پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته چهارم فروردین 1403

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 137
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته چهارم فروردین 1403

  در این هفته شاخص کل بازار اوراق بهادار با رشد 0.49 درصدی به بیش از 2 میلیون و 261 هزار واحد رسید.

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. قیمت دلار در بازار آزاد اندکی افزایش یافت. بهای دلار که در ابتدای هفته وارد کانال 65 هزار تومان شده بود، آرام آرام به کانال 63 هزار تومان برگشت. این در حالی است که با افزایش قیمت دلار، قیمت سکه افزایش 0.52 درصدی را ثبت کرد و به 43 میلیون و 732 هزار تومان رسید. از سوی دیگر، بازار سهام در این هفته افزایش داشت و شاخص کل در بازه زمانی یک هفته‌ای رشد 0.49 درصدی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و پرسودترین بازار هفته چهارم فروردین ماه 1403 را نیز معرفی می‌کنیم.

  دلار در کانال 63 هزار تومانی

  قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته با رشد روبرو بود. بهای هر دلار که در چهارشنبه هفته قبل به 63 هزار و 350 تومان رسیده بود، در این هفته با اندکی افزایش به 63 هزار و 500 تومان رسید. افزایش قیمت دلار در هفته چهارم فروردین ماه 1403 برابر با 0.24 درصد بود.

  رشد شاخص کل و کاهش شاخص هم وزن بورس در هفته چهارم فروردین ماه

  بورس در این هفته شاهد افزایش بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته قبل به دو میلیون و 250 هزار واحد رسیده بود، در انتهای این هفته به دو میلیون و 261 هزار واحد افزایش یافت. به این ترتیب، شاخص کل در هفته جاری رشد 0.49 درصدی را تجربه کرد. از سوی دیگر، شاخص هم وزن در هفته چهارم فروردین 1403 با افت روبرو بود. شاخص هم وزن که در پایان هفته قبل به حدود 759 هزار واحد می‌رسید، در این هفته با کاهش 1.1 درصدی همراه شد و به 751 هزار واحد عقب‌نشینی کرد.

  مقایسه بازدهی شاخص کل و شاخص هم وزن در هفته چهارم فروردین ماه 1403 گویای این است که به طور کلی قیمت سهام شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز بورسی در این هفته افزایش داشت و قیمت سهام شرکت‌های کوچک بورسی کاهش داشت.

  نوسان قیمت سکه در کانال 43 میلیون تومانی

  در این هفته قیمت طلا و سکه نیز با نوسان همراه بود. بهای هر گرم طلای 18 عیار از سه میلیون و 486 هزار تومان در چهارشنبه هفته گذشته به 3 میلیون و 624 هزار تومان در هفته چهارم فروردین ماه افزایش یافت. به این ترتیب، هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 3.95 درصد افزایش قیمت داشته است.

  در این هفته هم‌راستا با افزایش قیمت طلا، قیمت سکه نیز افزایش یافت. بهای سکه در این هفته از 43 میلیون و 507 هزار تومان به 43 میلیون و 732 هزار تومان تا ساعت 16 روز سه شنبه هفته چهارم فروردین ماه رسیده است. به این ترتیب در هفته چهارم فروردین ماه، هر قطعه سکه امامی 0.52 درصد افزایش قیمت داشته است.

  بازدهی هفتگی صندوق درآمد ثابت کیان

  در این هفته صندوق درآمد ثابت کیان به رشد مداوم خود ادامه داد. این صندوق در هفته چهارم فروردین ماه بازدهی 0.43 درصدی داشت. البته باید توجه کرد که این هفته 4 روزه بود و از روز چهارشنبه تعطیل شد. به همین دلیل هم بازدهی صندوق‌های درآمد ثابت کمتر از هفته‌های قبل است. سود روزهای تعطیل در هفته آینده خود را نشان خواهد داد.

  پرسودترین بازار سرمایه گذاری هفته چهارم فروردین 1403

  در نمودار زیر بازدهی بازارهای مختلف در هفته چهارم فروردین ماه 1403 نشان داده شده است. این بازارها شامل بورس، صندوق درآمد ثابت کیان، سکه امامی و دلار هستند.

  بازدهی بازار‌های مختلف در هفته چهارم فروردین 1403
  بازدهی بازار‌های مختلف در هفته چهارم فروردین 1403

  جمع‌بندی: پرسودترین بازار هفته چهارم فروردین 1403

  در این مطلب به بررسی تحولات بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک را نیز محاسبه کردیم. همان طور که از مقایسه بازدهی بازارهای بالا مشاهده می‌شود، پرسودترین بازار مورد بررسی ما در هفته چهارم فروردین ماه، طلای 18 عیار بوده است. با وجود نتایج فوق، بهتر است هنگام سرمایه گذاری به متنوع‌سازی دارایی در گزینه‌های مختلف توجه داشت.