رکورد ماهانه خرید مسکن ایرانیان در کشور همسایه شکسته شد

مروری بر وضعیت سرمایه‌گذاری مسکن در کشور ترکیه

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 121
  • 0
  مروری بر وضعیت سرمایه‌گذاری مسکن در کشور ترکیه

  تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ترکیه حاکی از آن است که میزان خرید خانه ایرانیان در ترکیه به 911 واحد مسکونی رسیده است. این عدد رکورد تاریخی خرید ایرانی‌ها در این کشور برای مدت یک ماه به حساب می‌آید. در ادامه نگاهی به این گزارش خواهیم انداخت و علت‌های خرید خانه از سوی ایرانی‌ها را در این کشور بررسی می‌کنیم. در نهایت نیز مروری بر وضعیت سرمایه‌گذاری مسکن در کشور ترکیه کرده و ریسک این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  صدرنشینان خرید مسکن در ترکیه

  بر اساس اطلاعات منتشر شده، ایرانیان با خرید 911 خانه در ماه آگوست امسال (از یک ماه و نیم تا دوهفته قبل) صدرنشین خریداران خارجی مسکن در کشور ترکیه بوده‌اند. پس از ایرانیان نیز عراقی‌ها با خرید 900 خانه در رده دوم قرار دارند. اتباع کشورهای روسیه با 451 واحد، افغانستان با 313 واحد و کویت با 264 واحد قرار دارند. پیش از این، بیشترین میزان خرید خانه از سوی ایرانیان مربوط به سپتامبر سال گذشته (شهریور 1399) بود که به 908 منزل می‌رسید. میزان خرید ایرانی‌ها در آگوست سال قبل 640 خانه بود که امسال 42 درصد رشد کرده است. البته رکورد بیشترین خرید خارجی‌ها در یک ماه همچنان در اختیار عراقی‌ها است که در اکتبر 2018 اقدام به خرید 1439 واحد در این کشور کرده بودند.

  مجموع خرید خانه در 8 ماه ابتدایی 2021

  با وجود آن که ایرانی‌ها در ماه آگوست بیشترین میزان خرید را ثبت کرده‌اند، در 8 ماهی که از سال 2021 گذشته، ایرانیان پس از عراقی‌ها رتبه دوم متقاضیان مسکن در این کشور را در دست دارند. در 8 ماه گذشته از سال 2021، عراقی‌ها 4631 مسکن و ایرانی‌ها 4600 خانه در این کشور خریداری کرده‌اند. پس از این دو نیز، اتباع روسیه با خرید 2575 خانه، افغانستان با 1819 خانه و آلمان با 1186 خانه جای گرفته‌اند. سال گذشته در 8 ماه نخست سال 2020، ایرانیان 3339 خانه در این کشور همسایه خریده بودند. در حال حاضر خرید ایرانی‌ها در مقایسه با 8 ماه ابتدایی سال قبل، 37.8 درصد افزایش یافته است.

  علت‌های خرید مسکن در ترکیه

  یکی از عللی که ایرانی‌ها اقدام به خرید مسکن در ترکیه می‌کنند استفاده از ویزای این کشور است. عده‌ای دیگر نیز به دلیل مهاجرت اقدام به چنین کاری می‌کنند. به طور کلی خرید مسکن از سوی ایرانی‌ها در کشور فوق دو موج داشت. موج اول پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال 1397 بود که نااطمینانی‌های اقتصادی را در کشور ایجاد کرد. موج بعدی هنگامی بود که ترکیه در سپتامبر 2018 (دقیقا 3 سال پیش) قانون شهروندی خود را تا حدودی تغییر داد. اما آیا این تصمیم از نظر اقتصادی درست بوده است؟

  جغرافیای ریسک ترکیه

  نگاهی به وضعیت ترکیه نشان می‌دهد انتخاب این کشور به عنوان مقصد سرمایه‌گذاری چندان هم مناسب نیست. موسسه ام‌بست در تازه‌ترین گزارش خود ریسک سیاسی، اقتصادی و مالی ترکیه را در سطح بالا طبقه‌بندی کرده است. در واقع از 5 دسته موجود، ترکیه از ابعاد سیاسی، اقتصادی و مالی در دسته چهارم جای گرفته است. حتی نگاهی به نرخ لیر ترکیه هم نشان می‌دهد که نرخ ارز این کشور در برابر دلار در 5 سال اخیر افت قابل ملاحظه‌ای داشته و از 34 سنت به 12 سنت رسیده است. درست است که وضعیت اقتصادی کشور در 3 سال اخیر نااطمینانی‌های زیادی داشته و تورم شدیدی ایجاد شده است، اما به نظر نمی‌رسد ترکیه نیز مقصد خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد به خصوص این که گزارش‌های جدید ریسک کشورها نیز بر این موضوع تاکید می‌کنند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها