سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>طلا بخریم یا صندوق طلا؟ مقایسه بازدهی‌ها در سال منتهی به پاییز ۹۹>

طلا بخریم یا صندوق طلا؟ مقایسه بازدهی‌ها در سال منتهی به پاییز ۹۹

  • اشتراک‌گذاری
  • 204
  • 0

  سرمایه‌گذاران سنتی در ایران عموما گزینه‌های اندکی در دست داشتند. طلا، زمین و مسکن از جمله چنین سرمایه‌گذاری‌هایی بودند. در یک سال و نیم اخیر، تورم، تحریم اقتصادی و نااطمینانی‌های اقتصادی موجب رشد سریع قیمت طلا و سایر دارایی‌ها شده است. در این حوزه یک مساله مهم پیش می‌آید و آن انتخاب گزینه مناسب سرمایه‌گذاری است. بسیاری از افراد در شرایط اخیر اقدام به خرید طلا و سکه کرده‌اند. اما آیا جانشین بهتری نیز برای آنها وجود دارد؟ صندوق طلا یکی از این گزینه‌ها است. در اینجا قصد داریم بازده طلا و صندوق‌های طلا را مقایسه کنیم تا ببینیم بازدهی کدام یک بهتر بوده است.

  روند قیمتی و بازده طلا

  قیمت طلا امروز چهارشنبه به یک میلیون و ۱۴۷ هزار تومان رسید. اما مقایسه قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در فاصله پایان آبان تا پایان آذر، حاکی از این است که طلا افزایش ۲٫۱۶ درصدی داشته است. در این بازه، قیمت فلز زرد با افزایش ۲۴ هزار تومانی به یک میلیون و ۱۳۷ هزار تومان رسید. مقایسه قیمت طلا با سکه نشان می‌دهد که در طول زمان بهتر بود طلا خریداری می‌کردیم یا صندوق‌ طلا را انتخاب می‌کردیم. بررسی‌های سرمایه پلاس نشان می‌دهد که در بازه ۳ ماهه نیز طلا بازده ۷٫۲- درصدی را تجربه کرده است. در واقع خزان فلز زرد در پاییز رخ داده است. نگاهی به بازده یک ساله نیز نشان می‌دهد طلا در طول یک سال اخیر از ۴۶۴ هزار تومان افزایش یافته و شاهد رشد ۱۴۵ درصدی بوده است.

  روند سکه امامی و بازده آن

  قیمت سکه امامی امروز چهارشنبه به مرز ۱۲ میلیون تومان رسیده است. مقایسه قیمت سکه امامی در پایان آبان و پایان آذر نشان می‌دهد قیمت سکه از ۱۱ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۹۳۸ هزار تومان افزایش یافته است. این موضوع به معنی بازدهی ۱٫۶ درصدی سکه در این یک ماه است. بررسی بازدهی پاییزی سکه حاکی از این است که سکه ۸٫۵ درصد در پاییز کاهش یافته است. تمام سکه در یک سال اخیر منتهی به آذر نیز رشد ۱۶۲ درصدی را تجربه کرده است.

  بازده صندوق‌ طلا در طول زمان

  نگاهی به بازده صندوق طلا در طول زمان نشان می‌دهد که در ماه آذر میانگین بازدهی صندوق‌های طلا ۲٫۲۴ درصد بوده است. دامنه این بازدهی نیز در یک ماه فوق‌الذکر بین ۲٫۱۶ تا ۲٫۳۱ درصد را تشکیل می‌دهد. بازدهی این صندوق‌ها در سه ماه پاییز نیز به طور متوسط ۱۱٫۷۹- درصد و در یک سال منتهی به آذر ۱۷۴٫۶ درصد بوده است.

  بیشتر بخوانید: دلایل افزایش قیمت طلا چیست؟

  جمع‌بندی

  بر اساس آنچه گفته شد به نظر می‌رسد در یک سال گذشته بازدهی صندوق‌های طلا بیش از خرید طلا و سکه بوده است. حتی در یک ماه اخیر نیز میانگین صندوق‌ها بالاتر بوده است. همچنین در فاصله سه ماهه، بازدهی صندوق‌ها کمتر از طلا و سکه فیزیکی بوده که یکی از دلایل آن به خاطر ریزش گواهی‌های سکه بورسی است. اما فارغ از بازدهی صندوق‌های طلا از چند جنبه دیگر نیز مزیت‌هایی دارند. به عنوان مثال، نگهداری طلای فیزیکی و سکه با خطرات سرقت یا گم شدن روبرو است. علاوه بر این خرید طلا اجرت و دستمزدی می‌خواهد. بنابراین توصیه ما این است که اگر فکر می‌کنید قیمت طلا قرار است بالا برود، صندوق‌های طلا را بخرید. بازدهی و مزایای دیگر صندوق‌ها ارزش انتخاب آنها را بالاتر می‌برد.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...