سرمایه+>موفقیت>ریسک گریزی چیست؟ >

ریسک گریزی چیست؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 155
  • 0

مفهوم ریسک گریزی به سرمایه گذاری اشاره دارد که اولویت فرد بیشتر بر حفظ سرمایه است و بازدهی‌های امن‌تر را انتخاب می‌کند، حتی اگر سود آنها کمتر باشد. موضوعی که باید در سرمایه گذاری‌های پر ریسک در نظر داشت این است که ریسک و نوسان با هم برابر است. به این معنی که هر چه میزان نوسان در یک بازار مالی بالا باشد به همان میزان خطر ریسک نیز بالاتر می‌رود. یک سرمایه گذاری بی ثبات هم می‌تواند سرمایه فرد را افزایش دهد و او را به ثروت برساند و هم این قابلیت را دارد که به اژدهایی تبدیل شود و تمام پس انداز و سرمایه ما را یک جا ببلعد! در مقابل، یک سرمایه گذاری محافظه کارانه و یا بهتر بگوییم با ثابت مانند صندوق درآمد ثابت می‌تواند با گذشت زمان، به آرامی و با ثبات تقریبا حساب شده‌ای، موجب رشد سرمایه شما را فراهم کند.

درک اصطلاح ریسک پذیری

ریسک گریزی یا خنثی سازی خطر و ریسک پذیری همه به خصوصیات فردی یا ویژگی‌های آموخته شده ارتباط دارند. علاوه بر این، نقش دانش و آگاهی هم بر آنها تاثیر می‌گذارد. سرمایه گذاری ریسک پذیر با توجه به بازدهی‌های تحلیل شده و مورد انتظار، ریسک نزول را نادیده می‌گیرد و به نفع میزان بازده بیش‌تر از حریم امن دست می‌کشد.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

برای کسانی که از ریسک متنفرند!

افرادی که به شدت ریسک گریز هستند و اساسا از هر نوع ریسک بیزار هستند، بیش‌تر به سمت سرمایه گذاری‌های باثبات‌تر مانند حساب‌های پس انداز، گواهی سپرده و اوراق قرضه و برخی از سهام شرکت‌‎ها گرایش دارند. تمام گزینه‌ها به استثنای سهام همگی از سرمایه گذاری‌های با درآمد ثابت به حساب می‌آیند. به این معنی که در هر زمانی، فرد سرمایه گذاری که اقدام به برداشت سرمایه خود به صورت وجه نقد کند به علاوه اصل پول سرمایه گذاری شده‌اش می‌تواند بازده مشخصی که به طور روزشمار از سرمایه گذاری به دست آورده است را برداشت کند. اگر مایلید بدانید ریسک گریز هستید یا نه، می‌توانید از سنجش ریسک پذیری کیان استفاده کنید.

برآورده کردن سطح تورم و بالاتر از آن

تعدادی از افراد هستند که ریسک پذیر هستند و بدون توجه به ریسک‌های بالقوه وارد بازارهای مالی پر ریسک برای سرمایه گذاری می‌شوند. اما تعداد زیادی از سرمایه گذاران تنها می‌خواهند روی موج تورم سوار شوند و پول نقدشان را در جایی سرمایه گذاری کنند که در زمان برداشت، ارزشی معادل تورم موجود و یا کمی بالاتر از میزان تورم داشته باشد. دسته دوم باید وجوه نقد خود را برای سرمایه گذاری در سپرده‌ها و اوراق بهادار آماده کنند. گزینه‌هایی مانند حساب‌های پس انداز بانک هستند که با میزان بازدهی مشخص سالیانه این امکان را به سرمایه گذاران می‌دهند که بدون نگرانی بابت اصل پول سرمایه گذاری شده خود اقدام به باز کردن حساب کنند. اما بسیاری از این حساب‌های پس انداز، سود به دست آمده را به صورت روز شمار ارائه نمی‌کنند و تنها در پایان موعد مقرر میزان سود را با اصل پول به سرمایه گذار ارائه می‌دهند.

در مقابل، صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر همین سپرده‌ها و اوراق بهادار مانند صندوق های درآمد ثابت این امکان را ایجاد کرده که سرمایه گذاران امکان برداشت سود روز شمار خود را در هر تاریخی از زمان شروع سرمایه گذاری‌شان داشته باشند و موعد مقرری وجود ندارد. تقریبا تمام حساب‌های پس انداز بانکی در زمان افتتاح حساب این نکته را گوش زد می‌کنند که مثلا تا فلان تاریخ حق دسترسی به اصل پول‌تان را ندارید اما صندوق های درآمد ثابت نقدشوندگی سریع دارند و چنین محدودیت‌هایی برای سرمایه گذاران خود قائل نیستند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...