۲۰ خانواده ثروتمند آسیا چه کسانی هستند؟ /کرونا با صاحبان ثروت چه کرد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 976
  • 0
۲۰ خانواده ثروتمند آسیا چه کسانی هستند؟ /کرونا با صاحبان ثروت چه کرد؟

به گزارش بلومبرگ، ۲۰ خانواده ثروتمند آسیا، ۴۶۳ میلیارد دلار ثروت دارند. این ثروتمندان کیستند و اهل کدام کشورها به شمار می‌روند؟ هر کدام چقدر ثروت دارند؟ و کرونا چه تاثیری بر آنها گذاشته است؟ در ادامه قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

ثروتمندترین خانواده آسیا

موکش آمبانی ثروتمندترین و قدرتمندترین شهروند فعلی هند است. او و خانواده‌اش به دلیل شیوع کرونا در هند، در حال حاضر در سوییس زندگی می‌کنند. در سال‌های اخیر، خانواده آمبانی بخت و اقبال بیشتری پیدا کرده‌اند و گمان می‌رود نقش قابل توجهی در زندگی اقتصادی و فرهنگی قاره آسیا به دست آورده‌اند. این خانواده صاحب شرکت ریلاینس است که ۱۹۵ هزار کارمند دارد و سالانه ۹۰ میلیارد دلار درآمد ایجاد می‌کند. خانواده آمبانی با در دست داشتن این شرکت، بیش از دو برابر خانواده شماره دو ثروتمند آسیا پول دارد. بر اساس گزارش بلومبرگ ثروت این خانواده به رغم کرونا، در مقایسه با ماه ژوئیه سال ۲۰۱۹ حدود ۲۵ میلیارد دلار افزایش یافته و به ۷۶ میلیارد دلار رسیده است.

مالکان سامسونگ، پنجمین خانواده ثروتمند آسیا

دومین خانواده ثروتمند آسیا، کووک است که در هنگ‌کنگ زندگی می‌کنند. ثروت این خانواده به ۳۳ میلیارد دلار می‌رسد. زمینه فعالیت این شرکت بیشتر روی املاک و مستغلات است. سومین خانواده حاضر در این فهرست خانواده چاراوانون است که ثروتش به ۳۱٫۷ میلیارد دلار می‌رسد. شرکت اصلی این خانوار «کرون پوکفند» است که در زمینه مخابرات، خطوط تلفن ثابت، خدمات اینترنتی، خرده‌فروشی و مواردی از این قبیل فعالیت می‌کند. خانواده هارتونو از اندونزی یا ثروت ۳۱٫۳ میلیارد دلار و خانواده لی از کره‌جنوبی با ۲۶٫۶ میلیارد دلار در رده‌های چهارم و پنجم ثروتمندترین خانواده‌های آسیا جای دارند. شاید جالب باشد بدانید که خانواده لی، مالک شرکت سامسونگ هستند.

دیگر ثروتمندان قاره کهن

در رده‌های بعدی ثروتمندترین خانواده‌های آسیا به ترتیب خانواده‌های یوویدیا از تایلند با ۲۴٫۲ میلیارد دلار، خانواده چنگ از هنگ‌کنگ با ۲۲٫۶ میلیارد دلار، خانواده میستری از هند با ۲۲ میلیارد دلار، خانواده پائو/وو از هنگ‌کنگ با ۲۰٫۲ میلیارد دلار و خانواده سای از فیلیپین با ۱۹٫۷ میلیارد دلار قرار گرفته‌اند. در این فهرست ۶ خانواده از هنگ‌کنگ، ۳ خانواده از کشور هند و تایلند، ۲ خانواده از کره جنوبی و سنگاپور و یک خانواده از کشورهای تایوان، اندونزی، ژاپن و فیلیپین به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید: 5 عادت برای ثروتمند شدن در جوانی

کرونا و مشکلات آن برای ثروتمندان

نیمی از ثروتمندترین خانواده‌های آسیا از سقوط املاک و صنایع مرتبط با تامین مالی آسیب دیدند. برای مثال خانواده چاراوانون بیش از ۶ میلیارد دلار را از دست داد. در حالی که خانواده کووک‌ ۵ میلیارد دلار از دست دادند. سیاری از خانواده‌های ثروتمند می‌دانستند در این دوره باید دارایی‌های خود را متنوع سازند و به سوی فناوری روی آورده‌اند. با این حال خانواده‌‎های ثروتمند با معضل دیگری نیز روبرو هستند. شیوع ویروس کرونا موجب شده شکاف ثروت و نابرابری بین مردم افزایش یابد. همین موضوع موجب اعتراضات دانشجویی در تایلند در واکنش به نابرابری شدید سلسله‌مراتبی اقتصادی و اجتماعی شده است. در هنگ‌کنگ نیز خانه‌ها مقرون به صرفه نیست و کرایه‌ها بسیار بالا است. افزایش نرخ بیکاری و نارضایتی از قوانین جدیدی که چین بر این کشور اعمال کرده نیز مزید بر علت شده است.

در هند نیز ۷۸ درصد جمعیت از پس رژیم غذایی سالم برنمی‌آیند و قرنطینه‌ها و کمبود شغل بسیاری را به قحطی و مرگ سوق داده است. به نظر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نابرابری حتی پیش از شیوع کرونا نیز زیاد بود و با شیوع آن افزایش هم یافته است. اکنون جنبه‌های اجتماعی آن بروز کرده و فقدان فرصت‌ها موجب بروز ناآرامی‌هایی شده است. به نظر می‌رسد کرونا علاوه بر افزایش نابرابری، موجب کاهش ثروت برخی از ثروتمندترین خانواده‌های آسیا نیز شده است. اما آنچه در این فهرست به چشم نمی‌خورد خانواده‌های ثروتمند غرب آسیا هستند. ممکن است یکی از دلایل این موضوع، نامشخص بودن ثروت این خانوارها و ابهام در مصادیق مالکیت آنها باشد.