سوگیری بدبینی چیست؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 251
  • 0
  سوگیری بدبینی چیست؟

  سوگیری بدبینی می‌تواند تفکر افراد را به گونه‌ای منحرف کند که منجر به تصمیم‌گیری غیرمنطقی شود. این سوگیری همچنین به مسائل مختلف از جمله سلامت روان، رفاه عاطفی و نحوه سرمایه گذاری افراد صدمه وارد می‌کند.

  تا حالا پیش آمده که احساس کرده باشید بدشانس هستید؟ آیا چنین سوالی برای نزدیکان یا دوستان صمیمیتان پیش آمده است؟ شاید این احساس چندان واقعی نباشد.

  این نوع تفکر گاهی ناشی از بدبینی به شرایط و اتفاقات است. این بدبینی نوع خاصی از سوگیری است که روی تصمیمات ما تاثیر می‌گذارد و به آن سوگیری بدبینی می‌گویند.

  در ادامه ابتدا به تعریف سوگیری بدبینی می‌پردازیم و سپس تاثیر آن را بر مسائل سرمایه گذاری بررسی خواهیم کرد.

  تعریف سوگیری بدبینی

  سوگیری بدبینی یک سوگیری شناختی است که باعث می‌شود افراد، احتمال نتایج منفی را بیش از حد برآورد کنند و احتمال وقوع اتفاقات مثبت را کم در نظر بگیرند، به‌ویژه زمانی که فرض می‌شود رویدادهای آینده نتیجه بدی خواهند داشت.

  به عنوان مثال، سوگیری بدبینی می‌تواند باعث شود کسی باور کند که در امتحان مردود می‌شود، حتی اگر به خوبی برای امتحان آماده شده باشد. این نوع سوگیری باعث می‌شود فرد کمتر از توانایی‌های خود نتیجه مثبت بگیرد زیرا طرز تفکر منفی و بدبینی نسبت به آینده موجب کاهش عملکرد او خواهد شد.

  سوگیری بدبینی از جنبه فردی و اجتماعی

  عواقب سوگیری بدبینی می‌تواند به طور قابل توجهی رفتار فرد را تغییر دهد. زیرا این نوع سوگیری موجب می‌شود فرد از پذیرش چالش‌های جدید در زندگی خودداری کند و همواره در ترس از شکست به زندگی خود ادامه دهد.

  سوگیری بدبینی می‌تواند تفکر افراد، از جمله تفکر شما را به گونه‌ای منحرف کند که منجر به تصمیم گیری غیرمنطقی شود و همچنین به مسائل مختلف از جمله سلامت روان، رفاه عاطفی و نحوه سرمایه گذاری افراد صدمه وارد کند.

  با توجه به اینکه افراد جامعه بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند ممکن است این نوع سوگیری از فرد به جامعه سرایت کند و جامعه را تحت تاثیر خود قرار دهد. با تحت تاثیر قرار گرفتن جامعه توسط سوگیری بدبینی، جامعه در طول زمان قدرت پذیرش چالش‌های جدید را نخواهد داشت.

  خطرات بدبینی

  ویژگی بارز بدبینان این است که معتقدند رویدادهای بد برای مدت طولانی دوام می‌آورند و معتقد هستند هر کاری را که انجام می‌دهند در آن کار بدشانس هستند.

  به معنای واقعی کلمه صدها مطالعه نشان می‌دهد که افراد بدبین راحت‌تر تسلیم می‌شوند و بیشتر اوقات افسرده می‌شوند. آزمایش‌ها همچنین نشان می‌دهند که افراد خوش‌بین در مدرسه و دانشگاه، در محل کار و در زمین بازی عمل کرد بسیار بهتری دارند.

  تفکر بدبینانه می‌تواند منجر به مسائل مختلفی شود، از جمله موارد زیر:

  1. بدبینی می‌تواند باعث شود که شما از تلاش برای به انجام رساندن کارها خودداری کنید، زیرا این فرضیه در ذهن شما وجود دارد که شکست خواهید خورد.

  2. بدبینی می‌تواند باعث شود احساس اضطراب بیشتری کنید، زیرا این تصور را دارید که شما در حال حاضر بدتر از آنچه که هستید عمل می‌کنید.

  3. بدبینی می‌تواند باعث شود که نسبت به رویدادهای گذشته احساس بدی داشته باشید، به دلیل این که فرد بد‌بین فرض می‌کند همه چیز بدتر از آنچه واقعاً اتفاق افتاده، پیش رفته است.

  به این ترتیب، دیدگاه بدبینانه با مسائل مختلفی از جمله افزایش شیوع مشکلات سلامتی و دشواری در سازگاری با شرایط جدید همراه است. علاوه بر این، گاهی اوقات این بدبینی باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. یک مشکل اجتماعی نیز به وجود می‌آید که می‌تواند باعث شود افراد بدبین از طرف دیگران احساس طرد شدن کنند.

  مزایای بدبینی

  با وجود چیزهایی که تا اینجا مطرح کردیم، زمانی که خطر نزدیک است، بدبینی موقت (واقع بینانه) ممکن است سودمند باشد. زیرا تمام افکار و اقدامات به سمت مقابله با تهدید به کار می‌افتند.

  در بیشتر مواقع، به نظر می‌رسد خوش‌بینی معقول بهترین استراتژی است، زیرا به افراد اجازه می‌دهد تا راهی برای دنبال کردن اهداف و رسیدن به فرصت‌ها به دست آورند. خوش بینی، اعتماد به نفس و باور به موفقیت را در فرد تقویت می‌کند.

  از طرف دیگر، بدبینی می‌تواند به شما کمک کند از نظر ذهنی برای رویدادهای آینده آماده شوید. به عنوان مثال، می‌تواند به شما کمک کند تا برای موقعیتی که در آینده احتمالاً ناامید خواهید شد، آماده شوید.

  بدبینی همچنین می‌تواند به شما در برخورد ذهنی با رویدادهای گذشته کمک کند. این کمک می‌تواند شامل تغییر درک شما از رویدادهای گذشته باشد که منجر به یک نتیجه نامطلوب شده است به طوری که در نگاه به گذشته احساس کنید که این نتیجه اجتناب ناپذیر است. در نتیجه می تواند احساس ناامیدی شما را کاهش دهد.

  سوگیری بدبینی در سرمایه گذاری

  همیشه ممکن است با فردی برخورد کنید که در بازار مشخصی ضرر کرده باشد و بخواهد که شما را از آن بازار ناامید کند یا به اصطلاح شما را نسبت به آن بد‌بین نماید. در صورتی که ممکن است این بازار پتانسیل مناسبی برای سوددهی داشته باشد.

  اما به دلیل بدبینی ایجاد شده در فرد به خاطر عدم سوددهی یک بازار مشخص در گذشته باعث می‌شود آن فرد دیگر به ارزش این بازار بدبین شود و دیگر در آن سرمایه گذاری نکند.

  این عدم سرمایه گذاری در نتیجه بدبینی، باعث از دست رفتن بسیاری از فرصت‌های سرمایه گذاری مناسب خواهد شد. نمونه معروفی از این سوگیری را می‌توان در بازار سرمایه مشاهده کرد. یکی از توصیه‌هایی که می‌توان به افراد بدبین کرد تا سرمایه خود را همچنان حفظ کنند، استفاده از روش‌های سرمایه گذاری غیرمستقیم مانند سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری است.

  بسته به میزان ریسک‌پذیری یا ریسک‌گریزی افراد گزینه مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر افراد بدبین ریسک‌پذیر باشند، می‌توان گزینه‌هایی مانند صندوق آوای سهام کیان و آهنگ سهام کیان را به آنان معرفی کرد. اگر هم علاقمند به سرمایه گذاری در طلا باشند، صندوق طلا کیان گزینه خوبی برای آنها است. در نهایت برای افراد بدبینی که ریسک‌گریز هستند، صندوق ندای ثابت کیان و صندوق درآمد ثابت کیان گزینه‌های خوبی محسوب می‌شوند.

  جمع بندی

  بدبینی باعث می‌شود فرد نتواند چالش‌های جدیدی را در زندگی تجربه کند و این عدم پذیرش چالش‌های جدید موجب از دست رفتن بسیاری از فرصت‌ها در زندگی فرد خواهد شد. یکی از این فرصت‌ها، فرصت سرمایه گذاری مناسب است. یک بازار ممکن است در گذشته و در یک بازه زمانی خاص سوددهی مناسبی برای سرمایه گذار نداشته باشد اما نباید این موضوع موجب ایجاد بدبینی سرمایه گذاری در این بازار شود.