تخصیص سرمایه چیست و چه مزایایی دارد؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 217
  • 0
  تخصیص سرمایه چیست و چه مزایایی دارد؟

  تخصیص دارایی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از آنها مبتنی بر سن است.

  تخصیص دارایی به معنای ترکیب یا دامنه سرمایه گذاری‌هایی است که در یک سبد سرمایه گذاری دارید. این یکی از اساسی‌ترین شرایط سرمایه گذاری است. انتخاب بهترین سبد دارایی می‌تواند در دستیابی به اهداف مالی بلندمدت شما نقش مهمی داشته باشد. روش‌های مختلفی برای ایجاد یک سبد سرمایه گذاری وجود دارد و انتخاب دارایی‌های شما ممکن است تا حد زیادی به سن، تحمل ریسک و آنچه امیدوارید به دست آورید، بستگی داشته باشد.

  تعریف تخصیص دارایی

  تخصیص دارایی به زبان ساده به معنی نحوه تخصیص دارایی‌ها در یک سبد سرمایه گذاری است. به عنوان مثال، برخی از رایج‌ترین دارایی‌ها شامل سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه گذاری و املاک و مستغلات است. چرا تخصیص دارایی اهمیت دارد؟ به یک دلیل مهم: متنوع‌سازی سبد سرمایه گذاری. وقتی سرمایه گذاری‌ را به درستی متنوع می‌کنید، ریسک سبدتان را کاهش می‌دهید. بنابراین اگر برخی از سرمایه‌گذاری‌های شما ضعیف عمل ‌کنند یا از نوسانات بازار ضربه بخورند، سرمایه‌گذاری‌های دیگری برای متعادل کردن سبدتان دارید.

  مدل‌های تخصیص دارایی

  وقتی صحبت از بهترین تخصیص دارایی می‌شود، فقط یک راه وجود ندارد. آنچه انتخاب می‌کنید می‌تواند بر اساس اهداف سرمایه‌گذاری شما، افق زمانی شما برای سرمایه‌گذاری، میزان ریسکی که با آن راحت هستید و میزان ریسکی که برای رسیدن به اهداف خود باید بپذیرید، متفاوت باشد. در ادامه به توضیح برخی از ابتدایی‌ترین مدل‌های تخصیص دارایی اشاره می‌کنیم.

  مدل 60/40

  مدل 60/40 تقسیم ساده دارایی‌های شما را بیان می‌کند، 60 درصد برای سهام و 40 درصد برای اوراق قرضه یا درآمد ثابت. این تخصیص دارایی به سرمایه گذار کمک می‌کند درصورت رشد بازار سود مناسبی کسب کنید و هنگامی که بازار روند منفی داشته باشد اوراق قرضه‌ای که در سبد سرمایه گذاری خود دارید به جبران کردن ضرر و متعادل کردن سبد سرمایه گذار بیایند.

  البته نکته منفی این مدل این است که پورتفولیوی 60/40 ممکن است برای افرادی که تحمل ریسک بالاتری دارند، مناسب نباشد. برای مثال، اگر در دهه 20 سالگی زندگی خود سرمایه گذاری می‌کنید، زمان بیشتری برای کسب سود از نوسانات بازار دارید و معمولاً می‌توانید ریسک بیشتری را بپذیرید. اگر این کار را انجام دهید، می‌توانید بازدهی بالاتری داشته باشید.

  مدل 80/20

  تخصیص دارایی 80/20 مشابه پرتفوی 60/40 است. اما به جای اینکه 60 درصد از دارایی‌های خود را در سهام نگه دارید، آن را به 80 درصد افزایش می‌دهید. این مدل سبد ریسک بیشتری دارد زیرا شما سهم بیشتری در اختیار دارید. اما می‌توانید با گذشت زمان و صعود بازار از بازدهی بهتری برخوردار شوید.

  تخصیص دارایی بر اساس سن

  تخصیص دارایی‌های مبتنی بر سن، از سن شما به عنوان یک راهنما برای تصمیم گیری در مورد میزان تخصیص به سهام در مقابل اوراق قرضه استفاده می‌کند. به عنوان مثال، قانون 110 وجود دارد. این قانون می‌گوید سن خود را از 110 کم کنید، سپس از آن عدد به عنوان راهنمای سرمایه گذاری در سهام استفاده کنید. بنابراین اگر 30 ساله هستید، 80 درصد از پرتفوی خود را در سهام سرمایه گذاری کنید (110-30=80). تخصیص دارایی مبتنی بر سن برای سرمایه گذاری به اندازه کافی ساده است اما دقت ندارد و ممکن است مناسب همه نباشد. مهم است که در نظر داشته باشید که آیا استفاده از این مدل با اهداف سرمایه گذاری شما و میزان ریسکی که راحت می‌توانید بپذیرید، همسو است یا خیر.

  تخصیص مبتنی بر اهداف

  یکی از راه‌های نهایی برای تخصیص دارایی‌ها، توجه سرمایه گذار به اهداف مالی خود است. برای مثال، اگر سرمایه‌گذار جوان‌تری هستید، ممکن است عمدتاً به رشد علاقه داشته باشید. بنابراین می‌توانید دارایی‌ها را در سهام یا صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) سرمایه‌گذاری کنید. از سوی دیگر، اگر سالمندتر هستید، ممکن است به سمت اوراق قرضه یا صندوق‌های درآمد ثابت متمایل شوید. گزینه سوم تقسیم سبد سرمایه گذاری به چند گزینه و انتخاب یک رویکرد متعادل است. بنابراین با بازگشت به مدل‌های قبلی تخصیص دارایی، ممکن است یک سبد 60/40 یا حتی یک تقسیم 50/50 بین سهام و اوراق قرضه را انتخاب کنید. گاهی ممکن است دارایی خو را بین سه دارایی یا بیشتر هم تقسیم کنید.

  نحوه انتخاب بهترین تخصیص دارایی

  یافتن بهترین تخصیص دارایی به این بستگی دارد که خودتان را به عنوان یک سرمایه گذار بشناسید و بدانید که از سبد خود چه انتظاری دارید. بنابراین باید به موارد زیر توجه کنید:

  - چه مدت باید سرمایه گذاری کنید،

  - با چقدر ریسک راحت هستید،

  - اهداف نهایی شما برای سرمایه گذاری چیست

  هنگامی که قصد دارید سرمایه گذاری را شروع کنید ابتدا باید هزینه‌های مربوطه را در نظر بگیرید. برای مثال، اگر در صندوق‌های قابل معامله در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنید، مهم است که همه شرایط آن صندوق را بررسی کنید. اگر در حال معامله سهام یا صندوق قابل معامله در بورس در یک حساب کارگزاری هستید، به دنبال کارگزاری باشید که برای این تراکنش‌ها کارمزد دریافت نمی‌کند. کارگزاری‌های آنلاینی هستند که برای معاملات این صندوق‌ها کارمزد دریافت نمی‌کنند، اما برخی هنوز کارمزد دریافت می‌کنند. به عنوان مثال با خرید صندوق‌های قابل معامله صندوق طلا کیان، صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق شاخصی هم وزن کیان از اپلیکیشن کیان دیجیتال، کارمزد کارگزاری شما صفر می‌شود. با بزرگتر شدن و گذراندن مراحل مختلف زندگی ممکن است نیازها و اهداف شما تغییر کند. بنابراین مهم است که تخصیص دارایی‌های سبد خود را حداقل یک بار در سال بررسی کنید تا مطمئن شوید هنوز در مسیری که می‌خواهید و باید باشید، قرار دارید.