ایده ‌های کارآفرینی برای آینده / مشاغل پررونق سال‌های آتی

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 308
  • 0
  ایده ‌های کارآفرینی برای آینده / مشاغل پررونق سال‌های آتی

  پیش‌بینی آینده به خصوص پیش‌بینی اقتصاد و کسب و کاری پررونق بسیار دشوار است. کارآفرینان موفق از تفکر دنباله رو و گله‌ای تبعیت نمی‌کنند و با هوشمندی و با توجه به نیاز بازار، روی کسب و کارهایی تمرکز می‌کنند که هم در آینده جای رشد بسیار زیادی دارند و هم سودآوری می‌کنند. اگر می‌خواهید کسب و کاری برای آینده ۱۰ ساله یا فرزندانتان راه بیاندازید یا رشته‌ای با آینده خوب برای آینده در نظر دارید، با ما همراه باشید تا به بررسی ایده های کارآفرینی و پررونق آینده بپردازیم.

  ایده های کارآفرینی

  پرینترهای سه بعدی

  یکی از ایده‌ های کارآفرینی مربوط به پرینترهای سه بعدی است چرا که این پرینترها در صنایع بسیاری از جمله مدل‌های معماری، طراحی سینک و قطعات یدکی دوربین به کار می‌روند. به جای ساخت اشیا در کارخانه‌ها و خرج تراشی می‌توان با صرف کم‌ترین هزینه اجزای مربوطه را در پرینترهای سه بعدی سر هم بندی کنیم. گرچه در حال حاضر، می‌توان شمه‌هایی از حضور این فناوری روز را در ساخت مجسمه‌های افراد مشهور هم دید. پرینترهای سه بعدی در آینده بسیار مشهورتر خواهند شد.

  ساخت و ترمیم اعضای بدن

  نمی‌خواهیم درباره ساخت و ترمیم اعضای بدن در آزمایشگاه صحبت کنیم بلکه می‌خواهیم در مورد مهندسی بافت که در موارد گسترده‌ای از جمله رشد پوست، تاندون و عضله به کار می‌رود، صحبت کنیم. برای مثال می‌توان به شرکتی اشاره کرد که در حال تلاش برای ترمیم پارگی رباط صلیبی بدون استفاده از تاندون‌های سایر نواحی بدن و عمل جراحی است. این شرکت با کارگذاری پلیمری در محل پارگی، به سلول‌های بنیادی خون این امکان را می‌دهد که جراحت و پارگی را ترمیم کنند. می‌بینید که بدون این‌که زیر تیغ جراحی برویم می‌توانیم با مهندسی بافت که از ایده ‌های کارآفرینی است درمان شویم.

  ازدواج تراپی

  ازدواج تراپی یکی از ایده های کارآفرینی است چرا که در آینده نیاز به درمانگران ازدواج و خانواده بیش از پیش حس می‌شود. از آنجایی که در دورانی زندگی می‌کنیم که فناوری با تمام مزایایش باعث شده انسان‌ها نسبت به یکدیگر احساس بی نیازی کنند، این حرفه می‌تواند به این باور کاذب خط بطلان بکشد و متخصصین این امر به کمک زوج‌ها بیایند و به جای متارکه یا طلاق عاطفی به صلح و محکم کردن روابط آن‌ها کمک کنند. شاید این باور که انسان‌ها به یکدیگر نیازی ندارند به نظر عده‌ای از ما غیر واقعی به نظر برسد. اما جالب است بدانیم بسیاری از کشورهای توسعه یافته با معضل تنهایی افراد مواجه هستند. این مسئله تا جایی ادامه پیدا کرده است که برخی از این کشورها مانند انگلستان در کابینه خود جایگاهی به نام “وزیر تنهایی” تعبیه کرده‌اند. این موضوع در آینده می‌تواند برای ایران نیز مصداق داشته باشد.

  ایستگاه شارژ اتوموبیل

  اتوموبیل‌هایی که با برق کار می‌کنند خیلی زود جایگزین اتوموبیل‌های بنزینی می‌شوند و بسیاری از افراد برای مالکیت آن‌ها سر و دست می‌شکنند. برای مثال نیسان لیف اتوموبیلی است که کاملا با برق کار می‌کند و قبل از اینکه پایش به نمایشگاه‌های ایالات متحده برسد فروخته شد! در نتیجه در آینده‌ای نه چندان دور نیاز به ایستگاه‌هایی داریم که شارژ این اتوموبیل‌ها را تامین می‌کنند. ساعت‌ها طول می‌کشد تا این اتوموبیل‌ها شارژ شوند به همین دلیل هم ساخت ایستگاه‌های شارژ برای اتوموبیل‌هایی که با برق کار می‌کنند یکی از بهترین ایده های کارآفرینی است.

  بیشتر بخوانید: 4 ایده ارزشمند کارآفرینی از اوبر

  شرکت‌های ذخیره ساز دی اِن اِی DNA و مهندسی ژنتیک

  مطالعه دی اِن اِی در زمینه بسیاری از بیماری‌ها به ما کمک می‌کند و اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با آن بیماری‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد. مطالعه دی اِن اِی یکی از ایده‌ های کارآفرینی است و سرمایه گذاری در این زمینه به پیشرفت بیش‌تر و کسب اطلاعات بیش‌تر در زمینه بیماری‌ها کمک می‌کند. بایو نانو ماتریکس شرکتی است در فیلادلفیا که با به روزترین فناوری به مطالعه دی اِن اِی می‌پردازد. البته دیگر شرکت‌هایی در جهان هستند که به صورت جدی مساله ذخیره‌سازی دی اِن اِی را پیگیری می‌کنند و در حال فراهم کردن ملزومات این کار هستند. اساس کار ذخیره‌سازی دی اِن اِی و چگونگی کمک این کار به بشریت به این شکل است که در ابتدای تولد هر انسان از بند ناف او نمونه برداری می‌شود و از دی اِن اِی برداشته شده از بند ناف در محفظه‌های ویژه‌ای مراقبت می‌شود. به این شکل وقتی نوزاد به سن بزرگسالی می‌رسد، در صورت بروز بیماری و یا از دست دادن عضوی از بدنش، می‌توان از دی اِن اِی ذخیره‌سازی شده برای درمان قسمت‌های آسیب دیده بدن او و بروز بیماری‌ها از آن استفاده کرد. کار در زمینه دی ان ای می‌تواند فرصتی خوبی برای آینده شما فزاهم سازد. در ایران نیز این شرکت‌های دانش بنیان به شدت مورد توجه قرار دارند.