راهکارهای اجتناب از خطاهای سرمایه گذاری

  • اشتراک‌گذاری
  • 32
  • 0
راهکارهای اجتناب از خطاهای سرمایه گذاری

تعصبات رفتاری می‌توانند بیش از هر چیز دیگر موجب خطای سرمایه گذای شوند. رفتار مالی ما می‌توانند به طور مستقیم روی تصمیم گیری‌های ما تاثیر بگذارند و آن‌ها را به سمتی غیر منطقی هدایت کنند. اما جای نگرانی نیست؛ چرا که تمام تصمیمات ما می‌توانند به کمک درک و شناخت درست ما، قبل از این که وارد مسیر غیر منطقی شوند، به مسیر درست هدایت شوند و به مرحله اجرا برسند. در ادامه راهکارهای اجتناب از این خطاهای سرمایه گذاری را با هم بررسی می‌کنیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

نگرانی و اضطراب

شاید بارها شنیده باشید که اضطراب و نگرانی می‎‌تواند سطح ایمنی بدن را تا حد قابل توجه‌ای پایین بیاورد. اضطراب در مورد شکست‌ها باعث می‌شود که تمام سناریوهای احتمالی منتهی به شکست در آینده در ذهن‌مان تداعی شود؛ بنابراین قدرت ریسک کردن ما در سرمایه گذاری به شدت کاهش می‌یابد. به جای این که اضطراب در مورد اتفاقی که هنوز نیافتاده را در خود راه دهیم بهتر است با استفاده از استراتژی‌های مناسب در مسیر درست سرمایه گذاری گام برداریم و نگران هیچ چیز نباشیم.

دنباله روی

بسیاری از سرمایه گذاران در گذشته اعتقاد داشته‌اند که عملکرد سرمایه گذاری در گذشته می‌تواند آن چه که در آینده اتفاق می‌افتد را پیش بینی کند. به همین خاطر تلاش می‌کنند با افزایش تبلیغات به عملکرد گذشته برگردند و به جذب سرمایه گذار جدید بپردازند. باید از این نوع خطای سرمایه گذاری و رفتار مالی نادرست پرهیز کرد؛ چراکه روندها هیچ گاه یکسان نیستند و هزاران اتفاق و رویداد و تصمیم می‌توانند روی عملکرد ما تاثیر بگذارند.

خود انتسابی

این که تمام نتایج موفقیت آمیز را به خودمان نسبت دهیم و تقصیر نتایج بد را به عواملی خارجی و دیگران واگذار کنیم به عنوان یک رفتار غلط در سرمایه گذاری شناخته می‌شود. بسیاری از کسانی که در سرمایه گذاری مدام دچار شکست می‌شوند از این نوع تعصب رنج می‌برند. به جای بررسی نقاط ضعف خود، مدام به دنبال عوامل دیگر برای نتایج بد خود می‌گردند. البته این نوع از رفتار که به خود انتسابی نیز معروف است برای محافظت از خود در مواقعی که تمام نتایج شامل حال ما است نیز جواب می‌دهد و نوعی توجیه کردن به حساب می‌آید.

ناآشنایی

ممکن است برخی از سرمایه گذاران با وجود دستاوردهای بسیاری که در حوزه سرمایه گذاری داشته‌اند و بازار را به خوبی می‎‌شناسند اما باز به سمت و سوی زمینه‌های آشنا بروند که در گذشته چندان نتیجه خوبی نداشته‌اند. محدود کردن خود به گزینه‌های نه چندان موفق می‌تواند ما را به خطا در سرمایه گذاری بیاندازد.