خرید دلار بهتر است یا صندوق‌های سرمایه گذاری؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 1522
  • 0
  خرید دلار بهتر است یا صندوق‌های سرمایه گذاری؟
  اگر بازده دلار را با توجه به تورم بسنجیم، خواهیم دید که در بازه 3 ساله تورم بیشتر از دلار رشد کرده است. این به معنی آن است که اگر پولتان را به دلار تبدیل کرده بودید، در بازه 3 ساله سرمایه‌تان به اندازه تورم رشد نمی‌کرد.

  در سه سال گذشته تورم شدیدی در کشور وجود داشته است. همین تورم باعث شده تا بسیاری از مردم به دنبال یافتن گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشند تا از دسترنج سال‌ها کار خود محافظت کنند. در چنین شرایطی معمولا چند گزینه مطرح می‌شود. یکی از این موارد دلار است. در واقع با افزایش تورم، ارزش پول یک کشور در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی با افت روبرو می‌شود و به همین دلیل هم مورد استقبال برخی از آحاد جامعه قرار می‌گیرد. درست است که همگام با تورم، ارزش دلار در برابر ریال افزایش پیدا کرده است، اما این سرمایه‌گذاری لزوما نمی‌توانست شما را در برابر تورم بیمه کند و بهترین سرمایه‌گذاری ممکن هم نبود. در ادامه بازده دلار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مقایسه خواهیم کرد.

  چشم‌انداز تورمی در 5 سال اخیر

  بیایید ابتدا بر اساس داده‌های مرکز آمار، نگاهی به تورم بیندازیم. اگر تورم را در بازه 3 ساله یعنی از پایان اسفند سال 1397 تا پایان سال 1400 در نظر بگیریم، خواهیم دید که سطح عمومی قیمت‌ها در این بازه زمانی 2.4 برابر شده است. در بازه زمانی 5 ساله، یعنی از پایان سال 1395 تا پایان 1400 هم قیمت کالاها و خدمات به طور کلی 3.8 برابر شده است. این مقدار تورم قابل توجه است و به شدت موجب افت قدرت خرید مردم در طول زمان شده است.

  دلار چقدر سود می‌دهد؟

  اگر در بازه‌های زمانی بالا بازدهی دلار را مورد بررسی قرار دهیم، می‌بینیم که دلار 5 سال پیش کمتر از 4 هزار تومان بود و اکنون به 27 هزار تومان رسیده است. به این ترتیب، در بازه 3 ساله دلار تقریبا دو برابر شده است. در بازه 5 ساله نیز 7 برابر شده است. اگر بازده دلار را با توجه به تورم بسنجیم، خواهیم دید که در بازه 3 ساله تورم بیشتر از دلار رشد کرده است. این به معنی آن است که اگر پولتان را به دلار تبدیل کرده بودید، در بازه 3 ساله از پس تورم برنمی‌آمدید. البته در صورتی که بازه را 5 ساله در نظر بگیریم، رشد دلار بسیار بهتر از تورم عملکرده و شما را از افت سرمایه نجات داده است. همان طور که دیدیم، در بازه زمانی 3 ساله و 5 ساله بازدهی دلار اختلاف زیادی دارد و اگر همین اواخر دلار خریده‌اید، احتمالا با احتساب تورم عقب هم افتاده‌اید.

  ریسک‌ها و مزایای خرید و نگهداری دلار

  دلار مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری ریسک‌ها و مزایایی دارد. ریسک‌های خرید دلار را می‌توان در چند مورد اشاره کرد. یکی از ریسک‌های مهمی که برای خرید دارایی‌هایی مانند دلار وجود دارد، خطر سرقت و شرایط نگهداری آن است. خرید دلار در مقادیر زیاد به جای امنی برای نگهداری نیاز دارد و علاوه بر این، از هر کسی هم نمی‌توان آن را تهیه کرد. صرف نظر از ریسک‌های این چنینی، برخی ریسک‌های دیگر نیز در مورد دلار وجود دارند. معمولا دلار در ایران در کوتاه‌مدت یا حتی میان مدت با سرکوب قیمتی روبرو می‌شود، به این معنی که قیمت دلار با سیاست‌هایی تا حدودی کنترل می‌شود. در سال‌های اخیر که به دلیل تحریم‌های شدید دسترسی ایران به منابع ارزی کاهش پیدا کرده، این سیاست نتوانسته است چندان مجالی برای تاثیرگذاری پیدا کند. اگر برجام احیا شود، احتمال افت دلار یا تثبیت آن برای مدتی وجود دارد.

  از سوی دیگر، دلار مزایایی هم دارد. این واحد پولی ارز معتبری است و در بلندمدت بازده معقولی داشته است. به واسطه سیاست‌های نامناسب اقتصادی معمولا دلار بازدهی مناسبی هم داشته است. با این همه گزینه دیگری هم وجود دارد که بازدهی بهتری به ما بدهد.

  بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازه 3 تا 5 ساله

  در بالا به بررسی تورم و بازدهی دلار پرداختیم. اینجا می‌خواهیم گزینه بهتری را به شما معرفی کنیم. صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی گزینه مناسبی برای بسیاری از افرادی هستند که تا حدودی روحیه ریسک‌پذیری داشته باشند. صندوق‌های معتبر با استفاده از متخصصان بازار سهام اقدام به انتخاب و خرید سهام مناسب می‌کنند و به این ترتیب بازدهی مناسبی برای سرمایه‌گذاران خود کسب می‌کنند. به عنوان مثال، صندوق آوای سهام کیان در بازه 3 ساله 7.5 برابر شده و در بازه 5 ساله 26.4 برابر شده است. صندوق آهنگ سهام کیان نیز در بازه 3 ساله 9.3 برابر و در بازه 5 ساله 14.7 برابر شده است. در واقع اگر 5 سال پیش 10 میلیون تومان در صندوق آوای سهام کیان قرار می‌دادید، بعد از 5 سال پولتان 264 میلیون تومان شده بود. یا اگر سه سال پیش، 10 میلیون تومان از پولتان را در صندوق آهنگ سهام کیان سرمایه‌گذاری می‌کردید، بعد از 3 سال پولتان 93 میلیون تومان شده بود. این بازدهی‌ها اصلا قابل مقایسه با بازدهی دلار یا تورم نیست و بسیار بهتر است. صندوق‌های سهامی این خوبی را دارند که برای کسانی که آگاهی یا وقت زیادی از بازار سهام ندارند، بسیار مناسب هستند.

  جمع‌بندی

  در این مطلب، بازدهی دلار را با صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی معتبر بررسی کردیم و آن را در بازه‌های 3 تا 5 ساله با تورم نیز مقایسه نمودیم. همان طور که نتایج نشان می‌دهد، صندوق‌های سهامی کیان عملکرد بسیار بهتری داشته‌اند و علاوه بر این که قدرت خرید شما را در طول زمان حفظ کرده‌اند، سرمایه شما را نیز به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داده‌اند. بنابراین هنگام سرمایه‌گذاری، این صندوق‌ها را نیز در نظر داشته باشید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها