سرمایه+>طلا و سکه>چرا طلا به منبع امنی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است؟>

مروری بر تاریخچه فلز زرد

چرا طلا به منبع امنی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 414
  • 0
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

اگر از افراد مختلف در کشورهای جهان بپرسیم پول خود را در شرایط تورم کجا سرمایه‌گذاری می‌کنند، خیلی از آنان به طلا اشاره خواهند کرد. طلا قرن‌ها است که به عنوان پناهگاه خوبی برای سرمایه افراد تبدیل شده است. اعتمادی که به فلز زرد شکل گرفته است، آن را حتی به پشتوانه بانک‌های مرکزی برای انتشار پول نیز تبدیل کرده است. در ادامه به تاریخچه طلا در ایران و جهان اشاره خواهیم کرد و چگونگی تبدیل شدن این فلز ارزشمند به منبعی برای سرمایه‌گذاری را نیز مطرح خواهیم نمود.

تاریخچه طلا در دنیا

معادن طلا نخستین بار هزاران سال پیش ایجاد شدند، حتی پیش از آن که اهرام مصر ساخته شوند. با این حال، نخستین تمدنی که از طلا به عنوان شکلی از پول استفاده کرد، امپراتوری لیدیه در غرب ترکیه امروزی و 700 سال پیش از میلاد مسیح بود. در طول قرن‌های بعد، سکه‌های طلا تبدیل به شکل رایجی از پول شدند که در سراسر جهان به کار می‌رفتند. در مجموع، چند هزار سال است که از طلا برای ساخت جواهرات یا ساخت مدال‌ها و ضرب سکه استفاده می‌شود. با این حال دامنه استفاده از طلا به این موارد محدود نمانده است. طلا امروزه در طیف وسیعی کاربرد پیدا کرده است: از تلفن‌های همراه گرفته تا داروها و حتی ساخت لباس‌های فضانوردان.

تاریخچه طلا در ایران

بر اساس اطلاعات دایره‌المعارف ایرانیکا، تاریخچه تولید طلا در ایران به دوره پیش از اسلام و امپراتوری هخامنشیان برمی‌گردد. نخستین اشیای طلایی که در ایران کشف شده شامل جواهراتی با روکش طلا است که عمدتا در مقبره‌های کهن یافت می‌شوند. تاریخچه ضرب سکه طلا یا همان زر به داریوش هخامنشی نسبت داده می‌شود و به نظر می‌رسد برای اولین بار در سال 514 پیش از میلاد مسیح صورت گرفته باشد. نام سکه ضرب شده در ایران دَریک بود. در قرن‌های بعد ارزش طلا همچنان حفظ و حتی به آن افزوده شده است. در حال حاضر طلا در ایران به خصوص برای افراد سالمندتر نقش مهمی دارد و بسیاری از آنان در هنگام تورم اقدام به خرید سکه و طلا می‌کنند تا ارزش پولشان را در یک اقتصاد تورمی حفظ کنند.

بیشتر بخوانید: مقایسه بازده صندوق های طلا در سه سال گذشته با تورم

ویژگی‌های طلا

طلا نوعی فلز قیمتی است که در پوسته زمین یافت می‌شود. این فلز گاهی به صورت ترکیبی با سایر فلزات و گاهی به صورت قطعه پیدا می‌شود. بزرگترین قطعه طلای یافت شده تاکنون بیش از 78 کیلوگرم وزن دارد. امروزه بیش از 190 هزار تن طلا در جهان وجود دارد. طلا عنصری کمیاب است و رنگ جذابی دارد. علاوه بر این، قابلیت شکل‌گیری و چکش‌خواری دارد، بدون آن که بشکند. برخلاف فلزاتی مانند آهن، طلا زنگ نمی‌زند و قابلیت کاربرد در موارد مختلفی را دارا است. طلا قرن‌ها است که اعتماد مردم را به خود جلب کرده است و کمیابی، زیبایی و کاربردهای آن عواملی برای استقبال از آن بوده است. علاوه بر این، فلز زرد در صورت تشدید نااطمینانی‌های سیاسی- اقتصادی، جنگ یا فجایع طبیعی و بیماری‌هایی مانند کرونا نیز مورد استقبال قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: طلا بخریم یا صندوق طلا؟ مقایسه بازدهی‌ها در سال منتهی به پاییز ۹۹

چرا طلا به منبع امنی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شد؟

ویژگی‌های طلا که در بالا به آن اشاره کردیم، موجب می‌شود در اقتصادهای تورمی قیمت واقعی آن تقریبا ثابت بماند. این در حالی است که قیمت اسمی آن افزایش پیدا می‌کند. اما این به چه معنا است؟ معنای دقیق آن این است که به نوعی ما را در برابر تورم بیمه می‌کند و قیمت آن در بلندمدت تقریبا به اندازه تورم رشد می‌کند. تورم پدیده‌ای پولی است. یعنی عمدتا به دلیل سیاست‌های نادرست بانک مرکزی و به زبان ساده افزایش نقدینگی رخ می‌دهد. در چنین شرایطی ارزش پول ملی یک کشور افت می‌کند. مثلا تورم نقطه به نقطه یک ساله 25 درصد باشد، شما باید برای خرید همان کالاها و خدماتی که یک سال پیش می‌خریدید، 25 درصد بیشتر پول بدهید؛ یعنی اگر سال قبل یک میلیون تومان پرداخت می‌کردید، اکنون باید یک میلیون و 250 هزار تومان بپردازید. همان طور که گفتیم در این شرایط طلا معمولا همگام با تورم رشد کرده و بنابراین سرمایه افراد را حفظ می‌کند. البته باید به چند نکته مهم در این زمینه توجه کرد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

نکات مهم در مورد سرمایه‌گذاری در طلا

اگر می‌خواهید در طلا سرمایه‌گذاری کنید تا سرمایه خود را از شر تورم حفظ کنید، باید به این نکات توجه کنید. یکی از این موارد خرید طلای گرمی است. طلای 18 عیار معمولا با اجرت ساخت و مالیات‌هایی همراه است که عملا قیمت خرید را بالا می‌برند در حالی که بهای آنها معادل با طلا نیست و به هنگام فروش چندان محسوب نمی‌شود. از طرف دیگر، طلای فیزیکی می‌تواند جعلی باشد یا به سرقت برود. این موارد باعث شد صندوق‌های طلا معرفی شوند. این صندوق‌ها 70 تا 95 درصد از سرمایه خود را صرف خرید گواهی سکه می‌کنند. مابقی سرمایه آنها صرف سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری می‌شود. به همین دلیل هم معمولا ریسک آنها در افت قیمت کمتر از افت سکه فیزیکی است. البته در صورت افزایش قیمت آنها هم رشد می‌کنند اما معمولا کمی کمتر از افزایش قیمت سکه فیزیکی.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها