صندوق پروژه چیست؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 546
  • 0
  صندوق پروژه چیست؟
  صندوق پروژه یکی از انواع صندوق تامین مالی به حساب می‎‌آید. صندوق پروژه هم سبدی متشکل از دارایی‌های خرد دارد و آن را در پروژه‌های متنوعی مانند ساختمان یا کمک به راه افتادن کسب و کارها سرمایه گذاری می‌کند.

  پروژه‌ها یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری و درآمدزایی افراد هستند که دسته خاصی از مخاطبان را جذب خود می‌کنند. درست است که پروژه‌ها می‌توانند سود خوبی داشته باشند اما ورود به یک پروژه و سرمایه‌گذاری در آن، برای بسیاری از ما با ترس همراه است. این ترس ریشه‌های مختلفی دارد و به همین دلیل، وقتی مشارکت در یک پروژه به ما پیشنهاد می‌‎شود، شاید ترجیح دهیم دست نگاه داریم و برای تحقیق در مورد آن وقت صرف کنیم. ریشه‌های این ترس عبارتند از عدم شناخت پروژه و عدم اطمینان به آن و همچنین نداشتن پول کلان. به عبارت دیگر، پروژه مطمئن و مناسبی را سراغ نداریم یا وقت کافی برای تحقیق و یافتن چنین پروژه‌هایی نداریم یا اگر هم پروژه‌ای را با ویژگی‌های فوق می‌شناسیم، پول هنگفتی که برای سرمایه گذاری در آن لازم است را در اختیار نداریم. حضور صندوق پروژه اصلا به همین دلیل است که هم امکان سرمایه گذاری با پول کم برای‌مان به وجود بیاید و هم نیاز به وقت گذاشتن و تحقیق کردن برای شناخت یک پروژه خوب را نداشته باشیم و کار را به متخصصین و ارکان صندوق بسپاریم.

  صندوق تامین مالی چیست؟

  از دسته صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک می‌توان به صندوق تامین مالی اشاره کرد. هدف از تشکیل این صندوق همان‌طور که از نامش پیدا است تامین مالی پروژه‌های مختلفی مانند پروژه‌های عمرانی و ساختمانی و زمین و حتی ایجاد امکان تامین مالی برای کسب و کارهای جدید است. حضور صندوق تامین مالی این امکان را به سرمایه گذاران می‌دهد تا بتوانند همان‌طور که از مدیریت و تخصص اعضای صندوق برای پیش‌برد اهداف سرمایه گذاری و مالی‌شان استفاده می‎کنند، از افزایش در نقدینگی و همچنین کاهش ریسک سرمایه گذاری‌شان نیز بهره‌مند شوند.

  هدف بزرگ‌تری که در ماهیت صندوق تامین مالی قرار دارد و شاید در نگاه اول به چشم نیاید، کاهش نرخ بیکاری و از طرف دیگر حمایت تولیدکنندگان داخلی و رشد صنایع است. حمایت مالی و هدفمند کردن سرمایه گذاری پروژه‌ها و کسب و کارهای جدید به طور بالقوه به افزایش تولید منجر می‌شود. لازم به ذکر است که در کشورهای توسعه یافته حضور این نوع از انواع صندوق‌های سرمایه گذاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مورد نوع فعالیت صندوق تامین مالی و صندوق پروژه یا هر نوع از صندوق‎‌ها باید گفت که فعالیت آن‌ها به صورت حقوقی انجام می‌شود. این نوع عملکرد به این خاطر است که تمام صندوق‌ها تحت نظارت و مجوز سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می‌کنند.

  تعریف صندوق پروژه

  دلیل اینکه چرا به تعریف صندوق تامین مالی اولویت دادیم این است که صندوق پروژه یکی از انواع صندوق تامین مالی به حساب می‎‌آید. صندوق پروژه هم سبدی متشکل از دارایی‌های خرد دارد و آن را در پروژه‌های متنوعی مانند ساختمان یا کمک به راه افتادن کسب و کارها سرمایه گذاری می‌کند. گفتنی است که صندوق پروژه آن‌طور که در اساسنامه آن نوشته شده است عمل می‌کند.

  صندوق پروژه چگونه کار می کند

  این که صندوق پروژه این امکان را با توجه به سبد تشکیل شده خود به پروژه‌ها و کسب و کارها می‌دهد تا بتوانند به رونق و سرانجام برسند، بسیار خوب است اما باید در نظر داشت که عملکرد صندوق پروژه برای اختصاص دادن سرمایه و تامین مالی ساده نیست و مراحل خاص خود را دارد؛ صندوق پروژه این طور کار می‌کند که در قدم اول به بررسی و تحلیل علمی و منطقی پروژه‌ها می‌پردازد و بعد از این که در مورد پروژه‌های معرفی شده به نتیجه نهایی رسید، فرآیند تامین مالی را در مورد پروژه‌های متنوع انتخاب شده‌اش شروع می‌کند. گفتنی است که تمام مسئولیت و مدیریت پروژه به عهده شرکتی می‌شود که پروژه را تعریف کرده است و صندوق پروژه به تامین مالی و سرمایه گذاری در آن می‌پردازد و دست آخر از محل سرمایه گذاری شده سودی به دست می‌آورد و آن را در واحدهای سرمایه گذاری افراد سرمایه گذار حاضر در صندوق تقسیم می‌کند. کارمزدها و درصدهایی هم ویژه اعضا و ارکان صندوق وجود دارد که میزان هر کدام در اساسنامه و امیدنامه صندوق به طور کامل توضیح داده شده است.

  روند کار هر صندوق پروژه

  حالا که صحبت از اساسنامه به میان آمد، خوب است بگوییم که صندوق پروژه در اول کار به صورت یک شرکت سهامی خاص به وجود می‌آید و پس از این که پروژه کامل شد از صورت سهامی خاص به سهامی عام تبدیل می‌شود و در بورس یا به شکل دیگر و خارج از بورس ارائه می‌شود. بعد از عرضه در سهام فعالیت صندوق تمام می‌شود و سرمایه گذارانی که سرمایه خود را در صندوق قرار داده بودند تا پروژه‌ها راه‌اندازی شود، به همان میزان سرمایه‌ای که آورده بودند، در آن شریک می‌شوند.

  الزامات تشکیل صندوق پروژه

  برای این که بتوان فعالیت صندوق را آغاز کرد ابتدا باید طرح پروژه را مطرح کرد و قبل از تشکیل صندوق، ارکان صندوق را هم معرفی کرد. بعد از فراهم کردن این الزامات می‌توان به دریافت مجوز تاسیس از سازمان بورس اقدام کرد و همچنین شرکت را در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رساند. بعد از دریافت مجوز فعالیت از سازمان بورس اوراق بهادار نوبت به تاسیس صندوق می‌رسد. در این مرحله، صندوق پروژه باید اقدام به فروش واحدهای سرمایه گذاری کند تا تاسیس آن انجام شود. اگر بخواهیم به صورت فهرست‌وار روند و الزامات تشکیل صندوق پروژه را به نوبت توضیح دهیم باید این طور بگوییم؛

  1. طرح توجیهی و ارکان پروژه را ارائه دهیم.

  2. مجوز تاسیس از سازمان بورس دریافت کنیم.

  3. شرکت را نزد مرجع ثبت شرکت‌ها ثبت کنیم.

  4. مجوز فعالیت از بورس را دریافت کنیم.

  5. صندوق را تاسیس کنیم.

  6. واحدهای سرمایه گذاری را به فروش برسانیم.

  7. شرکت پروژه را تاسیس کنیم.

  8. پروژه را اجرا کنیم

  9. پروژه را تمام کنیم و شرکت را به سهامی عام تبدیل کنیم.

  10. سهام را به سرمایه گذاران تخصیص دهیم و یا به عبارتی تصفیه صندوق را انجام دهیم.

  مزایای صندوق پروژه

  باید گفت که گذراندن این مراحل از آغاز تا پایان یک صندوق پروژه خالی از لطف نیست و مزایایی را هم به همراه دارد؛

  1. بازدهی مناسب

  2. سرعت بالای ساختار

  3. صرفه جویی

  4. نظام مندی در سیستم

  5. تامین مالی صنایع و پروژه‌های مختلف

  سرمایه گذاری در صندوق پروژه مناسب چه افرادی است؟

  افرادی که تمایل دارند در پروژه‌های بزرگ شرکت کنند و از حضور در ساختاری نظام‌مند رضایت دارند، می‎‌توانند برای سرمایه گذاری از صندوق پروژه بهره‌مند شوند. همان طور که توضیح دادیم در پایان پروژه می‌توان از سود توسعه پروژه بهره‌مند شویم.

  نحوه سرمایه گذاری در صندوق پروژه

  اول از همه برای سرمایه گذاری در صندوق پروژه باید از سن قانونی برخوردار باشیم. سپس برای شروع سرمایه گذاری نیاز به دریافت کد معاملاتی داریم و همچنین عضویت در یکی از کارگزاری‌های مجاز مانند درسا تریدر. در آخر هم می‌توان فعالیت خود را با خرید واحدهای سرمایه گذاری این صندوق آغاز کرد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها