سرمایه+>بورس>سفته بازی چیست و سفته باز چه کسی است؟>

سفته بازی چیست و سفته باز چه کسی است؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 209
  • 0
  سفته بازی چیست و سفته باز چه کسی است؟
  در سفته‌بازی به طور کلی مقداری پول نگه داشته می‌شود تا در فرصت مناسب فرد اقدام به خرید یک گزینه سرمایه‌گذاری کند. این عمل در بازار سهام به ورود سرمایه و نقدینگی بالای سفته بازان گفته می‌شود.

  یکی از اصطلاحاتی که در میان فعالان بازار سرمایه وجود دارد و گاهی به گوش می‌رسد، همین عبارت "سفته بازی" و یا "سفته باز" است. اما باید گفت که میان آن چه که ما فکر می‌کنیم تا این اصطلاح در بازار بورس اختلاف بسیاری وجود دارد. درست شنیده‌اید. در بازار بورس، عملی به نام سفته بازی و شخصی به نام سفته باز وجود دارد. سفته بازان اشخاصی هستند که با ریسک بسیار زیادی به فعالیت‌های اقتصادی در بازار بورس می‌پردازند. اما برای آشنایی با این اصطلاح فعال در بازار سهام نیاز به توضیح و تشریح بیش‌تری داریم.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  به چه عملی سفته بازی می گویند؟

  افرادی که به نام سفته باز در بازار بورس فعالیت می‌کنند با ریسک بسیار بالایی وارد معاملات این بازار می‌شوند. این معاملات ممکن است به قیمت از دست رفتن کل مبلغ سرمایه گذاری شده شود اما موضوع مهم در مورد سفته بازان این است که آن‌ها به شدت نسبت به حوزه سرمایه گذاری که در آن فعال هستند تسلط دارند و به خاطر آگاهی‌شان معمولا بدون ضرر و با سودهای هنگفت از معامله خارج می‌شوند. در سفته‌بازی به طور کلی مقداری پول نگه داشته می‌شود تا در فرصت مناسب فرد اقدام به خرید یک گزینه سرمایه‌گذاری کند. این عمل در بازار سهام به ورود سرمایه و نقدینگی بالای سفته بازان گفته می‌شود. سفته بازان با ورود سرمایه به سراغ خرید سهامی می‌روند که از قبل به نوسان گیری و تحلیل آن‌ها پرداخته‌اند. با ورود سفته بازی به بازار سهام، ارزش سهام موردنظر بالاتر از ارزش قیمتی آن به طور فزاینده‎‌ای بیش‌تر می‌شود.

  سفته بازها چه کسانی هستند؟

  همان‌طور که گفتیم افرادی که سفته بازی را انجام می‌دهند سفته باز نام دارند. این دست از افراد با ورود کل سرمایه خود وارد بازار می‌شوند. سفته بازان با قرار دادن بخشی از سرمایه خود اقدام به خرید سهام می‌کنند و باعث افزایش قیمت آن می‌شوند. یکی از نشانه‌هایی که می‌توان از طریق آن به حضور سفته بازها در یک سهم پی برد همین افزایش رقم سهم است. بعد از این که قیمت سهم به وسیله صف خریدی که این افراد تشکیل داده‌اند به بالاترین حد ممکن رسید، اقدام به فروش صورت می‌گیرد؛ در نتیجه همان طور که قیمت سهم موردنظر با سرعت بالا رفته است به همان شدت پایین می‌آید. در مورد سهام بنیادی باید گفت که این خرید و فروش‌ها چندان تاثیری بر قیمت آن‌ها نمی‌گذارد و تقریبا همان روال عادی خود را طی می‌کنند.

  بیشتر بخوانید: خوراکی‌ها در اردیبهشت 1400 چقدر گران شدند؟

  تبعات و حد و مرز در سفته بازی

  گفتنی است که حضور سفته بازان باعث اتفاقاتی هم در بازار می‌شود که چندان مورد پسند معامله گران و سهام داران نیست. یکی از اتفاقاتی که باعث آن را سفته بازی‌های بی حد و مرز می‌دانند به وجود آمدن حباب‌های قیمتی است. گاهی افزایش قیمت تا به اندازه‌ای بالا می‌رود که باعث به وجود آمدن حباب‌های قیمتی می‌شود. البته بعضی از سهم‌ها نیز در مجاورت این حباب‌ها به شدت دچار کاهش قیمت می‌شوند. می‌توان گفت که حضور سفته بازان باعث به وجود آمدن بی اعتمادی در بازار می‌شود. تاثیرات مخرب سفته بازی به فرآیند نوسانات سنگین نیز منتهی می‌شود. متاسفانه به دلیل وجود چنین فعالیتی در بازار بورس، سهام بسیاری از شرکت‌های کوچک بازیچه دست سفته بازها می‌شود و در نهایت این سهام منجر به سقوط می‌شوند.

  این دست از افراد با ورود کل سرمایه خود وارد بازار می‌شوند. سفته بازان با قرار دادن بخشی از سرمایه خود اقدام به خرید سهام می‌کنند و باعث افزایش قیمت آن می‌شوند. یکی از نشانه‌هایی که می‌توان از طریق آن به حضور سفته بازها در یک سهم پی برد همین افزایش رقم سهم است. بعد از این که قیمت سهم به وسیله صف خریدی که این افراد تشکیل داده‌اند به بالاترین حد ممکن رسید، اقدام به فروش صورت می‌گیرد؛ در نتیجه همان طور که قیمت سهم موردنظر با سرعت بالا رفته است به همان شدت پایین می‌آید. در مورد سهام بنیادی باید گفت که این خرید و فروش‌ها چندان تاثیری بر قیمت آن‌ها نمی‌گذارد و تقریبا همان روال عادی خود را طی می‌کنند.
  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها