ثروتمندترین مردان جهان در سال 2023

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 7584
  • 0
  ثروتمندترین مردان جهان در سال 2023

  جدال ایلان ماسک و مارک زاکربرگ فقط در مورد شبکه‌های اجتماعی نیست. این دو ثروتمند بزرگ دنیا هر دو در فهرست 10 نفره ما حضور دارند و رقیب هم هستند.

  چند وقتی است که اخبار مربوط به یک شبکه اجتماعی جدید به نام «تردز» و افتتاح آن شنیده می‌شود. این شبکه اجتماعی در روزهای اخیر رشد قابل توجهی داشته و مالک آن یکی از ثروتمندترین افراد دنیا به نام مارک زاکربرگ است. راه‌اندازی این شبکه اجتماعی به نحوی به شکل مبارزه میان ایلان ماسک، مالک توییتر و مارک زاکربرگ درآمده است و دو رقیب حتی یکدیگر را به مبارزه تن به تن دعوت کرده‌اند. اما از نظر ثروت و دارایی کدام یک بهتر است؟ مالک شبکه اجتماعی تردز پولدارتر است یا ایلان ماسک؟ در ادامه به آخرین فهرست ثروتمندترین مردان دنیا در سال 2023 می‌پردازیم و دارایی مالکان این دو شبکه اجتماعی را نیز مقایسه می‌کنیم.

  ایلان ماسک صدرنشین ثروتمندترین مردان دنیا

  تازه‌ترین آمار و ارقامی که از سوی شاخص میلیاردرهای بلومبرگ منتشر شده است، نشان می‌دهد ایلان ماسک، به صدر ثروتمندترین مردان جهان بازگشته است. مطابق با آخرین آمار بلومبرگ، ایلان ماسک توانست جای برنار آرنوی فرانسوی را که مدتی صدرنشین ثروتمندان دنیا بود، بگیرد. ثروت ماسک در اوایل ماه جولای 2023 به 243 میلیارد دلار رسیده که نسبت به ابتدای سال جاری میلادی 106 میلیارد دلار افزایش یافته است. در این رتبه‌بندی، برنار آرنو با ثروت 193 میلیارد دلاری در رده دوم قرار گرفته است. برنار آرنو از ابتدای سال میلادی حدود 31 میلیارد دلار به ثروت خود اضافه کرده است.

  بزوس، گیتس و الیسون؛ نام‌های مطرح ثروتمند

  در فهرست ثروتمندترین مردان جهان در سال 2023، نام جف بزوس در رده سوم دیده می‌شود. ثروت فعلی وی حدود 154 میلیارد دلار است و از ابتدای سال تاکنون حدود 47 میلیارد دلار رشد داشته است. رتبه چهارم نیز در اختیار بیل گیتس مشهور است. ثروت او 133 میلیارد دلار برآورد می‌شود که از ابتدای سال تاکنون حدود 23 میلیارد دلار بیشتر شده است. لری الیسون، کارآفرین معروف نیز در رده پنجم ثروتمندترین افراد دنیا قرار دارد. مجموع ثروت او 129 میلیارد دلار است که از ابتدای ژانویه 2023 تاکنون 37.6 میلیارد دلار افزایش داشته است.

  کارآفرینان برتر می‌تازند

  استیو بالمر، یکی دیگر از ثروتمندترین مردان جهان است که 117 میلیارد دلار ثروت دارد و در رتبه ششم قرار گرفته است. ثروت او از ابتدای سال جدید میلادی حدود 31 میلیارد دلار افزایش داشته است. پس از وی، وارن بافت با ثروت 115 میلیارد دلاری قرار گرفته است و 7.5 میلیارد دلار از ابتدای سال ثروتمندتر شده است. بافت یکی از معروفترین افرادی است که در حوزه سرمایه گذاری فعالیت می‌کنند. لری پیج، از تاثیرگذارترین افرادی که در شکل‌گیری گوگل نقش داشته در این فهرست جایگاه هشتم را دارد و ثروتش به 109 میلیارد دلار می‌رسد که از ابتدای سال 26 میلیارد دلار افزایش داشته است.

  در رتبه 9 و 10 ثروتمندترین افراد نیز به ترتیب مارک زاکربرگ و سرگئی برین قرار گرفته‌اند. زاکربرگ 106 میلیارد دلار ثروت دارد که 60 میلیارد دلار از ابتدای 2023 زیادتر شده است. ثروت برین نیز که یکی دیگر از مهمترین بنیانگذاران گوگل محسوب می‌شود، در حال حاضر 104 میلیارد دلار برآورد شده و از اول سال میلادی 24 میلیارد دلار رشد داشته است.

  ثروتمندترین مرد آسیا کیست؟

  در جدیدترین آمار و ارقام موکش آمبانی از هند به عنوان ثروتمندترین مرد آسیا معرفی شده است. آمبانی دوازدهمین فرد ثروتمند دنیا محسوب می‌شود که ثروتش به 90.3 میلیارد دلار می‌رسد. او که در زمینه انرژی فعالیت می‌کند، تا ماه جولای سال 2023 حدود 3.2 میلیارد دلار به ثروتش اضافه کرده است.

  نکات مهم فهرست 10 نفره ثروتمندترین مردان جهان

  یکی از نکات مهم این فهرست تمرکز کارآفرینان و ثروتمندان در ایالات متحده است. در فهرست 10 نفره ثروتمندترین مردان جهان، 9 نفر آمریکایی هستند و تنها یک نفر فرانسوی در این میان وجود دارد. نکته دیگر اهمیت فناوری در خلق و تولید ثروت است. از میان افراد مورد بررسی، 8 نفر در حیطه فناوری فعالیت می‌کنند و تنها دو نفر در حوزه‌های دیگر قرار دارند. همین موضوع نشان می‌دهد این حیطه برای رشد و توسعه فردی و اقتصاد کلان جامعه چقدر مهم است. در نهایت این که همان طور که ملاحظه کردید، جدال ایلان ماسک و مارک زاکربرگ فقط در مورد توییتر و شبکه‌های اجتماعی نیست. این دو ثروتمند بزرگ دنیا هر دو در فهرست 10 نفره ما حضور دارند، هرچند ایلان ماسک در اینجا دست بالاتر را دارد.

  تازه‌ترین‌ها