صندوق‌ سرمایه گذاری طلا چیست؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 17893
  • 0
  صندوق‌ سرمایه گذاری طلا چیست؟
  صندوق‌های سرمایه گذاری طلا جز صندوق‌های قابل معامله (ETF) و مشترک و یکی از چهار صندوق متداول در حال فعالیت برای سرمایه گذاری افراد حقیقی هستند.

  از قدیم الایام، طلا یکی از کالاها با قابلیت سرمایه گذاری به حساب می‌آمده است. طلا، این فلز گرانبها که می‌توان گفت همپایی ندارد، هر روز با میزان تقاضا بیش‌تر آن نه فقط در ایران بلکه در تمام کشورهای دیگر جهان مواجه هستیم و همه خوب می‌دانیم که طلا جز منابع تجدید ناپذیر است و بالطبع هر چه میزان تقاضا آن بالاتر رود به همان نسبت، قیمت و ارزش آن افزایش می‌یابد. پس طلا خریداری می‌شود تا سرمایه به میزان افزایش ارزش‌های مالی بیش‌تر شود.

  اما در حال حاضر، بسیاری برای دلایل منطقی مختلفی به جای خرید سنتی طلا و به جان خریدن ریسک‌هایی که دارد کار خود را راحت کردند و به سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری طلا در میان انواع صندوق‌های سرمایه گذاری روی آورده‌اند. در فرصت پیش رو بیش‌تر با ماهیت این صندوق سرمایه گذاری آشنا خواهیم شد و مزایا و کارکرد آن و تفاوتش با خرید سنتی طلا خواهیم پرداخت.

  صندوق‌ سرمایه گذاری طلا چیست؟

  صندوق‌های سرمایه گذاری طلا جز صندوق‌های قابل معامله (ETF) و مشترک و یکی از چهار صندوق متداول در حال فعالیت برای سرمایه گذاری افراد حقیقی هستند. در حال حاضر ۴ صندوق طلا در کشور وجود دارد که یکی از آن‌ها صندوق سرمایه گذاری طلا کیان با نماد (گوهر) است. این صندوق‌ها هم مانند صندوق‌های دیگر دارای ارکان و اعضای مشخص هستند. اما تفاوت صندوق طلا با دیگر صندوق‌ها این است که ۷۰ درصد از دارایی‌های جمع آوری شده از سرمایه گذاران را برای خرید سکه طلا و اوراق بهادار مشتقه این فلز در نظر می‌گیرند.

  و باقی دارایی صندوق را در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌کنند تا هم صندوق شرایط با ثباتی داشته باشد و هم در زمان ابطال واحدهای سرمایه گذاری، صندوق بتواند بدون آسیب رسیدن به اصل سرمایه گذاری خود اقدام به تامین مالی برای واحدهای ابطال شده کند و وجه آن را به سرمایه گذار در کم‌ترین زمان پرداخت کند. صندوق‌ طلا که در شکل جهانی‌ به (Gold Funds) معروف هستند با خرید سکه‌های طلا از بازار و بانک کارگشایی کار خود را آغاز می‌کنند و سرمایه طلا خود را در یک بانک عامل سپرده گذاری می‌کنند. می‌توان گفت عوامل موثر در ارزش دارایی‌های این صندوق‌ها، قیمت گذاری این فلز گران‌بها بر اساس نرخ دلار و قیمت اونس جهانی است.

  در واقع سرمایه گذاری در این صندوق به معنای سرمایه گذاری غیر مستقیم روی نرخ ارز و طلا است و کسانی که قصد پوشش ریسک سرمایه خود را در مقابل افزایش نرخ طلا و ارز دارند می‌توانند با انتخاب صندوق طلا به صورت غیر مستقیم سرمایه خود در سکه طلا، در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند. برای مشاهده دارایی‌های این نوع صندوق می‌توان نمودار ترکیبی دارایی صندوق سرمایه گذاری طلا کیان را مشاهد کرد؛

  تفاوت صندوق طلا و خرید فیزیکی طلا

  از اطرافیان‌مان گرفته تا هر کسی که پولی در دست دارد همیشه سعی می‌کند تا قسمتی از وجه نقد خود را برای سرمایه گذاری صرف خرید طلا کند و به شکل سنتی به بازار می‌رود تا با دارایی‌اش هر چه قدر می‌تواند طلا بخرد و در گوشه‌ای از خانه و یا گاوصندوق شخصی طلای خریداری کرده را کنار بگذارد.

  تفاوت اصلی صندوق سرمایه گذاری طلا با این نوع خرید این فلز گرانبها این است که با خرید فیزیکی طلا نه تنها هر لحظه خطر سرقت، اموال شخص را تهدید می‌کند بلکه ممکن است این تهدیدات به قیمت جان فرد دارنده طلا تمام شود. این نکته یک واقعیت بدیهی است که هیچ چیز در زندگی‌ به اندازه جان انسان ارزشمند نیست. اگر سرمایه گذاری می‌کنیم و به فکر آینده هستیم تنها به این دلیل است که زندگی راحت‌تری برای خود و خانواده‌مان فراهم کنیم و از ریسک‌های احتمالی دور بمانیم.

  صندوق طلا مانند یک گاوصندوق هوشمند عمل می‌کند و با جمع‌آوری دارایی‌های کوچک و بزرگ در جایی مطمئن ما را از گزند خطرات وجود فیزیکی طلا در امان می‌دارد. حال چرا گاوصندوق هوشمند؟ به دو دلیل؛ دلیل اول، به این خاطر که زمانی که فرد اقدام به خرید طلا فیزیکی می‌کند حتی اگر از خطراتی مانند سرقت هم دور بماند باز هم سرمایه او بعد از چند سال همان میزان طلایی است که روز اول خریده است.

  شاید با خود بگویید خوب، شخص سرمایه گذار در طول زمان میزان طلای خود را افزایش می‌دهد. این حرف درست است اما به راستی، ما به عنوان سرمایه گذاران غیر حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای تا چه میزان نسبت به نوسانات و تحلیل‌ها آشنایی داریم؟ دلیل دوم در پاسخ به این سوال ظاهر می‌شود. گاوصندوق هوشمندی مانند صندوق طلا با داشتن ارکان و اعضای متخصص در امر سرمایه گذاری این امکان را برای سرمایه گذار ایجاد می‌کند تا بدون صرف وقت از تخصص این اعضا استفاده کند و سود حاصل از سرمایه خود را به دست آورد.

  متخصصین صندوق‌های سرمایه گذاری طلا مانند صندوق طلا کیان این علم را دارند تا در زمان مناسب و با تحلیل نوسانات بازار و همچنین روزهای پررونق به بهترین شکل، دارایی در صندوق سرمایه گذاران را مدیریت کنند.

  مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا

  اهداف تشکیل صندوق سرمایه گذاری شامل برطرف کردن ریسک نگهداری طلا به صورت فیزیکی، کم شدن کارمزد در معاملات، امکان سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه، امکان نقد شوندگی سریع، قابل معامله بودن این صندوق و مدیریت آن می‌شود. برای برشماری مزایای صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن با خرید سنتی طلا لازم است که در چندین قسمت به طور مجزا به بررسی بپردازیم.

  1. مدیریت هوشمندانه صندوق طلا

  اول از همه باید این نکته را به خاطر داشت که وقتی یک شخص اقدام به سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری طلا می‌کند در واقع، اقدام به خرید غیر مستقیم طلا کرده است؛ به این معنی که بدون خرید مستقیم طلا با سرمایه گذاری در این نوع صندوق این امکان را به دست می‌آورید تا سرمایه شما به دست تیم حرفه‌ای و کارشناسان مجرب صندوق طلا سرمایه گذاری شود.

  و صندوق‌های طلا نیز با توجه به اوضاع بازار چه در زمان رکود و چه در زمانی که بازار روزهای پررونق‌اش را می‌گذراند اقدام به خرید سکه‌های طلا، اوراق مشتقه این فلز و اوراق بهادار با درآمد ثابت کند. در واقع، با این تدبیر، میزان ریسک سرمایه گذاری شما تا حد قابل توجه‌ای کم می‌شود.

  2. صندوق طلا از صندوق‌های قابل معامله در بورس

  صندوق سرمایه گذاری طلا از صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است. این قابلیت در صندوق طلا مانند صندوق طلای کیان این امکان را به فرد سرمایه گذار می‌دهد تا در طول ساعات کاری بازار بورس بدون نیاز به مراجعه به کارگزاری در سامانه‌های آنلاین اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری در بازار بورس کند و در لحظه تامین مالی و یا سرمایه گذاری خود را در صندوق‌های طلا انجام دهد.

  گفتنی است که بعضی از صندوق‌ها پا را فراتر از سامانه‌های معاملاتی گذاشته‌اند و با فراهم آوردن اپلیکیشن‌های مربوط به صندوق‌ها، به راحتی این امکان را برای سرمایه گذاران خود فراهم کرده‌اند. به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد در صندوق سرمایه گذاری طلا کیان با نماد (گوهر) اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری کند کافی است تا اپلیکیشن کیان دیجیتال را دانلود کند و به راحتی تمام مراحل را برای ثبت نام، فعال‌سازی و خرید و فروش در این صندوق انجام دهد.

  3. نقدشوندگی سریع

  یکی دیگر از مزایایی که صندوق طلا دارد این است که در میان ارکان صندوق، بازارگردان حضور دارد و وجود این رکن به منظور نقد شوندگی در زمان ابطال واحدهای سرمایه گذاری از طرف سرمایه گذاران است. به این معنی که در زمانی که حتی بازار حالتی یک طرفه پیدا می‌کند و به معنای ساده‌تر فروش سخت می‌شود، بازارگردان به تنظیم معاملات خرید و فروش می‌پردازد تا رقم خرید و فروش را تا حد ممکن هم‌تراز نگه دارد و کار معاملات را آسان کند.

  واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌های طلا از قیمت گرمی آن بسیار کم‌تر است و همین امر باعث می‌شود تا واحدهای سرمایه گذاری این نوع صندوق در هر زمان به راحتی قابل ابطال باشد و به فروش برسد.

  4. سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه

  در حال حاضر، اگر یک شخص اقدام به خرید فیزیکی طلا کند، دست کم باید به اندازه یک سکه تمام پول داشته باشد که برای بسیاری این میزان رقم کمی نیست و اصلا خرید یک سکه را آن چنان که باید نمی ‌توان یک سرمایه گذاری تلقی کرد. صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا این امکان را فراهم کرده‌اند که افراد با هر میزان پول حتی به اندازه چند صد هزار تومان هم قادر به سرمایه گذاری و خرید واحدهای سرمایه گذاری در صندوق طلا باشند.

  شاید این سوال مطرح شود که چگونه با کم‌ترین پول برای این صندوق توجیه مالی به وجود می‌آید که هر میزان سرمایه‌ای را بپزیرد؟ در جواب به این سوال باید گفت که صندوق‌های سرمایه گذاری طلا جز دسته صندوق‌های سرمایه گذاری کالا در بورس به حساب می‌آیند و به همین خاطر افراد با حداقل سرمایه حتی با پانصد هزار تومان به صورت آنلاین و کم‌تر از این مقدار به صورت حضوری به صندوق‌ها هم می‌توانند در این صندوق سرمایه گذاری کنند.

  5. مسئله کارمزد

  بی شک شنیده و دیده‌ایم که در زمان خرید و فروش طلا به صورت سنتی میزانی از پولی که پرداخت و یا در زمان فروش کم می‌شود به نام کارمزد است. درست است. کارمزد در معاملات، هزینه‌ای طبیعی و تعریف شده است اما در مقایسه خرید سنتی این فلز گرانبها و شیوه سرمایه گذاری در صندوق آن باید گفت که تفاوت بسیاری در کارمزد وجود دارد؛ زمانی که شما اقدام به سرمایه گذاری در صندوق طلا می‌کنید تنها ۰٫۲۳ درصد از شما کارمزد دریافت می‌شود اما زمانی که اقدام به خرید مستقیم فیزیکی طلا می‌کنید این میزان کارمزد به ۱ الی ۲ درصد می‌رسد.

  خرید طلا بدون کارمزد

  هر اندازه که سرمایه گذاری در طلا با کسب سود همراه باشد اما سرمایه گذار علاقمند است تا کم‌ترین میزان را بابت مالیات و اجرت و کارمزد در زمان معامله بپردازد تا سودی خالص‌تر را تجربه کند. خوشبختانه در حال حاضر با حضور فضای سرمایه گذاری آنلاین، این امکان برای سرمایه گذاران در طلا فراهم شده است تا بتوانند با کارمزد کارگزاری 0 درصد در صندوق طلای کیان سرمایه گذاری کنند.

  کمی پیش‌تر به این موضوع اشاره شد که به طور معمول، افراد می‌توانند با میزان کمی از کارمزد در صندوق‌های سرمایه گذاری طلا اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری طلا کنند. اما صندوق طلا کیان برای سرمایه گذاران خود این تخفیف صد در صدی کارمزد کارگزاری را در زمان خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلا در نظر گرفته است.

  البته گفتنی است که کارمزد 0 درصدی کارگزاری تنها در زمان خرید واحدهای سرمایه گذاری این صندوق به سرمایه گذاران تعلق می‌گیرد. جدا از این نکته، باید گفت که تخفیف صد در صد کارمزد طلا در زمان خرید به سرمایه گذارانی تعلق می‌گیرد که از طریق کارگزاری کیان و سامانه آنلاین درساتریدر اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلا کیان کنند.

  6. خرید مستقیم طلا و خطرات آن

  در بسیاری از فیلم‌ها دیده‌اید که عده‌ای راه زن و سارق به دنبال کسی افتاده‌اند که مطمئن هستند طلا به همراه دارد. معمولا هم آخر چنین داستان‌هایی شاهد عاقبت خوشی نبوده‌ایم. اما نکته مهم این است که از جهاتی، تفاوتی میان صدها سال پیش با امروز وجود ندارد و کالاهای باارزشی مانند طلا همچنان دندان طمع سارقان را برق می‌‎اندازد. شاید شیوه تغییر کرده باشد اما نفس عمل تغییر نکرده است. نگهداری طلا، کاری پر مخاطره است و هر چه قدر هم این کار با دقت و وسواس و با ضوابط امنیتی انجام شود باز هم امکان بروز حوادث ممکن است.

  البته نه فقط سرقت بلکه گم شدن نیز در ذات اشیا و حواس پرتی و حوادث نیز وجود دارد و حتی زمانی هم که اموال با ارزشی مانند طلا در جای امنی قرار گرفته باشد باز هم نمی‌توان به طور کامل از امنیت آن آسوده خاطر بود. نیازی به توضیح ندارد که در این زمینه هم صندوق‌های سرمایه گذاری طلا از سرمایه سرمایه گذاران خود با روشی قانونی و منطقی محافظت می‌کند.

  علت خرید طلا در ایران

  خرید طلا در ایران و حتی کشورهای دیگر، اصولا دو علت دارد. یکی از علل آن خرید طلا برای مصارف زینتی است. از گذشته تا به امروز طلا برای استفاده در مراسم، جشن‌ها و مواردی مشابه استفاده شده است. اما طلا یک کارکرد دیگر هم داشته است. تورم بلندمدت در ایران سالانه حدود 20 درصد بوده و در سال‌های اخیر به نحو قابل توجهی از این میزان فراتر نیز رفته است.

  تورم عمدتا پدیده‌ای پولی است و از چاپ پول توسط دولت‌ها ناشی می‌شود. این در حالی است که عرضه طلا در جهان محدود است و عوامل کنترلی آن چندان در دست یک کشور قرار ندارد. به همین دلیل هم هنگامی که اقتصاد کشوری با بحران روبرو می‌شود و ارزش پولی آن کاهش پیدا می‌کند، خرید طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری که می‌تواند قدرت خرید فرد را حفظ کند، مهم می‌شود.

  طبیعتا اگر تورم گسترده به مدت چند دهه برقرار باشد، مردم به مرور خواهند آموخت که در آن سرمایه‌گذاری کنند. این نقشی است که مسکن و زمین نیز در ایران تا حدودی پیموده است. اما خرید طلا معایبی نیز دارد.

  روش‌های خرید طلا در بورس

  همان طور که گفتیم، یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا، خرید طلا در بورس است. ساده‌ترین روش این کار در بورس قابل انجام است. در این روش گواهی سپرده سکه طلا خریداری می‌شود. گواهی سپرده طلا اوراقی است که خریدار با استفاده از آن می‌تواند بعد از خرید، سکه را از خزانه بانک دریافت کند یا اوراق مربوط به آن را نگه دارد و وقتی قیمت آن افزایش پیدا کرد، گواهی فوق را به فروش برساند.

  برای شرکت در این روش داشتن کد بورسی کافی است. از سوی دیگر، برای خرید گواهی سپرده این سکه‌ها، خریداران باید حداقل یک سکه طلا یا 10 سهم گواهی سپرده خریداری نمایند. یک مثال از نماد گواهی سپرده طلا برای سكه تمام بهارتحويلي 1روزه رفاه، به صورت «سکه 0012پ01» است که در آن 4 رقم سمت راستی بیان کننده تاریخ سررسید گواهی سپرده و دو رقم سمت راست نشانه کد خزانه هستند.

  در این مورد 4 رقم سمت راستی به معنای این است که تاریخ سررسید گواهی سپرده سکه ماه 12 سال 1400 است و پ یعنی معاملات آن به صورت پیوسته صورت می‌گیرد. عددا 01 هم کد خزانه‌داری مربوط به بانک رفاه کارگران است.

  روش دوم خرید طلا در بورس

  روش دوم خرید طلا در بورس، مشارکت در صندوق‌های طلا است. اما منظور از صندوق طلا چیست؟ صندوق طلا به نوعی از صندوق‌های قابل معامله در بورس گفته می‌شود که بخش قابل توجهی از سرمایه خود را صرف خرید گواهی سپرده طلا و اوراق مبتنی بر طلا می‌کنند.

  این صندوق‌ها حداقل 70 درصد از دارایی صندوق خود را روی گواهی سپرده طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند و مابقی دارایی خود را روی گزینه‌هایی مانند اوراق مشتقه سکه (حداکثر 20 درصد از دارایی صندوق) و اوراق با درآمد ثابت گواهی سپرده و سپرده‌گذاری در بانک (در بیشترین حال 10 درصد از کل دارایی صندوق) قرار می‌دهند.

  چطور می‌توان صندوق طلا خرید؟

  حال که متوجه شدیم صندوق طلا چیست به نحوه خرید این صندوق‌ها اشاره می‌کنیم. اگر مایل به خرید واحدهای صندوق طلا در بورس هستید، ابتدا باید کد بورسی داشته باشید. پس از این که کد بورسی تهیه کردید، می‌توانید اقدام به خرید واحدهای صندوق طلا کنید و به ازای خرید کارمزد اندکی می‌پردازید. زمان معامله صندوق‌های طلا در بورس از ساعت 12 و 30 دقیقه تا 15 و 30 دقیقه است که ساعت 12 و نیم تا 13 به عنوان مرحله پیش گشایش است و در ساعت 13 تعیین قیمت صورت می‎گیرد.

  مزیت خرید صندوق‌های طلا

  فایده خرید صندوق‌های طلا در آن است که کارمزد و اجرت آنها در مقایسه با طلای فیزیکی بسیار پایین‌تر است. از سوی دیگر، امکان جعل و مفقودی ندارند و با پول کم هم قابل خرید و فروش هستند. از سوی دیگر، به طور کلی به دلیل ماهیت سرمایه‌گذاری‌شان که بخشی از آن در گزینه‌های درآمد ثابت است، ریسک کمتری نسبت به خرید طلای فیزیکی دارند.

  روش سوم خرید طلا در بورس

  روش سومی که برای خرید طلا در بورس پیشنهاد می‌دهند این است که شمش را به صورت فیزیکی در بورس کالا خریداری کرد. این کار در تالار طلا انجام می‌گیرد. برای خرید طلا در بورس در این تالار، بین یک تا 5 کیلوگرم طلا باید خریداری کرد. اما این کار رویه‌ای دارد. برای خرید شمش طلا در بورس باید ابتدا کد بورس کالا را داشت. سپس با کارگزار خود تماس می‌گیریم تا در روز معامله درخواست خرید را ثبت نماییم.

  پس از آن، کارگزار درخواست را برای خریدار می‌فرستد. در این شرایط 10 درصد از ارزش کل معامله خود را تا قبل از ساعت 12 ظهر، به حساب وکالتی که تعیین کرده‌اید، واریز می‌نمایید تا درخواستتان از سوی کارگزار به تالار فرستاده شود. در پایان، خریدار و فروشده به منظور کشف قیمت طلا در روز معامله، مذاکره می‌کنند و به توافق می‌رسند. مشتری برای پرداخت 90 درصد باقی‌مانده مبلغ، سه روز کاری فرصت پیدا می‌کند. پس از تسویه، حواله دریافت طلا برای خریدار فرستاده خواهد شد.

  معایب صندوق سرمایه گذاری طلا

  یکی از معایب صندوق‌های سرمایه گذاری طلا این است که نقدشوندگی پایین‌تری دارند. البته گفتنی است که اگر صندوق طلای موردنظر مانند صندوق سرمایه گذاری طلای کیان یک صندوق etf یا همان قابل معامله باشد و بتوان در لحظه، معامله را انجام داد و اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری کرد دیگر مشکل چندانی در خصوص نقدشوندگی پیش نمی‌آید.

  یکی دیگر از معایب صندوق‌های طلا آن است که به دلیل ماهیت سرمایه گذاری آنها که 70 تا 95 درصد از دارایی سبدشان از گواهی سپرده سکه طلا و مابقی از دارایی‌های دیگر تشکیل شده است، هنگام رشد قیمت طلا در بازار ممکن است بازده صندوق طلا کم‌تر از سکه طلای فیزیکی باشد که در بازار در حال معامله است.

  بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا

  صندوق سرمایه گذاری طلا نیز مانند صندوق‌های سرمایه گذاری دیگر اقدام به متنوع سازی دارایی می‌کنند.– به این معنی که تمام دارایی سبد صندوق تشکیل شده از گواهی سپرده سکه طلا نیست و سهام و اوراق دیگر نیز هرچند به میزان بسیار کمتر در آن وجود دارند. بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا صندوقی است که ارزیابی درستی از شرایط بازار داشته باشد و بتواند تغییرات نرخ ارز و طلای جهانی را به خوبی پیش‌بینی کند.

  بهترین صندوق طلا در زمان نزول قیمت ارز که رابطه مستقیمی با قیمت طلا در بازار داخلی دارد، سبد خود را به نحوی تشکیل می‌دهد که کمتر از افت سکه طلای فیزیکی و سایر صندوق‌ها ضرر کند یا در زمانی که افزایش قیمت ارز در بازار داخلی وجود دارد، سهم بیش‌تری از سبد خود را به گواهی‌های سپرده سکه طلا اختصاص می‌دهد تا از رشد قیمت آن بهره‌مند شود. تنوع سازی هوشمندانه برای گرفتن چنین نتیجه‌ای لازم است که صندوق سرمایه گذاری طلای کیان به خوبی از آن برخوردار است.

  صندوق‌های طلا در ایران

  در ایران 9 صندوق طلا وجود دارد که عبارتند از: صندوق سکه طلا کیان با نماد گوهر، صندوق مفید با نماد عیار، صندوق زرافشان با نماد زر، صندوق لوتوس با نماد طلا، صندوق طلای زرین آگاه، کیمیا زرین کاردان، صندوق کهربا، زرفام آشنا و صندوق طلای صبا. این صندوق‌ها در یک سال اخیر عایدی خوبی داشته‌اند. صندوق سکه طلا همگام با تغییر قیمت طلا در بازار آزاد تغییر می‌کنند. اصولا قیمت طلا در جهان به دو قیمت طلای جهانی و قیمت برابری ریال و دلار ارتباط دارد. در یک تا دو سال اخیر، همگام با رشد قابل توجه دلار در بازار آزاد و تورم چشمگیر در کشور، قیمت طلا رشد زیادی داشته و به تبع آن به ارزش صندوق‌های طلا نیز افزوده شده است.

  معیارهای انتخاب بهترین صندوق طلا

  یکی از مهمترین معیارهای انتخاب بهترین صندوق طلا این است که حباب موجود در آنها را حساب کنیم. این حباب با حباب ارزش ذاتی که قیمت طلا در بازار جهانی و داخلی را مقایسه می‌کند متفاوت است. اگر قیمت معاملاتی با ارزش خالص دارایی‌ها اختلاف زیادی داشته باشد، نشان دهنده فرصت ورود به آن صندوق یا خروج از آن است. البته باید سمت و سوی کلی و بنیادی طلا هم مناسب تصمیمی که می‌گیریم باشد. صندوق‌های طلای خوب که بازارگردان مناسبی دارند، معمولا قیمت معامله و خالص ارزش دارایی را نزدیک به هم نگه می‌دارند. یکی دیگر از مواردی که می‌تواند جزو معیارهای انتخاب بهترین صندوق‌ طلا به شمار بیاید، اندازه صندوق است. صندوق‌های بزرگتر معمولا سابقه بیشتری هم دارند و این موضوع باعث می‌شود بتوانند متخصصان بهتری جذب کنند. البته معیار اندازه همیشه هم گزینه خوبی برای تصمیم‌گیری در مورد صندوق طلا نیست.

  نتیجه گیری

  در جهان امروز سرمایه با هوشمندی و درایت عده‌ای از متخصصین این امکان را فراهم آمده تا بیش از پیش از سرمایه خود به صورت ایمن و البته با بازدهی بیش‌تر بهره ببریم و مکافات قبل را برای نگه داری سرمایه نداشته باشیم. بنابراین با کمی تحقیق و مطالعه متوجه می‌شویم که صندوق‌های سرمایه گذاری طلا یکی از بهترین گزینه‌ها برای ورود به قسمت طلایی بازار سرمایه به حساب می‌آید. در واقع سرمایه گذاری در این صندوق به معنای سرمایه گذاری غیر مستقیم روی نرخ ارز و طلا است و کسانی که قصد پوشش ریسک سرمایه خود در مقابل افزایش نرخ طلا و ارز را دارند می‌توانند با انتخاب صندوق طلا به صورت غیر مستقیم در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند.

  صندوق سرمایه گذاری طلا، سبدی تشکیل شده از اوراق مشتقه مبتنی بر طلا است. سرمایه گذاران به جای خرید فیزیکی طلا می‌توانند با خرید واحدهای سرمایه گذاری این صندوق در این فلز گرانبها سرمایه گذاری کنند.
  تفاوت‌های چشمگیری میان خرید فیزیکی طلا و سرمایه گذاری در صندوق طلا وجود دارد. خرید فیزیکی طلا با خطراتی مانند سرقت و کم شدن قطعات فیزیکی طلا همراه است اما سرمایه گذاری در صندوق طلا را می‌توان امن‌ترین نوع سرمایه گذاری در این فلز گرانبها دانست. از طرف دیگر، قیمت هر گرم طلا برای بسیاری از افراد گران و دست نیافتنی است. در صورتی که افراد با مبلغی کم‌تر از یک گرم طلا می‌توانند اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلا کنند.
  بلی، صندوق سرمایه گذاری طلا جز صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله etf است و سرمایه گذاران می‌توانند در طول ساعت کاری بازار بورس اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری این صندوق کنند.
  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها