مقایسه بازدهی صندوق های درآمد ثابت و سپرده‌ها

سپرده های بانکی چقدر سود می‌دهند؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 991
  • 0
  سپرده های بانکی چقدر سود می‌دهند؟
  به سپرده‌های بانکی طبق مصوبه شورای پول و اعتبار سالانه 16 درصد سود پرداخت می‌شود. این در حالی است که صندوق درآمد ثابت کیان سالانه 23 درصد سود موثر به سرمایه گذاران خود پرداخت می‌کند.

  در جامعه افراد زیادی وجود دارند که می‌خواهند از سرمایه‌های خود درآمد ثابتی داشته باشند. این افراد اکثرا یک نوع سرمایه گذاری می‌شناسند که چنین قابلیتی را داشته باشد. اما باید گفت که برای کسب درآمد ثابت، تنها سرمایه گذاری موجود، بانک نیست. بلکه نوع دیگری از سرمایه گذاری وجود دارد که بازدهی بالاتری نسبت به سپرده بانکی دارد. این گزینه، سرمایه گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت است. در ادامه ابتدا به بررسی عایدی سرمایه گذاری در بانک می‌پردازیم.

  سپرده بلندمدت چیست؟

  سپرده به معنی مقدار وجه نقدی است که فرد دارنده، آن را در یک حساب بانکی نزد بانک مشخصی سرمایه گذاری می‌کند تا در ازای آن سود معینی به دست بیاورد. سپرده را معمولا به دو دسته کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می‌کنند. سپرده بلندمدت به وجوهی گفته می‌شود که سپرده گذار، آن را حداقل به مدت یک یا دو سال برداشت نکند. این سپرده‌ها باتوجه به نوع بانک و نوع سرمایه گذاری، نرخ بهره متفاوتی دارند. در کشور ما تعداد زیادی بانک دولتی، بانک خصوصی و موسسات اعتباری وجود دارند. طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار، نرخ رسمی سود بانکی بلندمدت یک ساله 16 درصد و دو ساله 18 درصد است. یعنی اگر فردی 10 میلیون تومان وجه نقد در بانک سپرده گذاری کند بعد از یک سال یک میلیون و 600 هزار تومان سود دریافت خواهد کرد و اگر به مدت دو سال سپرده خود را برداشت نکند، به ازای هر سال یک میلیون و 800 هزار تومان سود دریافت می‌کند و جمعا در دوره دو ساله سه میلیون و 600 هزار تومان سود می‌گیرد.

  مزایا و معایب سپرده بلندمدت

  از مزایای اصلی سپرده گذاری در بانک این است که سرمایه گذار اطمینان دارد قراردادی که با بانک امضا کرده است در موعد مقرر پرداخت خواهد شد. اگر فرد سپرده گذار بخواهد زودتر از موعد سررسید قرارداد بلندمدت با بانک، پول خود را برداشت کند باید بابت این کار جریمه بپردازد. در سیستم بانکی به این جریمه برداشت زودتر از موعد سپرده بانکی، نرخ شکست می‌گویند. نرخ شکست در سپرده‌های بانکی بلندمدت یک ساله و دو ساله بر اساس زمان برداشت سپرده بانکی، متفاوت است. میزان بازدهی سپرده بانکی به خصوص در شرایط تورمی نمی‌تواند قابل توجه به حساب بیاید اما با این حساب نباید فراموش کرد که این بازدهی ریسک خاصی هم ندارد.

  نرخ شکست سپرده بلندمدت یک ساله

  اگر فرد سرمایه گذار در بانک در مدت زمان کمتر از سه ماه اقدام به برداشت از سپرده خود کند 6.5 واحد درصد جریمه خواهد شد و نرخ سود آن در واقع 9.5 درصد خواهد شد. اگر همین فرد در مدت زمان کمتر از شش ماه مانده به مدت موعد سپرده قصد برداشت داشته باشد 2.5 واحد درصد جریمه خواهد شد و نرخ سود وی 13.5 درصد محاسبه خواهد شد.

  نرخ شکست سپرده بلندمدت دو ساله

  نرخ شکست در سپرده بلندمدت یک ساله و دوساله تفاوت دارد. اگر فرد سرمایه گذار در بانک در مدت زمان کمتر از سه ماه اقدام به برداشت از سپرده خود کند 8.5 واحد درصد جریمه خواهد شد و سودش 9.5 درصد محاسبه می‌شود. اگر همین فرد در مدت زمان کمتر از شش ماه مانده به مدت موعد سپرده قصد برداشت داشته باشد نیز 4.5 واحد درصد جریمه خواهد شد و سودش بر اساس 13.5 درصد معامله می‌شود. یک بازه زمانی دیگری برای سپرده‌های بلندمدت دو ساله تعریف شده است که اگر سپرده گذار کمتر از یک سال مانده به موعد مقرر زمان قرارداد بلندمدت با بانک بخواهد سپرده خود را از بانک برداشت نماید، نرخ شکست برای آن 2.5 واحد درصد خواهد بود و سود آن 15.5 درصد حساب می‌شود.

  سپرده کوتاه‌مدت چیست؟

  سپرده‌هایی که برای کمتر از یک سال در بانک سرمایه گذاری می‌شوند را سپرده کوتاه مدت می‌گویند. سپرده‌های کوتاه مدت شرایط متفاوتی نسبت به سپرده‌های بلندمدت دارند. در سپرده‌های کوتاه‌مدت فرد به آسانی می‌تواند از سپرده خود در آن واحد استفاده نماید. برای محاسبه سود یک ‌ماهه سپرده کوتاه مدت، کمترین مبلغ مانده سپرده در طول ماه مبنای محاسبه سود خواهد بود. سود سپرده ماهانه برای حساب کوتاه مدت به نحوی است که در پایان هر ماه 0.83 درصد به آن بهره تعلق می‌گیرد.

  صندوق درآمد ثابت کیان

  صندوق‌های درآمد ثابت همچون سپرده گذاری در بانک جزو گزینه‌های بسیار کم ریسک به حساب می‌آیند. این صندوق‌ها رقیب جدی بانک‌ها برای پرداخت درآمد ثابت هستند اما بسیاری از افراد جامعه از آن‌ها اطلاع زیادی ندارند. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان برای سرمایه گذاری یک ساله، سود موثر 23 درصد پرداخت می‌کند. این سود اختلاف معناداری با سود بانکی بلندمدت یک ساله که 16 درصد است دارد. ویژگی مثبتی که این صندوق دارد، این است که اگر سرمایه گذار در زمانی قبل از موعد سر رسید بخواهد سرمایه خود را از صندوق خارج کند نرخ شکستی برای آن وجود ندارد و بر اساس قیمت ابطال روزی که می‌خواهد سرمایه خود را برداشت کند، صندوق خریداری شده را ابطال می‌کند. البته این صندوق تقسیم سود ماهانه ندارد بلکه در پایان سررسید مقرر، اصل پول به اضافه 23 درصد سود موثر به سرمایه گذار پرداخت می‌شود.

  ویژگی مثبت دیگری که این صندوق نسبت به سپرده بانکی دارد این است که سرمایه گذار هر زمان که اراده کند می‌تواند به صورت آنلاین به سرمایه گذاری خود اضافه کند و واحد‌های بیشتری از صندوق را خریداری نماید. سرمایه گذار صندوق درآمد ثابت می‌تواند هر لحظه که بخواهد دارایی خود و سبد سرمایه گذاری صندوق را بررسی کند.

  صندوق ندای ثابت کیان

  صندوق ندای ثابت کیان علاوه بر قابلیت پرداخت سود 23 درصد موثر سالانه به سرمایه گذاران، تقسیم سود ماهانه نیز دارد. به این صورت که اگر فرد سرمایه‌گذار تا پایان یک سال سرمایه خود را خارج نکند 23 درصد سود موثر دریافت می‌کند. اما این سود همانند صندوق درآمد ثابت کیان به صورت سالانه است. یعنی اگر سرمایه گذار بخواهد ماه به ماه سود دریافت کند و آن را مجددا سرمایه گذاری نکند، سود سالانه‌اش به 21 درصد خواهد رسید و هر ماه 1.75 درصد سود به وی پرداخت می‌شود. این در حالی است که سود سپرده ماهانه بانک بسیار کمتر از سود ماهانه صندوق ندای ثابت کیان است. سرمایه گذار می‌تواند سود دریافتی ماهانه از صندوق ندای کیان را اگر نیاز نداشته باشد دو مرتبه در صندوق سرمایه گذاری کند و به این ترتیب در بازه یک ساله سودش را به 23 درصد موثر برساند.

  جمع بندی

  برای دریافت سود ثابت در ایران دو روش وجود دارد. روش اول سپرده گذاری در بانک است که بر حسب مصوبه شورای پول و اعتبار برای سپرده‌های بلند مدت یک ساله 16 درصد در نظر گرفته شده است. روش دوم سرمایه گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت است. صندوق درآمد ثابت کیان یکی از این صندوق‌ها است که سالانه به سرمایه گذاران خود 23 درصد سود موثر پرداخت می‌کند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها