سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>صندوق درآمد ثابت چیست؟>

صندوق درآمد ثابت چیست؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 6673
  • 0
  صندوق درآمد ثابت یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران و جهان به حساب می‌آید. بیش‌تر دارایی موجود در این صندوق تشکیل شده از سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار کم ریسک است.

  همیشه تجربیات و اتفاقاتی وجود دارند که افراد را برای بقا و رشد در آینده به فکر کردن و پیدا کردن راه حل مناسب وادار می‌کنند. تورم، رکود، حفظ ارزش پول نمونه‌های روزمره این اتفاقات هستند که ذهن ما را به سمت سرمایه گذاری هدفمند هدایت می‌کنند. تورم به خودی خود می‌تواند ارزش پول ما را به شدت کاهش دهد و رکود نیز باعث سکون کشنده‌ای برای سرمایه ما شود. بنابراین بهترین گزینه حال حاضر برای این که بتوانیم در آینده به انتخاب نوع سرمایه گذاری خود افتخار کنیم چیست؟ چه گزینه‌ای می‌تواند سرمایه ما را از بلاهای اقتصادی و سیاسی سر سل امت بیرون بیاورد و کاری کند که سرمایه‌مان در روزهای بعدی زندگی‌مان به کمک ما بیاید؟ صندوق درآمد ثابت، گزینه‌ای است که مانند عبارتی آرامش بخش می‌تواند در احوال این روزهای ما به داد ما و اندوخته‌مان برسد. به جزئیات توضیح خواهیم داد که چطور صندوق درآمد ثابت می‌تواند بهترین گزینه سرمایه گذاری به حساب بیاید.

  صندوق درآمد ثابت

  امنیت و بازدهی در صندوق‌های درآمد ثابت

  تا همین دو دهه پیش را به یاد داریم که پیرسال‌های فامیل برای نگه داری از پول‌های نقد خود دست به کارهای عجیبی می‌زدند. پنهان کردن پول زیر فرش یکی از ترفندهای موجود برای پس انداز کردن بود که به شدت عملکرد غریبی به نظرمان می‌رسید. در چنین موقعیتی از خود می‌پرسیدیم که چرا به جای پنهان کردن پول زیر فرش که اغلب دچار فراموشی می‌شوند و اصلا به یاد نمی‌آورند که پول را کجا پنهان کرده‌اند و یا به هر دلیلی بعد از مدتی می‌آمدند و می‌دیدند پول سر جایش نیست چرا وجه نقد خود را در بانک نمی‌گذارند؟ با این که هم از امنیت کافی برخوردار است و هم سود پول را سال به سال و یا ماهیانه به فرد می‌دهد. به همان میزان که از آن دوران و استفاده نکردن از امکان بانک متعجب بوده‌ایم، امروز باید از استفاده نکردن از امکانات و سرمایه گذاری نکردن در صندوق های سرمایه گذاری مانند صندوق درآمد ثابت تعجب کنیم و از خود بپرسیم که چرا به جای بانک که با سود ثابت و اندک، وجه نقد خود را در صندوق درآمد ثابت قرار نمی‎دهیم که هم به خاطر وجود شفافیت و گزارش‌های روزانه امنیت بیش‌تری نسبت به بانک دارد – یعنی خبری از اختلاس و دیگر اتفاقات نیست! و هم با ترکیب دارایی مناسبی که دارد بازدهی بیش‌تری نسبت به بانک به سرمایه ما اضافه می‌کند. درست است! همان قدر که از نسل پیشین خود متعجب هستیم باید از عملکرد خودمان نیز تعجب کنیم و برای این که بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنیم باید چنین سوالاتی مطرح کنیم و به خودمان پاسخ دهیم.

  جزئیات دارایی صندوق درآمد ثابت

  صندوق درآمد ثابت یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران و جهان به حساب می‌آید. بیش‌تر دارایی موجود در این صندوق تشکیل شده از سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار کم ریسک است. جدا از تعریف‌های یک خطی از این که صندوق درآمد ثابت چیست و از چه جزئیات مالی تشکیل شده است باید گفت که کم ریسک بودن این نوع صندوق ارتباط مستقیم با دارایی‌های آن دارد. سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار و اندکی سهام که به رشد این صندوق در مواقع رشد بازار سهام کمک می‌کند باعث می‌شود تا افراد به راحتی بتوانند هم برای آینده خود سرمایه گذاری مطمئن و مفیدی را انجام داده باشند و هم از خطرات فاجعه بار دیگر بازارهای سرمایه جلوگیری کنند.

  بیشتر بخوانید: تفاوت صندوق درآمد ثابت و سپرده بانکی چیست؟

  تاب آوری صندوق درآمد ثابت در برابر نوسانات و تصمیمات سیاسی

  به خوبی با واژه نوسانات و عبارت نگران کننده‌ای مانند تصمیمات سیاسی آشنا هستیم. هر کدام از این دو اتفاق می‌تواند روی بسیاری از زمینه‌های سرمایه گذاری ما تاثیر بگذارد و بارها شده که پی نوسانات و دلخوری‌های سیاسی مانند اتفاقاتی که برای برجام افتاد به تن سرمایه هر کدام از ما مالیده شده است. اما خوشبختانه می‌توان گفت که زمینه‌های سرمایه گذاری مانند صندوق درآمد ثابت می‌تواند تاب آوری سرمایه ما را در مقابل چنین اتفاقاتی بالا ببرد. سپرده‌ها بانکی و اوراق کم ریسک که با حساب و کتاب دقیق و مشخص شده‌ای تنظیم شده‌اند قسمت عمده‌ای از سرمایه ما در صندوق درآمد ثابت را تشکیل می‌دهند. معمولا این دست دارایی‌ها بر خلاف سکه و ارز و سهام ریسک کمتری دارند و از ثبات بیش‌تری برخوردارند. به همین دلیل می‌‎توان با خیالی آسوده‌تر به سرمایه گذاری در این نوع صندوق پرداخت و از پیشامدهای این چنینی نترسید. در واقع درست است که بازدهی آنها در صورت رشد به بازارهای دیگر نمی‌رسد، اما وقتی شرایط اقتصادی ثبات نسبی داشته باشد، از نظر بازدهی در میان بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. در صورت احیای برجام این گزینه محبوب خواهد بود.

  بیشتر بخوانید: نکات مهم در انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

  مزایای صندوق درآمد ثابت

  این جا هیچ صفی وجود ندارد! یا بهتر بگوییم؛ نقدشوندگی سریع! در یک سال اخیر با اتفاقاتی که در بازارهای مختلف مالی افتاد و عده بسیاری از زمینه های سرمایه گذاری دچار رکود شدند. بیش‌تر افراد برای فروش دارایی‌های خود دچار مشکل شدند. عده بسیاری در صف فروش سهام در حال نزول خود گیر کردند و عده دیگر اگر دارایی‌های فیزیکی مانند مسکن داشتند با بنگاه‌های خالی از مشتری مواجه شدند. اما عده‌ای که در صندوق های سرمایه گذاری، به ویژه صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری کردند توانستند با امکان نقد شوندگی سریع در هر زمان که دلخواه‌شان بود اقدام به فروش واحدهای سرمایه گذاری خود کنند. این امکان باعث می‌شود تا اشخاص بتوانند در کم‌ترین زمان ممکن و درست در لحظاتی که باید اقدام به جا به جایی سرمایه خود کنند.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  نکات لازم برای سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت

  ویژگی‌های صندوق درآمد ثابت این نشانی را به ما می‌دهد که اگر فردی ریسک گریز هستید به سراغ این صندوق بیایید. حال بهتر است چند نشانی خوانده نشده دیگر را برای انتخاب این نوع صندوق یادآور شویم. صندوق درآمد ثابت به عنوان گزینه‌ای مناسب در مقایسه با بانک معمولا عملکرد بهتری دارد. نمی‌توان بعد از گذشت تنها چند ماه انتظار بازدهی شگفت انگیزی را از این صندوق و یا هر صندوق دیگری داشت. سرمایه گذار به همان میزان که با سرمایه گذاری در این صندوق احساس آرامش می‌کند به همان میزان باید صبوری به خرج دهد تا نتیجه موردانتظار خود را از سرمایه گذاری بگیرد. اما از سوی دیگر صندوق درآمد ثابت برای کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری نیز مناسب است. مثلا اگر سرمایه خود را در چند گزینه پرریسک قرار داده‌اید، بهتر است بخشی از آن را در صندوق درآمد ثابت قرار دهید. در این صورت با توجه به ثبات صندوق درآمد ثابت، وقتی در موارد پرریسک شکست بخورید، تا حدودی سرمایه شما حفظ می‌شود.

  سوالات متداول

  بی شک با توضیحاتی که در مورد صندوق درآمد ثابت داده شد سوالاتی در ذهن مخاطبان شکل می‌گیرد. بسیاری از این سوالات به طور معمول پرسیده می‌شوند و بد نیست تا در این فرصت به تعدادی از آن‌ها پاسخ دهیم.

  با توجه به جزئیات صندوق درآمد ثابت باید گفت هر زمانی که اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری این صندوق کنیم زمان مناسبی است. ترکیب دارایی باثبات این صندوق معمولا با نزول مواجه نمی‌شود؛ بنابراین می‌توان در فواصل زمانی مختلف اقدام به سرمایه گذاری کرد. البته باید گفت زمانی که تمام بازارهای مالی و زمینه های سرمایه گذاری دچار نزول شده‌اند می‌توان روی صندوق درآمد ثابت حساب باز کرد.
  در یک جمله می‌توان گفت تمامی افراد، به ویژه افرادی که با بازارهای سرمایه آشنایی کافی ندارند و به دنبال جایی مطمئن برای سرمایه گذاری هستند. جدا از رکود و تورم، کمبود اطلاعات و سواد مالی باعث می‌شود بسیاری از افراد به دلیل انتخاب نادرست حتی در بهترین شرایط بازار هم ضرر کنند. به همین دلیل باید پس انداز خود را تبدیل به سرمایه‌ای کرد که از ثبات بیش‌تری برخوردار است.
  حق هر فرد سرمایه گذاری است که از مورداطمینان بودن زمینه سرمایه گذاری خود باخبر باشد. صندوق درآمد ثابت تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می‌کند و مجوزهای لازم برای فعالیت را اخذ کرده است.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  • مرتضی قاسمی

   سلام چطور میتونیم پولمون برداشت کنیم ممنون میشم جواب بدین
  • امیر شاملوئی

   با سلام همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
  • امیر فتور

   سلام من اپلیکیش کیان دیجیتال رو نصب کردم ولی نمیتونم فروش سهام انجام بدم آیا مشکل چی هست?
  • سرمایه +

   سلام همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
  • یوسف ایزدی

   کد بورسی رو میشه آنلاین گرفت یا باید حضوری بریم ثبت نام کنیم؟؟؟
  • سرمایه +

   بله این کار به صورت آنلاین امکان پذیر است.
  • حسین عباسقلی

   فقط متاسفانه همین که صندوق سرمایه گزاری گفته شده زیر نظر سازمان بورس هست،جای تامل دارد،وقابل اعتماد نمیتونه باشه،ننتیجه عملکرد بورس اخیرا برای همگان ثابت شده،
  • سرمایه +

   سلام. این که گفته می‌شود صندوق‌ها تحت نظر سازمان بورس هستند به معنی آن است که اتفاقاتی مانند کلاهبرداری در آنها روی نمی‌دهد و نظارت بر آنها وجود دارد اما از نظر نحوه سرمایه‌گذاری صرف نظر از قوانین کلی، مستقل عمل می‌کنند.
  • محمود احمدی نژاد

   سلام من کد ملی ندارم میشه کاری کنم
  • سرمایه +

   سلام شما برای سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت نیاز به کد بورسی دارید. پس از دریافت کد بورسی سرمایه گذاری شما در صندوق‌ها قابل بررسی و انجام شدن است.
  • مهرزاد مختاری

   سلام من کد ملی ندارم چیکار کنم
  • سرمایه +

   سلام شما برای سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت نیاز به کد بورسی دارید. پس از دریافت کد بورسی سرمایه گذاری شما در صندوق‌ها قابل بررسی و انجام شدن است.