سرمایه+>ماشین>دلایل تفاوت قیمت کارخانه ای و بازار خودرو>

دلایل تفاوت قیمت کارخانه ای و بازار خودرو

  • اشتراک‌گذاری
  • 11
  • 0

تورم؛ کلمه‌ای است که برای هر ایرانی، مفهومی مشخص و البته تلخ دارد و نیاز به مفهوم سرمایه گذاری برای حفظ ارزش پول را بیش از پیش عیان می‌کند. البته همه چیز به تورم و افزایش قیمت‌ها ختم نمی‌شود. اگر زمانی که در حال قدم زدن در یک سربالایی هستیم قرار بگیریم، با تخمین‌های ذهنی که می‌زنیم می‌توانیم بفهمیم که آیا نیاز به افزایش سرعت داریم یا خیر؟ تا چه میزان باید سرعت‌مان رو زیاد کنیم؟ تا چه میزان باید مصرف انرژی‌مان را بالا ببریم؟ و اصلا می‌توانیم پایان سربالایی را، هر چند نفس گیر، ببینیم و به خط پایان امیدوار باشیم. اما آن چه که در حال حاضر، به ویژه در مورد خودرو و اتمام فروش اقساطی این وسیله نقلیه می‌بینیم بیش از هر چیز دیگر سردرگم کننده است. دلیل اختلاف قیمت کارخانه ای و بازار خودرو چیست؟ این سوالی است که شاید با تمام دانسته ‌های ناخواسته‌مان بخواهیم بیش‌تر در موردش بدانیم. در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

چرا فروش خودرو لیزینگی کم شده است؟

کار به این موضوع نداریم که لیزینگ یک محرک جانانه برای خرید بیش‌تر خودرو از طرف مخاطبان خودرو است. تا قبل از این، لیزینگ و خودرو لیزینگی تنها راه برای کسانی بود که نه امیدی به پرداخت پول خودرو کارخانه‌ای را در زمان ثبت نام به صورت یک‌جا داشتند و نه می‌توانستند به بازار بروند و با فراخ بال پول را واریز کنند و خودرو مورد علاقه‌شان را بخرند. بد نیست توضیحی در مورد خرید خودرو لیزینگی بدهیم؛ لیزینگی خریدن خودرو به این مفهوم بود که خریدار در عوض گذاشتن سفته و چک و قسط بندی، اتومبیل را از شرکت دریافت می‌کرد و در زمان پرداخت آخرین قسط خودرو، شرکت، سند خودرو را به نام او می‌زد. اما این که چرا فروش خودرو لیزینگی و یا به عبارتی، خودرو اقساطی کم شده است، دلایل بسیاری دارد. نوسان نرخ ارز که هر لحظه مثل سراب گاهی مژده مسیر آب و رفع تشنگی را نشان می‌دهد و گاهی از جلو چشم ناپدید می‌شود و در جایی دور از دسترس در جدول‌های دیجیتالی قرار می‌گیرد. هر چه نوسانات بازی‌شان بیش‌تر می‌شود، فاصله قیمت‌ها میان نسخه کارخانه‌ای‌شان با قیمت بازار فاصله بیش‌تری می‌گیرند. برای مثال، پرتیراژ ترین خودرو در کشور پراید است. بنا بر اختلاف قیمت کارخانه ای و بازار خودرو، اتومبیلی مانند پراید از سال ۹۴ از ۱۶ میلیون تومان، با دو سه مرتبه کاهش، به ۱۳۰ میلیون تومان رسیده است. از همین یک نمونه می‌توان فهمید که دلیل کم کار شدن و حتی اتمام روش اقساطی خودرو از طرف شرکت‌های لیزینگ همین نوسانات بدتر از تورم است.

فردا، فردا است و امروز، امروز!

این جمله که «فردا معلوم نیست چی بشه!» یکی از آزاردهنده‌ترین جملاتی است که در طول زندگی‌مان، به ویژه از سال ۹۷ تا به امروز شنیده‌ایم. بسیاری از شرکت‌ها و حتی اتو گالری‌هایی که با چک و ضمانت تا همین چند ماه پیش اتومبیل می‌فروختند، از این که فردا با میزان پولی که از مشتریان خود به اقساط دریافت می‌کنند نتوانند خودروهای جایگزین برای ادامه کسب و کارشان خریداری کنند که همین اتفاق از تفاوت قیمت کارخانه ای و بازار خودرو نشات می‌گیرد. گاهی دیده شده است که این میزان فاصله قیمتی در یک هفته به سه برابر رسیده است و به اندازه قیمت پایه خودرو، رشد تورم شامل حال خودرو شده است.

آشفته بازار بعد از ۹۷

ممنوعیت واردات خودرو باعث به وجود آمدن آشفته بازاری شده است که باعث افزایش اختلاف قیمت کارخانه ای و بازار خودرو شده است و کسی امیدی به دو سال آینده صنعت خودرو سازی ندارد و ترس از این می‌رود که بازار خودرو به بحران بلوک شرقی دچار شود. ممنوعیت واردات خودرو البته برای عده‌ای هم نان کرد. بسیاری از کسانی که دست به خرید عمده اتومبیل‌هایی مانند چانگان زده بودند، چندین سال بود که از به فروش نرفتن این خودرو به خاطر بدنه قدیمی و حضور مدل جدید آن در بازار ایران شکایت داشتند تا این که ظرف مدت دو سال و نیم اخیر ارزش این خودرو چینی با ۱۲ برابر قیمت سال ۹۴، در حال حاضر به ۹۶۴ میلیون تومان رسیده است. گفتنی است که اتومبیل‌های خارجی دیگر هم با این اتفاق، سوار بر موج تورم شدند و با این که تنها نسخه‌های چند سال کارکرده آن‌ها در بازار حضور دارد نه تنها دچار افت قیمت دسته دومی نشدند بلکه هر روز ارزش معاملاتی‌شان بالاتر هم می‌رود. سوزوکی گرند ویتارا که البته از خودروهای باکیفیت بازار خودرو ایران به حساب می‌آید نیز از سال ۹۴ تا به امروز از ۱۳۰ میلیون تومان به ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش داشته است. در چنین شرایطی این سوال که دلیل اتمام فروش اقساطی خودرو چیست را به راحتی می‌توان متوجه شد.

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر تفاوت قیمت کارخانه ای و بازار خودرو

در این میان نباید از نوسانات نرخ ارز غافل شد. نوسانات ارزهای رایج و مهم مانند دلار و یورو در افزایش نرخ تورم خودرو بی تاثیر نبوده است. موج‌های بلند و کوتاهی که قیمت این واحدهای پولی بر واردات خودرو تاثیر مستقیم گذاشته است. البته گفتنی است که قیمت خودروها تنها وابسته به این معلول‌های تورمی نبوده است و قطعات خودرو نیز جایگاه ویژه خودشان را دارند. تمامی خودروها به ویژه خودروهای شیک و گران قیمت از قطعات مصرفی بسیاری تشکیل شده‌اند که بعد از کارکرد در مدت زمان مشخص باید با نسخه جدیدی که از بازار تهیه می‌کنیم تعویض شوند. قطعات بسیاری از خودروها به صورت وارداتی هستند و البته آن دسته از قطعات که در داخل کشور هم تولید می‌شوند نیازمند ورود دستگاه‌های روز و آلیاژ و موادی هستند که همگی از بیرون از مرزها تامین می‌شوند. برای خرید قطعات و تامین مواد اولیه نیاز به ارز داریم. این منبع مالی که البته با نوسان و گرانی همراه است باید از همین خرید و فروش‌ها در بازار خودرو از مشتری تامین شود و این خود باعث گرانی خودرو و در نهایت منحل شدن فروش اقساطی خودرو در بازار شود. بی شک عوامل بسیار دیگری نیز در اتمام فروش اقساطی خودرو دخیل است که شاید در ذهن شما نقش ببندد اما باید امیدوار بود که با ورود سرمایه و ارز خارجی، چرخ این صنعت روان‌تر بچرخد و همه چیز به ثبات کمابیش سابق خود برگردد.

بیشتر بخوانید: مقصران افزایش تقاضای خودرو در یکسال اخیر

فریب نخوریم!

نکته‌ای که در این روزها باید در مورد قیمت کارخانه ای و بازار خودرو به آن توجه زیادی کرد این است که بسیاری از افراد سودجو و کلاهبرداران در پی این موضوع هستند که از آب گل آلود ماهی بگیرند و عده‌ای از جویندگان خودروهای اقساطی را در این اوضاع آشفته که بسیاری از منابع معتبر تا اطلاع ثانوی فروش اقساطی خود را متوقف کرده‌اند با قول فروش اقساطی از خریداران اخاذی کنند. بهتر است پیش از هر چیز به شناخت شرکت‌ها و ارگان‌های معتبر پرداخت تا معامله بی خطری انجام دهیم و سرمایه خود را حفظ کنیم.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...