طلا بخریم یا صندوق طلا؟ مقایسه بازدهی‌ها در سال منتهی به 1401

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 585
  • 0
  طلا بخریم یا صندوق طلا؟ مقایسه بازدهی‌ها در سال منتهی به 1401
  طلای 18 عیار اصولا برای ساخت طلا و جواهرات به کار برده می‌شود. یکی از مزایای خرید طلای 18 عیار زینتی این است که علاوه بر این که خانوارها می‌توانند از طلای خود به صورت روزمره استفاده نمایند، یک سرمایه گذاری خوب نیز انجام داده‌اند. از سوی دیگر، طلا دارای نقدشوندگی بالایی است و سرمایه گذار می‌تواند هر لحظه سرمایه خود را به وجه نقد تبدیل نماید.

  سرمایه‌گذاران سنتی در ایران عموما گزینه‌های اندکی در دست داشتند. طلا، زمین و مسکن از جمله چنین سرمایه‌گذاری‌هایی بودند. در سال‌های اخیر، تورم، تحریم اقتصادی و نااطمینانی‌های اقتصادی موجب رشد سریع قیمت طلا و سایر دارایی‌ها شده است. در اینجا یک مساله مهم برای افراد و خانواده‌ها پیش می‌آید و آن انتخاب گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری است. بسیاری از افراد در شرایط اخیر اقدام به خرید طلا و سکه کرده‌اند. اما آیا جانشین بهتری نیز برای آنها وجود دارد؟ صندوق طلا یکی از این گزینه‌ها است. در اینجا قصد داریم بازده طلا و صندوق‌های طلا را مقایسه کنیم تا ببینیم بازدهی کدام یک بهتر بوده است.

  روند قیمتی و بازده طلا

  در سبد سرمایه گذاری خانوارهای ایرانی طلای 18 عیار همیشه یکی از گزینه‌های مناسب بوده است. هر گرم طلای 18 عیار در روز پنج شنبه، 23 اسفند سال 1401 به 2 میلیون و 284 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که در آخرین معامله سال 1400، مصادف با 26 اسفند سال 1400 قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار آزاد عدد یک میلیون و 229 هزار تومان را تجربه کرده بود. با توجه به این افزایش قیمت طلا در این بازه زمانی مورد بررسی، می‌توان دریافت هر گرم طلای 18 عیار برای سرمایه گذاران بازده 85.9 درصدی داشته است. بازده طلا در این بازه زمانی بسیار بالاتر از نرخ تورم بوده است. در نتیجه سرمایه گذاری در طلا نه تنها توانسته است تورم موجود را پوشش دهد بلکه سود مناسبی نیز به سرمایه گذاران خود ارائه کرده است.

  مزایا و معایب طلای 18 عیار

  طلای 18 عیار اصولا برای ساخت طلا و جواهرات به کار برده می‌شود. یکی از مزایای خرید طلای 18 عیار زینتی این است که علاوه بر این که خانوارها می‌توانند از طلای خود به صورت روزمره استفاده نمایند، یک سرمایه گذاری خوب نیز انجام داده‌اند. از سوی دیگر، طلا دارای نقدشوندگی بالایی است و سرمایه گذار می‌تواند هر لحظه سرمایه خود را به وجه نقد تبدیل نماید. اما سرمایه گذاری در طلا دارای معایبی نیز هست. از جمله می‌توان به ریسک نگه‌داری فیزیکی آن اشاره کرد. سرمایه گذار برای این که بتواند در طلا سرمایه گذاری کند، باید به صورت فیزیکی طلای خریداری شده را در منزل نگه‌داری کند. همچنین خرید طلای زینتی برخی هزینه‌های اضافی دارد. سرمایه گذار باید علاوه بر قیمت روز طلای 18 عیار، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به اضافه سود فروشنده و اجرت نیز به قیمت طلا خریداری شده اضافه کند. اما در هنگامی که خریدار می‌خواهد این طلا را بفروشد، این گونه مبالغ اضافی پرداخت شده در هنگام خرید، از قیمت آن کسر می‌شوند.

  بازده صندوق‌ طلا در طول زمان

  سوالی که ممکن است سرمایه گذاران طلا در ذهن داشته باشند این است که، آیا راه حل بهتری برای سرمایه گذاری در طلای گرمی وجود دارد یا خیر؟ بله وجود دارد و یکی از این راه‌ها خرید صندوق سرمایه گذاری در طلا است. صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا در سال‌های گذشته ایجاد شده‌اند. از جمله این صندوق‌ها می‌توان به صندوق طلای کیان اشاره کرد. این صندوق در بازار با نماد گوهر شناخته می‌شود. هر واحد صندوق طلای کیان در تاریخ 26 ام اسفند سال 1400 حدودا 6 هزار و 8 تومان بوده است در حالی که قیمت هر واحد از این صندوق در 23 اسفند سال 1401 تقریبا 12 هزار و 185 تومان شده است. در نتیجه سرمایه گذارانی که در صندوق طلای کیان سرمایه گذاری کرده‌اند در این بازه زمانی حدودا 102.8 درصد سود کسب کرده‌اند. همان طور که مقایسه بازدهی صندوق طلای کیان و طلای گرمی 18 عیار نشان می‌دهد در بازه زمانی یک ساله سوددهی صندوق طلای کیان بالاتر از طلای 18 عیار بوده است.

  مزایا و معایب صندوق طلا

  صندوق طلا دارای مزایایی است که می‌تواند برای سرمایه گذاران بسیار جذاب باشد. این صندوق‌ها معاف از مالیات هستند. همچنین سرمایه گذاران در هنگام سرمایه گذاری در صندوق طلا چیزی به عنوان سود فروشنده و اجرت پرداخت نمی‌کنند. به همین دلیل هنگام فروش صندوق رقمی بابت مالیات بر ارزش افزوده و سود فروشنده از رقم اصلی سرمایه گذاری کاسته نمی‌شود. از سوی دیگر، سرمایه گذاری در صندوق طلا سرمایه پایین‌تری نسبت به سرمایه گذاری در طلای فیزیکی نیاز دارد. زیرا برای شروع سرمایه گذاری در صندوق طلا حداقل سرمایه‌ای که نیاز است 500 هزار تومان است. اما برای سرمایه گذاری در طلای فیزیکی به سرمایه‌های بالاتری نیاز داریم. همچنین صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا ریسک سرقت فیزیکی ندارند.

  جمع‌بندی

  بر اساس آنچه گفته شد به نظر می‌رسد در یک سال گذشته بازدهی صندوق‌های طلا بیش از خرید طلا و سکه بوده است. فارغ از بازدهی، صندوق‌های طلا از چند جنبه دیگر نیز مزایایی نسبت به خرید طلای 18 عیار دارند. به عنوان مثال، نگهداری طلای فیزیکی و سکه با خطرات سرقت یا گم شدن روبرو است. علاوه بر این، خرید طلا اجرت و دستمزد می‌خواهد. بنابراین توصیه ما این است که اگر فکر می‌کنید قیمت طلا قرار است بالا برود، صندوق‌های طلا را بخرید. این کار بازدهی به دست آمده شما را بالاتر می‌برد و برخی مزایا را با خود به همراه دارد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها