آشنایی با «پنجره فرصت» / شکارچی فرصت‌های کوتاه سرمایه ‌گذاری باشید

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 453
  • 0
  آشنایی با «پنجره فرصت» / شکارچی فرصت‌های کوتاه سرمایه ‌گذاری باشید

  شاید تا به حال اسم «پنجره فرصت» به گوشتان خورده باشد. پنجره فرصت در واقع فرصتی ارزشمند است که به شما رو کرده و محدودیت زمانی دارد. اگر دیر بجنبید و پنجره بسته شود این فرصت ممکن است برای همیشه از دست شما برود. این پنجره همیشه به روی شما باز نمی‌شود. البته هر فرصتی هم ارزشمند نیست. همین موضوع در سرمایه گذاری نیز صادق است. شما می‌بایست با هوشیاری تمام فرصت‌هایی را مغتنم شمارید که ارزشمند هستند و با اتخاذ تصمیمی هوشمندانه، بهترین انتتخاب را داشته باشید. در ادامه به بررسی مثال‌های عینی مربوط به پنجره‌فرصت می‌پردازیم.

  پنجره فرصت

  پنجره فرصت در بازار سرمایه

  سرمایه گذاران زیادی در بازار سرمایه هستند و رقابت تنگاتنگی بین آن‌ها وجود دارد. همه این افراد به فکر حداکثر کردن سود و ارزش دارایی‌های خود هستند. پس در این بازار رقابتی اگر می‌خواهید به عنوان سرمایه گذار فعالیت کنید و موفق باشید باید آگاه و زیرک باشید. فرصت را از دست ندهید و در این فرصت کم تصمیمی عاقلانه بگیرید و نتیجه‌ای مطلوب و سودده را برای خود رقم بزنید. به محض باز شدن پنجره و یافتن فرصت و معامله‌ای خوب تا پنجره بسته نشده آن معامله را جوش دهید! هوشیار باشید! شما همواره می‌توانید از فرصت‌های بازار و شکاف موجود در بازاری خاص، پنجره فرصت به روی خود باز کنید. همانطور که گفتیم، زمان بندی محدود است اما این زمان بندی بستگی به فعالیت‌های رقبا، فعالیت‌های مشتریان و سایر عوامل زمینه‌ای بازار دارد. برای مثال در بورس سهامداران زیادی فعالیت می‌کنند و سهم‌های زیادی در بازار خریده و فروخته می‌شوند. گاهی سهمی را باید مدت‌های زیادی نگهداری کرد تا سود مطلوبی از آن حاصل شود حال آنکه برخی سهم‌ها را گاهی باید هر روز رصد کرد تا در زمان مناسب خریده و یا فروخته شود. سرمایه گذاران موفق مهارت خارق‌العاده‌ای در زمان بندی درست دارند و توانایی آن‌ها در تشخیص زمان ورود به سهمی خاص و یا خروج از سهمی خاص فوق العاده است و این افراد خوب می‌دانند چه موقع پنجره فرصت به رویشان باز می‌شود.

  مثال‌هایی از پنجره فرصت

  مهمترین مثال‌هایی از این دست را می‌توان عرضه اولیه گوگل در سال ۲۰۰۴ یا بیت کوین در ابتدای ورودش به بازار دانست. البته گاهی نیز چنین فرصت‌هایی اشتباه تشخیص داده می‌شوند و ممکن است به چنین جایگاه خوبی دست پیدا نکنند. با این حال واکاوی دقیق گزینه‌ها می‌تواند شانسی بی‌نظیر برای ما فراهم آورد.

  بیشتر بخوانید: مفهوم صدور و ابطال در صندوق های سرمایه گذاری

  چطور متوجه شویم فرصتی برای ما مناسب است؟

  عاشق کار خود باشید و پشتکار داشته باشید! تا زمانی که عاشق کار خود نباشید نمی‌توانید پشتکار داشته باشید و دل به کار دهید. ادیسون می‌گوید: “موفقیت حاصل یک درصد نبوغ و ۹۹ درصد پشتکار است.” اگر به کاری علاقمند نباشید و تلاش نکنید، هرگز متوجه فرصت‌های دور و برتان نیز نمی‌شوید و در نتیجه پنجره فرصت به روی شما بسته می‌شود. البته که فقط علاقه مهم نیست و می‌بایست دانش و مهارت لازم را نیز کسب کنید. همچنین باید پتانسیل بازار را نیز بررسی کنید تا متوجه شوید چه موقع کاری را انجام دهید و در نتیجه موفق شوید. اگر به همه این عوامل توجه کنید، پنجره فرصت را به روی خود باز می‌کنید و با مغتنم شمردن فرصت موفق می‌شوید.