سرمایه+>الفبای اقتصاد>سرمایه گذاری مولد چیست؟>

سرمایه گذاری مولد چیست؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 608
  • 0
  سرمایه گذاری مولد چیست؟
  سرمایه مولد یعنی دارایی و سه عامل ریسک، بازگشت سرمایه و نقد شوندگی در سرمایه گذاری باید در محیط سرمایه گذاری فعال و پویا قرار بگیرند.

  ریسک، بازگشت سرمایه و نقد شوندگی، سه عامل جدا ناشدنی از سرمایه گذاری هستند. این سه عامل در موقعیتی بهترین نتیجه را به صاحب سرمایه می‌دهند که در جای درست قرار گرفته باشند؛ یعنی جایی که کسب و کار و فعالیت اقتصادی با شفافیت تمام و کارآمدی بالا در جریان است. این که عبارت سرمایه گذاری مولد به گوش عده‌ای از ما آشنا است و برای بعضی خیر مهم نیست؛ مهم این است که سه عامل مهمی که در سرمایه گذاری یادآور شدیم باید در موقعیتی مولد در سرمایه گذاری قرار بگیرند تا آن چه که انتظار داریم رخ دهد. در ادامه هم از اهمیت سرمایه مولد خواهیم گفت و هم ویژگی‌های آن را بر خواهیم شمرد.

  از سرمایه گذاری تا سرمایه مولد

  یک قدم به عقب برمی‌گردیم و از مفهوم و چند و چون سرمایه گذاری شروع می‌کنیم. متاسفانه بسیاری از ما مفهوم سرمایه گذاری را با پس انداز کردن اشتباه می‌گیریم. این که صرفا به قرار دادن وجه نقد در گوشه‌ای و یا در یک حساب بانکی بسنده کنیم و تصور کنیم با این کار بهترین قدم را در سرمایه گذاری برای آینده مالی خود برداشته‌ایم اشتباهی بزرگ است. جمع‌آوری یا بهتر بگوییم اندوختن وجه نقد اولین و مهم‌ترین قدم در رسیدن به اهداف مالی به حساب می‌آید اما همه خوب می‌دانیم که در گذر زمان، وجه نقد ارزش زمانی خود را از دست می‌دهد و در آینده از یک وجودیت باارزش تبدیل به کاغذهایی می‌شود که ارزش خود را در همان گذشته جا گذاشته‌اند. پس باید بعد از برداشتن گام مهم پس انداز بلافاصله به سراغ سرمایه گذاری برویم. سرمایه گذاری یعنی قرار دادن همان وجوه نقد در یکی از زمینه‌های سرمایه گذاری موجود. از طلا گرفته تا سهام و اوراق بهادار و هر دارایی دیگری که می‌تواند ارزش پول ما را در مقابل تورم همیشه گریبان‌گیر و اتفاقات بد اقتصادی حفظ کند.

  گزینه مولد در سرمایه گذاری

  اما نکته اصلی این‌جا است که حتی با درک مفهوم سرمایه گذاری و شناخت انواع زمینه‌های سرمایه‌گذاری باز باید برای انتخاب درست ابزار سرمایه گذاری برای ورود به یکی از زمینه‌های سرمایه گذاری دقیق‌تر فکر کنیم تا با انتخاب درست به یک سرمایه گذاری مولد و فعال پا بگذاریم و نه تنها به حفظ ارزش پول دست پیدا کنیم بلکه بتوانیم به دو برابر کردن پول سرمایه گذاری شده‌مان فکر کنیم. همان طور که گفتیم سرمایه مولد یعنی قرار گرفتن دارایی و سه عامل ریسک، بازگشت سرمایه و نقد شوندگی در سرمایه گذاری باید در محیط سرمایه گذاری فعال و پویا قرار بگیرند. گاهی می‌شود که ما در یکی از زمینه‌های سرمایه گذاری نام‌برده مانند اوراق بهادار، سهام یا فلز گرانبهایی مانند طلا سرمایه گذاری می‌کنیم اما متاسفانه با شکست مواجه می‌‎شویم و روی سرمایه گذاری مولد را به چشم نمی‌بینیم. سوال بزرگی در ذهن‌مان پدیدار می‌شود و آن سوال این است که اگر زمینه‌های سرمایه گذاری موفق همین زمینه‌‎ها هستند، پس چرا بازده مناسب را به دست نیاوردیم و حتی با ضرر مواجه شدیم؟ جواب سوال کاملا واضح است؛ زمینه‌ها را درست انتخاب کردیم اما شیوه و ابزار مناسب را انتخاب نکرده‌ایم. درست شنیدید. ما از مسیر سرمایه گذاری مستقیم وارد شدیم که برای بسیاری از ما اصلا روش مناسبی نیست. با این حساب، روش مناسب برای دستیابی به سرمایه مولد چیست؟

  سرمایه مولد

  رابطه ابزارهای مستقیم در سرمایه گذاری و سرمایه گذاری مولد

  درست است که زمینه‌های سرمایه گذاری همگی به صورت بالقوه برای دستیابی به سرمایه مولد لازم هستند اما باید ابزار مناسب برای ورود موفقیت آمیز به این زمینه‌های سرمایه گذاری را هم درست انتخاب کنیم. به صراحت می‌توان گفت که انتخاب روش مستقیم در سرمایه گذاری – مثلا این که در سهام با پرتفو شخصی خود سرمایه گذاری کنیم و یا برای سرمایه گذاری در طلا با خرید فیزیکی طلا اقدام کنیم و برای سرمایه گذاری در اوراق سپرده بانکی به سراغ باز کردن حساب بانکی برویم – به دلایل مختلفی، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. برای سرمایه گذاری مستقیم در سهام باید دانش و وقت کافی داشته باشیم که بیش‌ترمان نه وقت کافی و نه دانش کافی در زمینه سهام داریم. خرید فیزیکی طلا هم که به دلیل قیمت بالا برای خرید هر گرم طلا و خطر سرقت چندان معقول به نظر نمی رسد و باز گشایی حساب بانکی هم بازدهی کارآمدی ندارد؛ بنابراین بهتر است به سراغ سرمایه گذاری غیر مستقیم و انتخاب بهترین ابزار آن یعنی صندوق های سرمایه گذاری برویم. انواع صندوق های سرمایه گذاری از صندوق های سهامی گرفته تا صندوق درآمد ثابت و صندوق طلا می‌توانند بهترین گزینه‌ها باشند. این صندوق‌ها به خاطر داشتن تیم متخصص از مشاوران سرمایه گذاری و تحلیل درست و روزانه بازارهای مالی و شفافیت و گزارش‌های روزانه می‌توانند ما را به راحتی به سرزمین همیشه آباد سرمایه گذاری مولد راهنمایی کنند.

  انتخاب هوشمندانه در سرمایه گذاری

  باری، انتخاب درست حتی در بدترین شرایط می‌تواند یاری‌گر ما باشد و مسیر را برای‌مان هموار کند. امروز این امکان نیز برای تک تک ما فراهم شده تا از مسیر سرمایه گذاری آنلاین بتوانیم بهترین انتخاب‌ها را برای شروع یک سرمایه گذاری مولد داشته باشیم. به خاطر داشته باشیم که دیر یا زود باید سرمایه گذاری را به یکی از ارکان اصلی زندگی‌مان تبدیل کنیم. در غیر این‌صورت به نظر نمی‌آید که آینده مالی امنی در انتظارمان باشد.

  سرمایه مولد یعنی دارایی و سه عامل ریسک، بازگشت سرمایه و نقد شوندگی در سرمایه گذاری باید در محیط سرمایه گذاری فعال و پویا قرار بگیرند.
  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها