار بوده‎‎اند. درست است که سکه امامی در این هفته بازدهی بهتری در مقایسه با سایر بازارها داشت، اما بهتر است هنگام سرمایه گذاری به متنوع‌سازی دارایی در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری دست زد.