۶ زن موفق خاورمیانه‌ای در کارآفرینی / از تولید انرژی از زباله تا مد و جواهرات

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 316
  • 0
  ۶ زن موفق خاورمیانه‌ای در کارآفرینی / از تولید انرژی از زباله تا مد و جواهرات

  کمتر پیش می‌آید زنان را به عنوان کارآفرین تصور کنیم، با این حال این تصور غلط است. حتی در خاورمیانه هم با وجود مشکلات زیادی که ممکن است بر سر راه آنها باشد، زنان موفق کم نیستند. کسب و کارهای موفق و شرکت‌های خوب زیادی توسط آنان بنیان گذاشته شده است. زنان نیمی از جمعیت یک کشور را تشکیل می‌دهند و توانمندی آنان به مفهوم توانمندی کل جامعه است. در ادامه به مهمترین کارآفرینی‌هایی که توسط زنان خاورمیانه‌ای صورت گرفته است، اشاره می‌کنیم.

  زنان موفق خاورمیانه

  سرمایه گذار قدرتمندی که تعصب جنسیتی را به چالش می‌کشد!

  فقط ۱۲% شرکت‌های استارت آپ در خاورمیانه بنیانگذار زن دارند و الیسا فرایها؛ بنیانگذار شرکت رسانه ومدیا Womedia قصد دارد این موضوع را تغییر دهد. او قصد دارد زنان را به این باور برساند تا به جایگاهی درخور برسند و بتوانند کارآفرینی موفق شوند.

  ساخت اپی برای تشخیص احساسات

  رعنا الکلیوبی یکی دیگر از زنان کارآفرین است که کار جالب توجهی انجام داده است. این دانشمند مصری که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند، دست به اختراع اپی زده است. اپ وی بلافاصله احساسات افراد را از طریق دوربین روی لپتاپ کشف می‌کند. شرکت وی، «افکتیوا» قصد دارد تبدیل به پلتفرم احساسی برای هوش مصنوعی شود و در صنایعی مانند تبلیغات، رسانه، بازی‌های ویدیویی، آموزش آنلاین و برخی موارد دیگر، نوآوری‌هایی ایجاد نماید.

  کارآفرینی با اهرم تبلیغات

  یکی دیگر از زنان موفق خاورمیانه خانم سارا آربی یکی از جسورترین و موفق‌ترین مدیران است و در پی راه‌هایی خلاقانه برای تغییر روش تبلیغات در خاورمیانه است.

  تولید انرژی از زباله!

  «شیما عمر» یک خانم مهندس است که با همکاری کشاورزان محلی از زباله انرژی تولید کرد. به نظر می‌رسد که هیچ دیوار و مانعی نمی‌تواند جلوی کار این بانو را بگیرد و ایشان با جسارت تمام پا به حیطه‌ای کاملا مردانه گذاشت تغییرات اساسی و هوشمندانه زیست محیطی ایجاد کرد. این بانو از شهر کوچکی که در آن بزرگ شده بود خارج شد و با سفر به جای جای مصر در پی شکوفایی شرکت استارت آپی خود بود. او با تبدیل زباله‌های کشاورزی به بیوگاز در شرکت خود به نام بیومیکس توانست یکی از زنان موفق خاورمیانه شود.

  “هیچ کس به شما نمی‌گوید از پس این کار بر می‌آیید”

  این شعار «دانا خاطر» بنیانگذار کوتِریک Coterique است که در ۲۲ سالگی توانست در لس آنجلس، دوبی و مونترال شرکتی در زمینه مد بسازد. روی دیوارهای دفتر کار دانا پر از کاغذهای یادداشت چسب دار است. روی میز دانا نیز پر شده از طراحی‌ها و لیست طراحان معروف و تقویم برای علامت زدن هفته‌های مد و کیف خز و…! این دفتر کار شیک در قلب خاورمیانه است نه منهتن! این بانو نیز با نوآوری‌ش یکی از زنان موفق خاورمیانه است.

  بیشتر بخوانید: آشنایی با 3 استارت آپ مهم خاورمیانه در سال 2020

  بانوی جواهرات مصر!

  آزا فهمی روحی پرشور و سری نترس دارد و زنی پیشگام است. او که یکی از زنان موفق خاورمیانه است جواهرات منحصر به فردی می‌سازد و سنتی به بلندا و قدمت اهرام ثلاثه می‌گستراند. وقتی در نگاه جامعه غیر قبول بود، او که فارغ التحصیل هنرهای زیبا بود در کارگاهی که فقط مردان اجازه ورود به آن را داشتند با پوشیدن لباس‌های سرهمی و بستن موهایش مشغول به فراگیری چم و خم تجارت شد.