چرا سرمایه گذاری متنوع مهم است؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 200
  • 0
  Current Time 0:00
  /
  Duration Time 0:00
  Progress: NaN%
  Playback Rate
  1.00x

  شاید این جمله را شنیده باشید: “همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید!” این بدان معنی است که نباید همه سرمایه خود را در یک مورد خاص سرمایه گذاری کنیم و برای کاهش ریسک و افزایش بازدهی، حتما باید سرمایه گذاری متنوع را رعایت کرده و در صنایع، دارایی‌های گوناگون و دسته‌های مختلفی سرمایه گذاری کنیم. اگرچه اغلب متخصصان حوزه سرمایه گذاری بر این باورند که سرمایه گذاری متنوع صد در صد جلوی ضرر را نمی‌گیرد اما این موضوع یکی از مهم‌ترین اجزای دستیابی به اهداف مالی بلند مدت است که ریسک سرمایه گذاری را کم می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

  سرمایه گذاری متنوع

  سرمایه گذاری متنوع در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف

  سعی کنید در سهام شرکت‌های مختلا ناگهان پایین می‌‌آید. در نتیجه بهتر است سبد سهام، دستچینی از سهام مختلف و از شرکت‌های گوناگون باشد چرا که صنایع مختلف واکنش متفاوتی به نوسانات بازار و اخبار نشان می‌دهند و این امر باعث کاهش ریسک و ف با ماهیت‌های متفاوت سرمایه گذاری کنید. برای مثال همه سهام خود را از شرکت‌های دارویی مختلف نخرید چرا که همه این شرکت‌ها واکنشی تقریبا یکسان به اخبار مربوط به حوزه خود نشان می‌دهند. برای مثال اگر خبر بدی در این حوزه منتشر شود و شما سهام شرکت‌های مختلف دارویی را داشته باشید، کلا متضرر می‌شوید و ارزش پرتفوی شمافزایش بازدهی ما می‌شود. علاوه بر این، بخشی از سرمایه‌گذاری را نیز می‌توان در دارایی‌های دیگر و کم‌ریسک‌تر به کار برد. به عنوان مثال می‌توان بخشی از سرمایه را در طلا، بخشی را در سهام و بخشی را در صندوق‌های درآمد ثابت گذاشت و ریسک را پخش کرد. با این حال، گزینه‌های کم‌ریسک‌تری هم قابل دستیابی هستند.

  صندوق‌های سرمایه گذاری سهام گزینه مناسبی در جهت داشتن سرمایه گذاری متنوع در زمینه سهام هستند. به علاوه، صندوق‌های سرمایه گذاری دیگری نیز هم چون صندوق درآمد ثابت در بازار سرمایه موجود می‌باشند که می‌توانند بخشی از سرمایه گذاری شما را تشکیل دهند. از سهام که بگذریم فرض کنید شما همه پول خود را صرف خرید طلا کرده‌اید. حال ناگهان ارزش طلای جهانی پایین می‌آید و شما یک باره متضرر می‌شوید. دلیل تنوع سرمایه‌گذاری نیز همین است. با تخصیص سرمایه خود به بخش‌های مختلف، بازدهی سرمایه گذاری خود را تضمین کنید و میزان ضرر خود را به حداقل برسانید.

  بیشتر بخوانید: اهمیت تنوع دارایی‌ها در شرایط احیای برجام

  تخصیص هوشمندانه سرمایه

  در سال ۹۹ با رونق بورس ذهن اغلب سرمایه گذاران معطوف بازار بورس شد و بسیاری از سرمایه گذاران با خود فکر می‌کنند که چند سهم در پرتفوی خود داشته باشند تا علاوه بر کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازدهی مطلوب و قابل توجهی نیز در این بازار کسب کنیم. برای مثال داشتن پنج سهم از گروه‌های مختلف از داشتن سهم یک گروه و یک شرکت بهتر است. حتی شما می‌توانستید با خرید گزینه‌های دیگری غیر از سهام، خود را در برابر نوسانات احتمالی آماده کنید. به این ترتیب، بهترین کار تخصیص سرمایه میان حوزه‌های مختلف بازار سرمایه از قبیل سهام، صندوق‌های سرمایه گذاری، طلا و موارد دیگر است. مسلما نیاز به سرمایه گذاری در همه این زمینه‌ها نیست. تنها مسئله مهم تخصیص سرمایه خود به زمینه‌های مختلف است. به عبارت ساده، می‌بایست سرمایه خود را در مجموعی از زمینه‌های مختلف در بازار سرمایه تزریق کرد و سرمایه گذاری متنوع داشت.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها