انواع وام مسکن چیست و چه شرایطی دارد؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 321
  • 0
  انواع وام مسکن چیست و چه شرایطی دارد؟
  کسانی که استطاعت مالی کافی برای خرید خانه ندارند می‌توانند برای این کار وام دریافت کنند. وام مسکن انواع مختلفی دارد و بسته به شهر محل زندگی فرد متقاضی، مبلغ پرداختی آن متفاوت است.

  خانه‌دار شدن یکی از بزرگترین دغدغه‌های مالی خانوارهای ایران در حال حاضر است. البته با توجه به قیمت مسکن در شرایط اقتصادی ایران می‌توان گفت خرید یک سرپناه آنچنان در دسترس نیست. زیرا تورم بالا و رشد شدید قیمت مسکن در سال‌های گذشته و کاهش قدرت خرید مردم، عملا خانوارهای متوسط و ضعیف جامعه را از خانه دار شدن بازمی‌دارد. با این حال شرایطی وجود دارد خانوارها شاید بتوانند از طریق آن یک واحد مسکونی را تحت مالکیت خود درآورند. برای این کار می‌توان به وام‌های مسکن اشاره کرد. وام‌های مسکن انواع مختلفی دارند و شامل وام مسکن روستای، شهری و مجرد‌ها می‌شوند. حتی وام مخصوص فرزند آوری نیز وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد انواع وام‌های مسکن صحبت کنیم. در ادامه به این که انواع وام مسکن چیست و چه شرایطی دارد، می‌پردازیم.

  وام خرید مسکن در تهران

  تهران تنها شهری است که در ایران جزو نهضت ملی مسکن نیست. اما دولت شرایطی را فراهم کرده است که ساکنین پایتخت به نحو دیگری از تسهیلات مسکن بهره‌مند شوند. نهضت ملی مسکن یک پروژه دولتی است اما با توجه به شرایط خاص شهر تهران دولت تصمیم گرفته که پروژه دولتی را به خود مالکی تغییر دهد. این طرح برای شهر تهران به این صورت است که دولت تا سقف 600 میلیون تومان به افرادی که قصد ساخت و ساز در شهر تهران را دارند پرداخت می‌کند و سپس سازنده ملک می‌تواند این واحدهای ساخته شده را به افراد واجد شرایط بفروشد. در غیر این صورت یعنی اگر سازنده چنین کاری نکند، خود دولت این چنین افرادی را به سازنده ملک معرفی می‌کند. البته وام نوسازی برخی بافت‌های فرسوده به خصوص در شهرهای مذهبی نیز تا سقف 600 میلیون تومان اعلام شده است.

  شرایط وام مسکن در تهران

  از مهم ترین مزایای وام مسکن در تهران بازپرداخت 20 ساله آن است. همچنین سود در نظر گرفته شده برای این وام در بانک مسکن 18 درصد است. البته باید توجه کرد که این سقف وام درصورتی 600 میلیون تومان خواهد بود که سازنده ساختمان برای ساخت آن از فناوری‌های نوین استفاده نماید در غیر این صورت سقف این وام 450 میلیون تومان خواهد بود.

  وام مسکن از طریق اوراق تسه

  دریافت وام مسکن با خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن نیز امکان‌پذیر است. این وام بسته به اینکه وام گیرنده در کجا زندگی می‌کند، متفاوت است. مقدار این وام برای زوجین ساکن تهران 400 میلیون تومان است و برای زوج هایی که در شهرهای بالای 200 هزار نفر و مراکز استان‌ها ساکن هستند، 360 میلیون تومان است. در سایر مناطق شهری کشور مبلغ این وام به 120 میلیون تومان برای زوج‌های متاهل کاهش می‌یابد. درصد سودی که بانک مسکن برای این نوع وام در نظر گرفته، سالانه 17 درصد است. البته زوج‌های متاهل در تهران علاوه بر وام 400 میلیون تومانی می‌توانند وام 80 میلیون تومانی جعاله (تعمیرات مسکن) نیز دریافت کنند.

  این وام برای افراد مجرد ساکن تهران نیز وجود دارد. هر فرد مجرد بالای 18 سال می‌تواند با توجه به شرایط دریافت وام، 200 میلیون تومان برای خرید منزل مسکونی و 80 میلیون تومان برای تعمیرات مسکن از بانک مسکن وام دریافت کند. برای گرفتن این وام‌ها ابتدا زوج‌ها و افراد مجرد باید برگه تسهیلات مسکن را از بورس خریداری نمایند. این اوراق بهادار با نام اوراق تسه وجود دارند. با توجه به اینکه هر برگه از اوراق تسه که در تاریخ 4 آبان 1400 تقریبا 95 هزار و 627 تومان قیمت داشته است، هر زوج متاهل برای دریافت وام خرید مسکن 400 میلیون تومانی باید 800 برگه به قیمت 76 میلیون و 501 هزار تومان هزینه کنند. اگر هم وام 80 میلیونی جعاله را هم دریافت کنند و بخواهند وامشان در مجموع 480 میلیون تومان شود، باید 160 برگه اضافه به قیمت 15 میلیون و 300 هزار تومان به مبلغ قبل اضافه کنند. در واقع، برای دریافت وام 480 میلیون تومانی متاهلان باید مجموعا حدود 91 میلیون و 800 هزار تومان پرداخت کنند. هر فرد مجرد نیز برای دریافت هر دو وام خرید مسکن و تعمیرات مسکن تقریبا 38 میلیون و 250 هزار تومان باید بپردازد.

  وام مسکن حمایت از جوانی جمعیت

  طبق قانون، پدر و مادرهایی که فرزند سوم یا بیشتر خود را به دنیا بیاورند مشمول این نوع وام می‌شوند. البته باید نرخ باروری محل تولد پدر یا فرزند کمتر از 2.5 نباشد و تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر از 24 آبان 1400 به بعد باشد. بر اساس این طرح، دولت موظف است طبق طرح‌های هادی روستایی یا طرح‌های جامع شهری مصوب، در شهرهای کمتر از 500 هزار نفر زمین یا واحد مسکونی با حداکثر متراژ 200 متر در اختیار خانواده‌ها قرار دهد. اما برای ساکنان شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت، زمین یا واحد مسکونی با شرایط مقرر در آیین نامه بسته به اعلام ظرفیت توسط دولت مبنی بر وجود زمین یا واحد مسکونی در شهرک‌های اطراف یا شهرهای جدید یا شهرهای مجاور یا زادگاه پدر و مادر مشروط به اینکه بالاتر از 500 هزار نفر نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر، به انتخاب مادر اختصاص می یابد.

  وام قرض الحسنه فرزند سوم

  اگر خانوارهایی از سال 1399 به بعد صاحب فرزند سوم شده باشند مشمول دریافت این وام خواهند شد. مبلغ این وام 200 میلیون تومان بوده و به صورت قرض الحسنه به خانوارها پرداخت می‌شود. سقف زمانی بازپرداخت این وام برای خانواده‌ها 20 سال است.

  وام مسکن روستایی

  افرادی که در شهرهای کمتر از 25 هزار نفر و روستاها زندگی می‌کنند می‌توانند برای دریافت وام مسکن روستایی اقدام کنند. این وام در حال حاضر 100 میلیون تومان است. سود وام مسکن روستایی در سال 1401، 5 درصد است و سقف زمانی بازپرداخت آن 20 سال تعیین شده است.

  وام دو میلیاردی مسکن جوانان

  شاید بتوان گفت تنها وام مسکنی که محدودیت سنی ندارد وام مسکن جوانان است. این وام از 1.4 میلیارد شروع می‌شود و سقف آن دو میلیارد تومان است. وام مسکن جوانان یک برنامه بلندمدت برای خانه‌دار شدن است. شرایط دریافت این وام قدری متفاوت است. افراد یا قیوم آن‌ها باید ماهانه یا بصورت یکجا تا 15 سال مبلغ 400 هزار تومان را در حسابی در بانک مسکن واریز نمایند و بعد از 15 سال بر حسب شهر سکونت این وام را می‌توانند دریافت کنند. دارندگان این حساب می‌توانند در تهران دو میلیارد تومان، در مراکز استان‌ها 1.7 میلیارد تومان و در سایر شهرها 1.4 میلیارد تومان وام دریافت کنند. نرخ سود این وام 9 درصد تعیین شده است و سقف بازپرداخت آن نیز 20 سال است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها