سرمایه+>الفبای اقتصاد>همه چیز درباره حباب قیمت دارایی‌ها>

همه چیز درباره حباب قیمت دارایی‌ها

  • اشتراک‌گذاری
  • 45
  • 0
همه چیز درباره حباب قیمت دارایی‌ها

احتمالا پیش آمده است که خودتان یا یکی از آشناهایتان پس از شنیدن خبری در مورد بازدهی و سود بالای یک بازار وارد آن شده باشید و دارایی خود را در آن سرمایه‌گذاری کرده باشید. در این حالت احتمال می‌دادید سود خوبی عاید شما شود اما به یکباره نه تنها سود نکرده‌اید، بلکه زیان هم دیده‌اید. حتما در این شرایط از خود سوال کرده‌اید که چرا و چه اتفاقی افتاده است. احتمالا شما در شرایطی این دارایی را خریداری کرده‌اید که بازار دچار حباب قیمت بوده است. حباب قیمت و تشکیل و شناخت آن یکی از مهمترین مباحثی است که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید تا سرمایه‌گذاری شما کمتر در معرض زیان باشد.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

حباب قیمت یک دارایی چیست؟

حباب به وضعیتی گفته می‌شود که معمولا قیمت یک دارایی مانند سهام یا مسکن از ارزش بنیادی آن جلو بزند. وقتی تقاضای سفته‌بازی در بازار خیلی زیاد باشد (به زبان ساده یعنی افزایش معاملاتی با سود زیاد و ریسک بالا)، قیمت‌ها دچار تورم می‌شوند. در نهایت بالاخره روزی این حباب می‌ترکد و حجم فروش بالا موجب کاهش شدید قیمت می‌شود. در واقع در اغلب مواقع، حبابی که به دلیل تقاضای سفته‌بازی به وجود آمده است، منجر به زیان کسانی می‌شود که در قیمت‌های بالا و نزدیک به حباب اقدام به خرید آن دارایی کرده‌اند.

۵ مرحله شکل‌گیری حباب قیمت

برای پرهیز از به دام حباب‌ها افتادن آشنایی با نحوه شکل‌گیری آنها لازم است. به طور کلی تشکیل حباب ۵ مرحله دارد که در زیر به آنها می‌پردازیم.

۱- جابجایی

جابجایی زمانی اتفاق می افتد که سرمایه گذاران به دلیلی مانند پدیدار شدن یک فناوری جدید یا تغییرات نرخ بهره یا عوامل اقتصادی دیگر وسوسه شوند تا وارد بازاری شوند.

۲- رونق

پس از جابجایی، قیمت‌ها در ابتدا به آرامی افزایش می‌یابند، اما پس از ورود هرچه بیشتر متقاضیان و سرمایه‌گذاران به بازار، قیمت رفته رفته شتاب می‌گیرد و وارد مرحله رونق می‌شود. در این مرحله، دارایی پربازده تحت پوشش گسترده رسانه‌های مختلف قرار گرفته و توجه همه را به خود جلب می‌کند. ترس از دست دادن موقعیتی که می‌تواند فقط یک بار در زندگی رخ دهد، تعداد فزاینده‌ای از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را به خود جذب می‌کند.

۳- سرخوشی

در این مرحله، با سر به فلک کشیدن قیمت دارایی، احتیاط سرمایه‌گذاران بر باد می‌رود. در این شرایط ارزیابی‌ها و معیارهای جدیدی برای توجیه افزایش بی‌وقفه قیمت دارایی صورت می‌گیرد و این ارزیابی‌ها به بالاترین سطح ممکن توجیه می‌رسند.

۴- سود بردن

در این مرحله، سرمایه‌گذاران هوشمندتر شروع به فروش و نجات سود خود می‌کنند. آنان می‌دانند حباب در حال ترکیدن است اما برآورد زمان دقیق آن دشوار است. در واقع در اینجا زنگ خطر به صدا درآمده است اما همه نمی‌توانند صدای آن را بشنوند.

۵- وحشت

مرحله آخر حباب، وحشت است. در این مرحله فقط با یک اتفاق نسبتاً کوچک، حباب ممکن است شروع به ترکیدن کند. در مرحله وحشت، قیمت دارایی‌ حبابی با همان سرعتی که صعود کرده‌ بود، شروع به ریزش می‌کند. اینجا است که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران سغی می‌کنند با کمترین سود یا حتی کاهش ارزش دارایی خود، آن را بفروشند و دارایی خود را نقد کنند. هر چه عرضه دارایی بیشتر از تقاضای آن شود، قیمت دارایی‌ با شدت بیشتری کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: 5 نکته ساده برای پس انداز بیشتر

نکته‌های کلیدی:

-سعی کنید در سرمایه‌گذاری خود به ریسک بازار هم توجه کنید. ورود چشم بسته به یک بازار و بدون در نظر گرفتن پیامدهای آن شما را با زیان روبرو می‌کند.

-از مشاوران اقتصادی و دانش آنان بهره ببرید. صرفا نگاه کردن به بازدهی و روند قیمت بازار شاید در کوتاه‌مدت سود عاید شما کند، اما در بلندمدت احتمالا منجر به زیان شما می‌شود.

-سعی کنید سبدی از سرمایه‌گذاری‌های مختلف داشته باشید تا با زیان یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری زیان تمام عیار نکنید.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها